Abbey Road

diskusní fórum o skupině Beatles
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

Je to originál koupený v obchodě v Praze roku 96. Na obalu stojí "digitally remastered from original tapes". Už jsem tu samou stížnost slyšel i od pár jiných lidí,doporučovali přelepit díry na kazetě a tu písničku tam prostě doplnit, ale zatím na to nemám technické vybavení.

ad CD a vinyly - nemám discman a gramofon si nemůžu vozit na cesty :-(
marko herman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od marko herman »

Michale Fokte
nechci radit, ale měl bys jít trochu z dobou. To bys mohl mít taky nahrávky na drátu nebo na rentgenových snímcích (ano, opravdu se tak kdysy nahrávalo), a stežoval by sis na šum :lol: .

P.S. Já doporučuju nepřelepovat díry, ale použít odpadkový koš. Dle mého, je kazetu též možno ekologicky zlikvidovat v kontejnerech specializovaných na plasty.
Obrázek
luke_bunda
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od luke_bunda »

Do ale dělat, když mám u baráku pouze kontejnery na papír /modré/ a na sklo /zelené/ ? Je možno odhodit kazetu i tam ?
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Hele, mě taky napadlo, Michale, jestli ty nejsi nějak extrémně netrpělivý a ihned po the end of The End přístroj nevypínáš!
Mezi The End a Her Majesty je přece oficiálně osmnáctivteřinová pauza! :P
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

marko herman píše:Michale Fokte
nechci radit, ale měl bys jít trochu z dobou.
P.S. Já doporučuju nepřelepovat díry, ale použít odpadkový koš. Dle mého, je kazetu též možno ekologicky zlikvidovat v kontejnerech specializovaných na plasty.
To má být vtip, ne? Víš co jsem do těch kazet tehdy nacpal prachů? A kromě toho mám dojem že někteří lidé tu dokonce ještě poslouchají gramodesky, tak nevím proč já bych měl vyhazovat kazety. Je fakt, že si občas připadám divně když vidím dnešní teenagery (je mi 24) s Mp3 přehrávači, ale zas si říkám - no co, když mi walkman i hi-fi slouží, nebudu přece cpát prachy pořád do nových přísrojů a nosičů, který stejně za pár let zase budou nahrazeny novými) jako dnes CD je vytlačováno minidisky atd.)...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

OHNOTHIMAGEN píše:Hele, mě taky napadlo, Michale, jestli ty nejsi nějak extrémně netrpělivý a ihned po the end of The End přístroj nevypínáš!
Mezi The End a Her Majesty je přece oficiálně osmnáctivteřinová pauza! :P
Ale prdlajs, přehrál jsem si celou stranu až do konce, a jediný co tam jeslyšet, je pozpátku Come Together který jako by tam doléhalo z první strany...
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rigby »

marko herman píše:Dle mého, je kazetu též možno ekologicky zlikvidovat v kontejnerech specializovaných na plasty.
Obrázek
Magnetofonová kazeta ani CD nebo DVD do kontejneru na plasty nepatří. Obsahuje totiž kovy, takže z kazety je třeba vytáhnout pásku a vyšroubovat šroubky (pokud jsou kovové). Jinak odvézt na nejbližší sběrný dvůr, ti už si tam poradí.
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Michal Fokt píše:
marko herman píše:Michale Fokte
nechci radit, ale měl bys jít trochu z dobou.
To má být vtip, ne? Víš co jsem do těch kazet tehdy nacpal prachů? A kromě toho mám dojem že někteří lidé tu dokonce ještě poslouchají gramodesky, tak nevím proč já bych měl vyhazovat kazety. Je fakt, že si občas připadám divně když vidím dnešní teenagery (je mi 24) s Mp3 přehrávači, ale zas si říkám - no co, když mi walkman i hi-fi slouží, nebudu přece cpát prachy pořád do nových přísrojů a nosičů, který stejně za pár let zase budou nahrazeny novými) jako dnes CD je vytlačováno minidisky atd.)...
Tak moment. CD je vytlačováno minidisky? Toho jsem si nevšimnul. Minidisky už jsou podle mě dávno mrtvé.
Házet gramodesky do jednoho pytle s kazetama jako zastaralý artikl je trošku mimo. Beatles (a nejen oni) jsou stále ještě dnes v nejvyšší hifi kvalitě na vinylech. Pochopitelně nezničených vinylech. A ty ze 70. let se dají sehnat ve velmi dobré kvalitě a přitom za normální cenu. Rozhodně nižší než u nás stojí nové CD.
Na kazety se vykašli. Já je taky vyházel a co mě stály peněz...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Onder má s těmi vinyly bezesporu pravdu. Minidisky jsou chcíplé už několik let. Ty prostě neměly šanci.

Pro většinu normálních lidí (rozuměj sběratelů) je vrcholem vlastnit vysoce kvalitní vinyl, který hraje lépe než kdejaké CD.

Kompakty nejsou mrtvé, jenom se na ně trochu vedle všech neživých prevítů zapomíná. Stále existují osoby, kterým kupříkladu mp3 smrdí a to, o co mají opravdu enormní zájem, si pořídí na živějším nosiči (např. já).

