Sgt. Pepper's lonely hearts club band

diskusní fórum o skupině Beatles
Odpovědět
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Rigby »

Téměř rok nechali Beatles čekat své fanoušky na nové album. Na album, které podle mínění většiny znalců změnilo tvář populární hudby. 1. června 1967 se na pultech obchodů objevilo album, které bylo nezvyklé již svým obalem. A na jeho obsahu pracovali členové skupiny více než sedmset nahrávacích hodin. Původně zamýšleli skrýt svou identitu za smyšlenou kapelu, ale nakonec se rozhodli trochu jinak.

K tomuto albu Beatles mám velmi rozporuplný vztah. Na jednu stranu uznávám, že ve své době mohlo být geniální a vidím ty zajímavé hudební věcičky, které předvádějí, na druhou stranu se ale přiznávám, že jsem mu nepřišel na chuť. Proti minulému Revolveru je toto album preciznější, ale možná až moc. Něco důležitého mi na něm chybí, a to schází i na dalších deskách Beatles. Jako by skončila jedna etapa a Beatles se přehoupli někam mimo. Možná mne budete považovat za diletanta, ale opravdu si raději poslechnu nějakou jinou desku dřívějšího data nebo desku někoho jiného. I když vím, že tato je fakt dobrá, ale prostě ji tak nějak nechci poslouchat. Šedesátá léta byla bohatá na hudební nápady a je kam se podívat a najít něco novátorského.
Vždycky se mi ale nejvíc líbily písně Lucy in the sky with diamonds, She's leaving home a A day in the life. Pěkný je také začátek Lovely Rita a v poslední době mě začala oslovovat Within you without you.
Marťa

Příspěvek od Marťa »

Co se týče mě, tak já mám tohle album fakt ráda a naopak Revolver nemusím, i když jste všichni psali, jak je skvělej. Ze Seržanta se mi nejvíc lbí asi písničky Sgt. Pepper's lonely hearts club band, Lovely Rita, With a little help from my friends a vlastně úplně všechny.
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř »

Souhlasim s Rigbym, že Seržant je jedná velká změna. Třeba mě ukamenujte, ale počínaje touhle deskou, pro mě končej Beatles jako kapela. Už to jsou jenom čtyři muzikanti, který se jednou za čas sejdou a něco natočej. Asi to souvisí s tim, že přestali vystupovat. Ale jinak se mi Seržant líbí. Nejlepší kousky: Lucy, She´s Leaving Home, Good Morning a Day in the Life
luke_bunda
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od luke_bunda »

Dřív jsem Sgt. Peppera šíleně "žral", ale dnes si myslim, že to byla sice nadprůměrná deska, ale rozhodně si podle mě nezaslouží hodnocení jako "nejlepší album v historii rocku" atd... Oblíbené písničky: Lucy, When I´m 64, A day in the life, She´s leaving home a Within you without you...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

Sgt.Pepper je pro mě skvělý album a společně s Revolverem první vrchol jejich tvorby. Souhlasím, že je to už něco jiného než dřívější desky, že zde Beatles odstartovali novou epochu - koneckonců je to jejich první deska po skončení s koncertama a po dlouhé pauze v r.66. Nicméně si na rozdíl od Dr.Halíře myslím, že tady ta kapela ještě fungovala, je to mj. poznat i z toho, že si to vokály ještě furt celkem spravedlivě dělí, což už nenajdeme např.na White albumu.
Ještě furt je ta práce bavila, zatímco pak už spoustu věcí dělali jen proro, že k tomu byli nuceni smlouvou...Takže je to možná poslední opravdu skupinový album, nepočítám-li dost šílenou následující MMT.

Z písniček se mi líbí asi všechny (nejvíc ale asi With a little help from my friends, Lucy in the sky with diamonds, Getting Better a vlastně i zbytek strany, na straně B mi pak trochu dýl trvalo strávit Within you, Without you, ale When I´m 64 a hlavně Lovely Rita jsou fakt lovely, trochu slabší je Good Morning a reprise, A day in life je už zase výborný.
atica

Sgt. Pepper

Příspěvek od atica »

Co se týče mého nynějšího (dnešního) hudebně orientovaného stavu mysli, je Sgt mým nejoblíbenějším albem od Beatles.
Snad úplně nejvíc se mi líbí Getting Better a Lucy, hned za nimi úvodní písnička, 64 a Rita a pak všechny ostatní. Co se týče Within You Without You, když jsem ji uslyšela poprvý, dost mě překvapila, ale teď jí mám ráda moc.
Nevím proč, ale už se mi trochu omrzela A Day In The Life...i když to se spraví, až si od ní na nějaký ten měsíc odpočinu.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Mimochodem, nevíte, proč je vlastně na konci ta breptavá pasáž? Co to vlastně je a co tam je řečeno? Mně to připadá, jako by tam dva lidi říkali furt dokola "Whenever could be any other", a do toho ještě další hlasy přidávaj různý parazitní pazvuky...co si o tom vy ostatní myslíte?
Nitty_Gritty

Příspěvek od Nitty_Gritty »

