Koncerty Beatles aneb Beatles live!

diskusní fórum o skupině Beatles
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » čtv led 12, 2006 1:00 pm

Máš pravdu, ale vem si dobu vzniku, kolik tehdy mohli mít vlastního materiálu? V té době měli jeden singl vydaný a druhý před vydáním. Jistě - existují prý až stovky písní od Lennona a McCartneyho, které napsali do roku 63, ale to, že se k nim pak už sami nikdy nevrátili, svědčí o soudnosti samotných autorů.
Mě spíš mrzí technická kvalita celé věci, ale s tím nic nenaděláme. Stejně tak mám celkem rád 2CD z BBC, kde bysme čirou náhodou mohli řešit stejné problémy.
Právě pro tu kvalitu nekvalitu se ani nedivím, že Beatles sami nechtěli, aby Hamburk někdy někdo oficiálně vydal. Přesto jsem rád, že to někdo udělal. Dokumentární hodnota je velká.
Jinak jsem koukal na to, co se z Hollywood Bowl objevilo na Anthology - ta kvalita mi zase až tak hrozná nepřijde...
Shea Stadium podle mě nemá chybu, Japonsko zase tak podrobně neznám, většinou jen z CD, ale podle toho, co se objevilo o5 v Antologii, lze souhlasit. Ona taky atmosféra okolo koncertů Beatles byla tehdy už jiná. Vezměte si Japonsko, Memphis, Filipíny... Ani se jim nedivím, že to zabalili.
Try to see it my way...

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » čtv led 12, 2006 3:18 pm

Mně se tam "líbí" Yesterday - v tomhle pojetí ji hrála jedna zábavová kutálka před 25lety u nás na dědině a ti určitě nemohli znát tuhle verzi. Když jsem v roce 90 a něco poprvé slyšel Budokan z kazety, sedl jsem na zadek, když jsem to slyšel, že Beatles použili ke "zkapelování" této písně stejnou metodu, jako vesničtí chasníci z ČSSR(vlastně opačně, víte, jak to myslím). johnny

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » čtv led 12, 2006 4:33 pm

Já jsem takovouhle verzi Yesterday slyšel poprvé právě z CD Live In Japan, a docela mě udivila. Oproti jiným známým live verzím, kdy hrál sám McCartney na kytaru, zpíval a do toho hrály smyčce (mimochodem, to bylo z playbacku nebo jak? Víte to někdo?), to byl rozdíl a docela jsem zíral. A pak že tam Ringo nemůže bubnovat!! :lol:
Try to see it my way...

stambi

Příspěvekod stambi » pát bře 10, 2006 11:30 pm

Můj první koncert Beatles na desce (pirátské) byl Hollywood Bowl 1964, ze kterého v roce 1977 vybrala EMI několik skladeb pro album At The Hollywood Bowl 1964-1965. Oba koncerty mám dnes i na kompaktech, ale nikdy nezapomenu na ten zážitek prvního přehrávání doma onoho koncertu z roku 1964. Dodnes můj nejoblíbenější koncert na CD/LP.

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » úte bře 14, 2006 1:36 pm

Z Hollywood Bowl jsem byl naprosto vedle!
Try to see it my way...

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » úte bře 14, 2006 2:13 pm

já ani moc ne. podle mě Beatles dosahovali vrcholu svejch koncertů v době Cavernu a Hamburku. velká škoda, že z tý doby neexistujou skoro žádný nahrávky (nebo nejsou k dispozici...). potom, co se stali známejma, byly jejich vystoupení spíš pištění fanynek :/

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » úte bře 14, 2006 4:29 pm

Z Hamburku jedno bootlegové celkem poslouchatelné CD existuje, z Cavernu něco málo taky, ale v mnohem horší kvalitě.
No právě, pištění fanynek... Když pominu fakt, že ke koloritu těch koncertů to prostě patří, pak nahrát vedle toho kapelu je malý technický zázrak, na tehdejší možnosti. A v případě Hollywood Bowl se to dle mého názoru povedlo.
Try to see it my way...

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » stř bře 15, 2006 10:25 am

já ty hamburský, příp. cavernský záznamy znám, koncertních bootlegů mám doma hafo. a u těch pozdějších se mi zdá, že Beatles nehráli nic moc, byli dávno slavný, a kdyby si jenom stoupli na pódium a půl hodiny se tam rejpali v nose, nanynky by vřeštěly tak jako tak. kdežto za časů Peta Besta se museli setsakra snažit, aby měli úspěch. podle mě je to vidět i z dochovanejch fotek. (o vizáži nemluvě. někomu mu to může připadat trapný, ale mně se mnohem víc líbí kapela v koženejch bundách ve tmavým sklepě, než vyžehlení hoši ve světlech reflektorů) připadaj mi mnohem živelnější než v dobách Ed Sullivan Shows, to byla spíš šaškárna ( i když úspěšná) :)

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » sob bře 18, 2006 11:41 am

No tak každá doba má něco do sebe... Mimochodem, mě vždycky McCartney přišel v Ed Sullivan Show, než odpočítá a spustí "Close your eyes...", pěkně nervózní.
Try to see it my way...