Vedle výpravných vinylů také CD lehce degradují kvůli vikslajvantové krabičce a nedostatečným prostorem autora obalu vyřádit se.
I když... takové první album Petra Nikla...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Hlavně mám dojem že u Mp3 jsou nějaké zvukové ztráty?
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

No jasně, že u mp3 jsou zvukové ztráty, to je přece principem mp3 formátu, proto se tomu také říká ztrátová komprese. Čili pro skutečného fajnšmekra audiofila mp3 není, vždy tam nějaké ztráty budou (a dá se donekonečna diskutovat o tom, při jakém bitrate to ještě je či není sluchem poznat). Minidisky (vynález Sony) se nikdy nechytly i přes velkorysou podpůrnou kampaň, trochu je využívali snad jen novináři. Co se týče vinylu, jde o to, že hudba, která od nahrání umělcem až po reprodukci na desce jde pouze analogovou cestou je zvukově daleko věrnější, než když je v cestě nějaké digitální zařízení. Tam totiž dochází ke vzorkování, které výsledný zvuk nutně změní. Ovšem zas tu máme diskusi, jestli se to dá běžným uchem poznat. A to Come Together pozpátku? Ano, u různých typů pásků se to stává, že se nahrávka prokopíruje na druhou stranu, hlavně pokud se ten pásek delší dobu nepřehrává a jednotlivé závity leží dlouho na sobě. Taky je jasné, že na většině kazet bude na jedné straně na konci delší ticho než na druhé, pokud tvůrci nenapíší písničky oběma stranám časově přesně na míru :-)
marko herman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Michale Fokte,
je mi líto, že jsi do těch kazet dal tolik peněz, ale mám pro tebe potěšující informaci. Pokud rozděláš kazetu na jednotlivé součástky (viz. Rigby), můžeš kovové součásky a papírovou dokumentaci odnést do sběrných surovin, a tam za tyto materiály dokonce platí! Platí tedy přímá úměra: čím víc kazet tímto způsobem zlikviduješ, tím víc peněz utržíš. Když si potom něco korunek přidáš, můžeš si koupit např. vinylovou LP, a to už vyhozené peníze nejsou.
Zde například najděš ceník surovin: http://www.sbernesuroviny.cz

P.S. Proč Ti vadí zvukové stráty u MP3 a ne u MC?
marko herman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Ad Luke,
ano, kazetu lze odhodit do kontejneru např. na sklo, (otvor kontejneru však musí být větší, nežli vyhazovaný předmět) ale nedělá se to. :lol:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

marko herman píše: Proč Ti vadí zvukové stráty u MP3 a ne u MC?
Tam nějaké jsou? Asi teď působím natvrdle, ale á vtom nejsem žádný odborník. Kazety poslouchám prostě proto že se na rozdíl od desek dají nosit s sebou, brát na cesty, do vlaku atd...
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Přesunu se o několik příspěvků zpět, konkrétně k tématu chybějící Her Majesty. Musím potvrdit z vlastní zkušenosti, že na originální (!!!) kazetě Abbey Road skutečně závěrečná píseň chybí. Kupoval jsem ji někdy zhruba před 10 lety a byl jsem kvůli tomu značně rozladěn.
Takže žádná netrpělivost při dlouhé pauze, která před Her Majesty je - takhle to opravdu vyšlo.
A ještě k tentokrát trochu technickému témátku:
Pozpátku slyšitelné Come Together může (ale nemusí) mít i jiný důvod než prokopírování nahrávky. Může to mít co dělat s nastavením přehrávací hlavy magnetofonu - prostě a jednoduše pokud na sebe přesně nesedí stopa na pásku a ta část hlavy, která záznam přehrává, můžou se stopy více či méně prolínat. Což je otázka poměrně jednoduchého seřízení, které zvládne každá průměrná opravna.
Ztráty u kazet pochopitelně jsou, a to se snad dá poznat i pouhým uchem :-)
Try to see it my way...
marko herman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Kazeta jako nosič si své již opravdu odsloužila. Citlivá byla v první řadě na přesné seřízení snímací hlavy k snímanému pásku, tzn. co magnetofon, to drobná odchylka (viz. Babel). Málokdo měl možnost seřídit si hlavu dle měřící kazety, a tak se při případné kopii nahrávky ztráta načítala, ačkoliv samotné nastavení by bylo velmi jednoduché, a stačil by na něj jeden malý šroubováček. Dalším handicapem byla (a je) nestálost záznamu na pásku, časem totiž magnetická vrstva ztrácí svoji původní "sílu", a také možné a již výše zmíněné "prokopírování". Další špatnou vlastností kazet byl fakt, že na úkor své praktické velikosti, byla velmi náchylná na sebemenší pomačkání pásku a při špatném seřízení vodícího mechanizmu se velmi často "poničil okraj", což při reprodukci bylo velmi slyšitelné. Nedostatků by se našlo určitě více (např. šum, menší frekvenční rozsah atd.), ale jako hlavní výčet by tohle mohlo stačit.
Přes výše zmíněné nedostatky však lepší "kazeťáky" dokázali předat velmi slušné zvukové záznamy, nicméně nikdy to "pravé Hi-Fi" nebylo.