Noo... mně to teda zní spíš jako "Whenever could be any over", ale to je celkem nepatrnej rozdíl... Prej ale nikdo neví, co to má jako bejt. Ale k mýmu úžasu se mi to celkem líbí, kór když je to takhle krásně záhadný. Jo, a mám pocit, že je to prej nahraný pozadu. Asi teda. No nevim. Mně to teda na Seržovi ňák zvlášť nevadí.
Jo, a co se tejče mýho názoru na Seržanta jako takovýho, tak tohle album patří mezi moje oblíbený, zejména Lucy, Fixing a Hole (tenhle popěvek nikdy z hlavy nedostanu :mrgreen: ), She's Leaving Home, Rita, A Day In The Life, 64... Ale nejlíp teda zní komplet, nemůžu si pomoct. Někdy mám pocit, že tohle album musím poslouchat furt dokola a nikdy toho nemůžu mít dost. :lol:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Chacháá, tak to je teda dobrý...když si ty písmena přečtu pozadu tak to tak vůbec nezní...to je asi fakt jen po hodně posleších :-)
Ale je to really skvělý album, když takhle jedu ve vlaku z Kolín do Olomouce nebo zpátky a sedím sám v kupé, tak si nejčastějs pustím na diktafonu, jejž užívám i jako walkman, právě tuhle kazetu.
Nitty_Gritty

Jo? To já na poslech něčeho takovýho musím mít děsnej klid, nejlíp samotu ve svým pokoji, ticho jako v katedrále, zapálený svíčky, takovou tu správnou náladu, nejlíp tmu atd. :lol:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Každej to holt má jinak...já je až tak neuctívám :-) A taky nemám čas na to, abych si někde někam takhle zalez...když jsem doma sedim u kompu a k práci si pouštim jak jinak než Beatles, jen občas šmrncnutý Chaozzem :-)

Ale určitě se oba shodneme, že Seržant je very good deska (tedy dnes už spíše kazeta, CD nevlastním) :-) 8) :roll:
Nitty_Gritty

Teda, křížit Beatles a Chaozz... :o To je jako pít šampaňský a mlíko... Teda fakt nic proti, ale já Beatles zásadně neprokládám s jinou hudbou, protože to by potom vůbec nebylo ono, moje umělecký cítění silně protestuje proti jakýmukoliv zneuctívání takovýhle svatý půdy... :mrgreen: No! Byly doby, kdy jsem silně odsuzovala jakoukoliv jinou hudbu kromě Brouků a šedesátejch let (a taky padesátejch a sedmdesátejch... ehm, respektive jsem odsuzovala jenom moderní konzumní hudbu, což dělám prakticky furt :mrgreen: ), a to byla docela kláda, protože u "normálních" lidí jsem se setkávala s krutým nepochopením... "proboha svatýho, jak se ti to může nelíbit?" .... "tobě se taky nic nelíbí"... atd. Hehe, no ale co, každej má svoje úchylky, a mezi moje patří zejména nábožný poslouchání Seržanta. No a jinejch alb. Ale tohle se poslouchá při svíčce nejlíp. Doporučuju zkusit. :mrgreen:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Já bych dopad toho křížení tak dramaticky neviděl...jsou to stejní pařani a huliči, obě skupiny stejně kritizují společnost, akorát k tomu každá z nich užívá jiné hudební a slovní prostředky...a vůbc, přečti si co o hip-hopu řekl Johnův syn Sean (je to někde v článcích snad). Takže bych neřek šampaňský a mlíko, maximálně šampaňský a pivo nebo šampaňský a malagelo :-)))

Ještě k těm svíčkám: moc mi to k tomu nesedí, to album je živý, dynamický, není to plné balad melancholického Paula, naopak Paul se zde poměrně odvázal a větší část alba je JEHO práce, takže mně se to opravdu hodí spíš do vlaku, protože ten se taky pohybuje a Sgt. má podobnej spád a dynamiku. Ke svíčkám by bylo akorát tak Within you She´s leaving home, Mr.Kite, Within you Without you a A day in life, jinak nic. Ale jak jsem říkal, proti gustu žádný dišputát :-) :wink:
Nitty_Gritty

Nooo. Nepřesvědčíš mě, :lol: já totiž opravdu hip-hop nemusím. Stačí mi občas slyšet nějakej mikroskopickej úryvek týhle hudby z rádia, když kolem něho obloukem procházím... :mrgreen: ...a, no, přiznejme si to, takovej Elvis se poslouchá mnohem líp :) .
Taky bych ještě něco podotkla k těm svíčkám a k tomu vlaku... Nějak mi nejde do hlavy, jak můžeš ve vlaku něco poslouchat. :mrgreen: Když já totiž někdy jedu ve vlaku, tak neslyším vůbec nic, až na ten nesmírnej rachot, předznamenávající rozpad vagónu. A když si náhodou trochu zesílím volume na walkmanu, spolucestující obvykle protestují, že to slyší i oni... A já to akceptuju, protože já taky zrovna nemiluju, když jedu ve vlaku s někým, kdo poslouchá na plný pecky walkmana, a z jeho slech se ke mně doléhá nějakej nespecifikovatelnej řev. No, kdyby poslouchali třeba alespoň něco, co se líbí mně... No, ale tohle je ode mě čistej egoismus, fuj. Proto se radši uchyluju k těm svíčkám - člověk se líp soustředí, líp se vžije do tý atmosféry, ačkoliv pořád musí mít strach, aby v zápalu vášně nepřevrh tu svíčku.... Dobře, tohle je zápor, ale není přece jen krásný zírat do plamene a kochat se hudbou?
Já vím, že jo. :mrgreen:
Jo, a mimochodem, kombinace šampaňskýho a piva vyjde nastejno jako to s tím mlíkem, protože pivo taky zrovna moc nemusím. :mrgreen:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