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » pon bře 20, 2006 10:30 am

určitě taky nervózní byl. a myslim, že nervözní byli všichni. najednou bejt v AMERICKÝ televizi, to s člověkem zacloumá, i když nechce :)

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » pon bře 20, 2006 4:54 pm

Moje řeč.
První koncert na CD, který jsem doma měl, bylo Japonsko 1966. To se mi docela líbilo, vlastně mě doslova uchvátila verze Yesterday hraná všemi čtyřmi.
Tenhle koncert tak nějak můžu pořád, i když je to jeden z posledních. Souhlasím s tím, že čím starší, tím je koncert "živější".
Mám doma i Candlestick Park, a to mi přijde jako odehraný jen z povinnosti. Mimochodem, kvalita je šílená, nahrávka snad prý pochází z pásku, který si Lennon nahrál sám, asi na památku, že je to naposled. Aparaturu si představuju tak, že položil mikrák před bednu a co se nahrálo, to se nahrálo... Nevíte někdo, jestli je tahle legenda pravdivá? Nevíte, jestli se dá sehnat něco kvalitnějšího z tohoto koncertu? Přece jen poslední je poslední...
Jarda
Try to see it my way...

Ondra

San Francisco 1966

Příspěvekod Ondra » pon bře 20, 2006 10:02 pm

Poslední koncert Beatles v San Franciscu nahrál na 60-ti minutovou
kazetu tiskový mluvčí Tony Barrow.Protože koncert trval déle než
30 minut tak se na jednu stranu pásky nevešla podstatná část poslední
písničky "Long Tall Sally". Existují nějaké barevné a černobílé záběry
z tohoto koncertu. Ondra

luke_bunda
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luke_bunda » úte bře 21, 2006 10:52 am

Jo z toho posledního koncertu je docela zajímavej dokument Beatles in San Francisco, kde jsou právě i nějaký barevný ukázky (většinou ale natáčený z dálky... )

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » úte bře 21, 2006 1:37 pm

Něco z těch záběrů se snad objevilo v Antologii...? Teď si nejsem jistý. :?:
Try to see it my way...

helterskelter
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod helterskelter » stř bře 22, 2006 2:41 pm

Mě se nejvíc líbí asi Shea Stadium, ta atmosféra je úžasná, je mi moc líto, že sem to nezažil....

A co se týče audio záznamů tak si tak nějak nevybírám, Hamburk 62 je zajímavý, ale nahrávka není moc zdařilá.... Rád si poslechnu Roof top concert..... at' už audio, nebo přímo z filmu Let it be..

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » pon kvě 29, 2006 5:28 pm

Nejúžasnější "živák" je ovšem Treslong Hall v Holandsku. :lol: Víte, o co jde?
Try to see it my way...

Lily
Nováček
Nováček

Příspěvekod Lily » ned pro 10, 2006 12:44 am

jee... mohla bych poprosit.. nevíte kde se to dá všechno sehnat ty záznamy koncertů.. moc děkuju za odpověď :D

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » ned pro 10, 2006 10:06 am

Rozhoď tu sítě, u každýho z nás seženeš něco :wink:
Try to see it my way...

alladik
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod alladik » pon pro 11, 2006 11:13 am

To Holandsko je fakt síla:-)))) Ale mám podobný "koncert" i v podání Rolling Stones, takže to asi tehdy nebyla úplně výjimečná praxe. I když se v tom případě nedivím, že se Beatles zošklivilo živé hraní, předvádět takové divadlo je muselo asi dost štvát a nudit.

Jinak hudebně se mi zdá nejlepší asi koncert ve Švédsku z roku 1963, tam byli asi Beatles na svém koncertním vrcholu - šlapalo jim to skvěle a byli i lépe sehraní než třeba na páscích ze Star Clubu z předchozího roku. Taky to byl můj první živák Beatles a jeho poslech mne tenkrát poslal do kolen:-) Hollywood Bowl je taky úžasný, i když ta zvuková kulisa publika je jak řev cirkulárky - když jsem to pustil segře, tak nevěřila, že jsou to Beatles a považovala to za nějaý heavy metal:-)

Dost se mi taky líbí vystoupení v Paříži v Palais de Sport 1965 - to jsem kdysi sehnal na nahrané pásce a dodnes to mám rád. Nedávno jsem se dostal i k obrazovému záznamu a není to špatné, i když Paul klasicky občas plete slova:-) Záznam z Tokya se mi také líbí, ta energie už tedy není zdaleka taková, ale je to zajímavé. Ten ustavičný boj Paula s ujíždějícím mikrofonem je docela zábava a fakt mne udivilo, že precizní Japonci přípravu takhle odflákli:-)

Jinak k záznamu z Shea mám rozporuplný vztah - obrazově je super, ale zvuk přece není původní - některé písnikčy a jekot publika byly použity z Capitolem pořízeného záznamu Hollywwod Bowl, do jiných Beatles v následujícím roce přidávali dohrávky, přehráli basovou linku, part elektrického piana v závěrečné I´m Down a někde přezpívali i celé vokály apod. Verze Act Naturally je prý údajně použitá klasická studiová z alba Help. Bez příkras je tedy nejspíš jen Everybody´s Trying To Be My Baby z Anthology. Vyšel vůbec někdy celý původní audio záznam? Vše co jsem sehnal já jsou jen verze ze soundtracku k TV filmu, případně různě obohacené z jiných zdrojů.

Zpět na “Beatles”