Takže Michale Fokte, ona MP3 není taky žádný zázrak, ale při menší kompresi je rozdíl mnohdy neslyšitelný. Přehrávač stojí kolem 700,- Kč, velikostí je daleko menší nežli walkman, vejde se na něj víc nahrávek a je taky méně náchylnější na nárazy. No pro Tebe na dalekých cestch ideální :) . Ale je to jen moje rada.

P.S. správný fanda nebo sběratel si pořizuje originály.
leon66
Světová star
Světová star

Re: Zajímavost v Abbey Road

Příspěvek od leon66 »

mliko píše:Váhal jsem dlouho, jestli tenhle příspěvek nepřidám jako zcela nové téma, nakonec jsem to ponechal v rámci tohoto.

Psát tu, jak se mi tohle album líbí, nemá cenu - zkrátka to považuju za Mount Everest jejich tvorby. Nezmiňuju to náhodou, však se původně mělo album takhle jmenovat.

Ale k věci...

Jestli pak víte, že v téhle sbírce hudebních skvostů naleznete kromě LONG MEDLEY na B straně alba také jiné pozoruhodné věci co se návazností písní týče. Nejprve tu máme I WANT YOU (SHE'S SO HEAVY), jistě si každý pamatuje jaké to bylo při prvním poslechu překvapení, když robustní zvuk v posledních minutách tohoto songu náhle zmizel a zčista jasna se objevila uhlazená HERE COMES THE SUN. Naskýtá se otázka "proč a z jakého důvodu je skladba náhle přerušena?", když zcela jasně následoval další akord. Jenže akord nezmizel, na albu se někde skrývá... Věřtě tomu nebo ne, ale úvodní akordy Georgovy balady navazují na ty ztracené z předcházející písně.

Tahle návaznost není jedinou na albu. Ačkoli byla, pro některé "patolízalská", HER MAJESTY vyjmuta se závěrečné medley a přesunuta na konec alba, její nedokonečné akordy také nalézají návaznost na jinou skladbu - úvodní COME TOGETHER. Kdybychom si tedy pustili celé album do smyčky, koncept prolnutí by zůstal zachován.

Nedokážete si představit, jak jsem byl překvapen, když jsem si uvedená fakta na vlastní kůži potvrdil. Neuvěřitelné! Ať plánované či neplánované, geniální...

PS.: Jesliže si chcete návaznost písní sami vyzkoušet, budete patrně potřebovat nějaký mixovací program. Klasický přehrávač Vám k tomuhle experimentu stačit nebude. Předem upozorňuju, že na první poslech nemusíte nic poznat, už jen z toho důvodu, že se vždy hraje na jiné nástroje.
Trošku tě opravím,pokud se týče návaznosti Her majesty a Come together.
McCartney nahrál svou odrhovačku brzy odpoledne, ještě před příchodem ostatních. Měla být vsuvkou v Long Medley a původně byla umístěna mezi Mean mr. Mustard a Polythene Pam. Rána na začátku je poslední akord z Mean mr. Mustard.
Obrázek
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Já jsem, popravdě řečeno, celou tu Mlikovu teorii moc nepochopil. Přečetl jsem si to několikrát a celý ten "koncept prolnutí" mi jaksi uniká. Taky, pokud si vzpomínám, za burácející I Want You nenásledovala Here Comes The Sun zas tak zčistajasna, musela se totiž obrátit deska. U CD tento efekt samozřejmě zmizel. Opravdu netuším, jestli George harmonii své písně přizpůsoboval Johnově skladbě, ale protože používaných akordů samozřejmě není nekonečné množství (ve skutečnosti je jich překvapivě málo), samozřejmě se akordy neustále opakují. Což pozná každý začínající hráč na kytaru, když získá pocit, že navěky vydrží se "třemi kily." :-)
To, že jsem já nepochopil, samozřejmě neznamená, že tomu tak není. Uvítal bych naopak nějaké jasnější vysvětlení, pro nás, natvrdlé. ;-)
Ale mám pocit, že Mliko se v diskusích nějak dlouho neobjevil, tak uvidíme.
j.babel
Světová star
Světová star

Re: Abbey Road

Příspěvek od j.babel »

Tak ta věc o vystřižení Her Majesty je známá, a protože místo, kde původně byla, je všeobecně známé (mezi Mean Mr. Mustard, jejíž poslední akord je na začátku Her Majesty, a Polythene Pam), zdá se mi tak docela vyloučené, aby její nedokončené akordy byly na začátku Come Together či jak to vlastně Mliko popisuje.
A to ostatní... no taky nějak nevím.
Try to see it my way...
Monthy1990
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Re: Abbey Road

Příspěvek od Monthy1990 »

Poslední mistrovský kousek Beatles má mnoho nejlepších momentu, třeba uvodní píseň, Ringova píseň, bláznivé medley a hlavně pocta Její Výsosti....poslouchám rád a často jako podkresovou hudbu...jenom moc nemusím Maxwella, je to jak řekl Lennon hudba pro tehdejší babičky
Odpovědět