To příde na to, jakým vlakem jezdíš :-)...je pravda že u těch starších osobáků je míra hluku značná, ale na trati Praha-Kolín-Pardubice jezdí už nové nízkohlučné soupravy :-) A na trase Kolín-Olomouc jezdím většinou bývalými ICéčky (dnes expresy), a tam ten hluk není skoro žádnej, jsou-li zavřeny dveře na chodbu, a je-li člověk navíc v kupé sám, popř má dvojsedadlo pro sebe (v některých vagónech 2.třídy je to se sedadly trochu jako v letadle). Takže prostředí pro poslech hudby je tu velmi slušné (na pohybující se vlak výtečné).
Jinak hudba u svíček samozřejmě ano, ale raději ve dvou :-) a taky zvážit výběr hudby (taková Julia z Bílého alba se k tomu hodí báječně) :-)
Kombinace pivo a šampańské není nic moc, ale co třeba bílé a červené víno? nebo bílé archivní a frankovka posledního ročníku? :)
Florián

Příspěvek od Florián »

Můj názor na tuto desku je vcelku poznamenám tím, že jsem dlouhá léta poslouchal pouze stranu "B", kterou se mi za "hluboké totality" podařilo nahrát z oblíbeného hudebního pořadu Rytmus, který běžel denně od 16 hod. na stanici Vltava. Dodnes mám tu nahrávku na kazetě, průvodní slovo měl Michal Pavlata:"až uslysíte hudbu z této desky........stopáž 19 min. 20 sekund." Teprve po létech jsem sehnal i áčko, i když některé jsem samozřejmě znal už z výběrů (Lucy apod.) a velice se mně líbilo (hlavně Getting better) a dodnes tuto stranu mám radši. Zkrátka to pořád nějak vnímám spíše jako dvě samostatné desky. Pro ty mladší už to možná nebude moc pochopitelné, ale sbírání nahrávek Beatles byla kdysi postupná mnohaletá práce (z rádií, po burzách, od známých apod., každý měl něco). Dnes si vrazím do počítače jedno CD (17 Kč) a mám všechny písně jako na dlani včetně grafiky a možnosti okamžitého výběru té které písně. Vot těchnika na granici uma.
Howk.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Já teda jezdim takovou vyřazenou tramvají... :D No, teda tramvaj to v pravým slova smyslu není, ale vypadá tak (skoro). A tam není slyšet pomalu ani vlastní myšlenky, natož aby tam člověk mohl něco poslouchat, nebo se dokonce učit (což by se mi leckdy velice hodilo :mrgreen: ). To je nemyslitelná představa. :D
Krom toho, bílý a červený víno je ta nejhorší kombinace, která může nastat, obzvlášť když jsem v blízkosti já... Na Moravě mě z vinnýho sklípku museli vynýst, a nechtěj znát následky... :D . To když už, tak whisky a becher, to je kombinace, jak má bejt. 8)
Ale nebudeme tady propagovat alkohol. :lol:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Ještě k tomu "Whenever could be any other" na konci desky - neví někdo co tím chtěli Beatles říci? V překladu by to bylo něco jako "Kdykoli to mohl být kdokoli jiný" - tak mě napadlo jestli to něříkají tak trochu o sobě - "Kdykoli to mohl být kdokoli jiný - ´čili kterákoli parta hudebníků se mohla octnout na našem místě, naše závratná kariéra, která nás teď spíš už otravuje, je tedy dílem náhody"...ale to je jen taková malá spoekulace...
atica

...

Příspěvek od atica »

Jo, něco takovýho to znamená, dobrá úvaha, klidně to tak mohli myslet. I když se mi spíš zdá, že prostě chtěli dát na konec desky nějaký neurčitý breptání, a tak ho tam dali, přičemž bylo v podstatě fuk, co se v něm bude říkat.
Anebo je to detailně promyšlená ,,vše-vysvětlující věta", která se hluboce zamýšlí nad nepředvídatelným osudem a pomíjivostí světské slávy.
Těžko říct... :)
Mimochodem, nevíte, kdo z nich to vymyslel?
Ringo

Příspěvek od Ringo »

Co já vím jsou 3 možnosti:1.poselství Bobu Dylanovi
2.posměch fanouškům
3.je to jenom blbost
Odpovědět