Sgt. Pepper's lonely hearts club band

diskusní fórum o skupině Beatles
Odpovědět
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Jan K. píše:Vždyť o to přece šlo. Z původních pásů použitých k monomixu udělat stereo.
No já nevím. Jestli to tak mělo být, v tom případě trvám na tom kočkopsu.
Třeba stereo remix Reprízy má z mono verze jenom něco. Intro je oproti mono stále ochuzenější, chybí v něm mimo jiné i potlesk a pískot publika.
Totéž závěrečný smích ve Within, který je v stereo remixu jiný než v původním mono.
V monoverzi Rity je úvodní aaaaah slyšet slabě, zde ve stereo remixu je nahlas (podobně jako v původní stereo verzi).

Ondere?
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Uživatelský avatar
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 11, 2007 6:54 pm
Bydliště: Liberec

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Beaver »

Bohužel, kolik lidí, tolik názorů. Giles to namíchal takhle a my si můžeme pouze myslet, jak by to bylo lepší a nikdy se neshodneme. Berme to jako hotový produkt. Kdyby neexistoval žádný jiný Seržant a my neměli srovnání, tak bychom říkali, jak je to perfektní. Problém je tedy v tom, že porovnáváme. Nejen my tady, ale fandové na celém světě.
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Onder »

Tento remix je naprostá šílenost, pro mě neposlouchatelná verze.
Jednotlivé stopy byly během mixáže totálně sešlapány kompresorem, všechny nástroje jsou tak v popředí a "perou"
se mezi sebou, což je na poslech velice nepříjemné a sluch unavující. Ve skladbách tak nejsou tichá a hlasitá místa, vše je konstatně stejně hlasité. Mixovací styl Gilese Martina to pro mě totálně zabíjí od první skladby.
Za naprosto nepřijatelné považuji používání efektu umělého sterea. "16ky" na virbl v Good Morning Good Morning jsou naprosto příšené. Bicí v té skladbě hrajou uprostřed sterea, ale na úder činelu a na rychlé údery na virbl Giles aplikoval efekt umělého sterea. Bicí tak neustále přecházejí z mono zvuk do umělého sterea, což mi připadá hodně rušivé, než efektní. V některých skladbách jsem měl až pocit, že poslouchám dosud nevydanou verzi "duophonic stereo" od Capitolu. Ano, přesně tohle umělé stereo známé z amerických desek mi to připomínalo.

Pak jsou tu ty rozdíly mezi původními mono/stereo mixy.
Giles v rozhovorech před vydáním zmiňoval, že původní mono mix je ten schválený samotnými Beatles a že jej použil jako předlohu pro svůj mix. To jsem bral jako pozitivní věc, že respektuje původní umělecký záměr.
No, po poslechu remixu jsem zjistil, že tak z 75% udělal rozhodnutí podle sterea!!! Proč??? To si jen tak vymýšlel? Nebo toho tolik přehlídnul?

Pochvalu má Giles za outtaky. Ty naštěstí nechal bez svých digitálních úprav a víceméně je jen přepsal z pásů tak jak byly nahrány. A hrají naprosto fantasticky! Škoda, že to samé neudělal s remixem alba. Ušetřil by si práci a výsledek by byl nesrovnatelně lepší. Porovnejte zvuk smyčců a harfy She's Leaving Home z remixu a potom Take 1 (stejný základ jako na desce) z CD sessions. Zatímco outtake zní nádherně přirozeně, jako kdyby byl člověk v místnosti s orchestrem, Giles rozmixoval zvuk tak, že to zní jak laciné samply.
Uživatelský avatar
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 523
Registrován: čtv úno 05, 2015 5:03 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od verjan2 »

Onder píše:Tento remix je naprostá šílenost...
Zkuste to brát z pohledu, jako by originál z roku '67 neexistoval a nikdy ho nikdo neslyšel - z pohledu úplné hudební novinky. Což by v dnešní hudební přeplácanosti obstálo tak jako tak. A takový byl také záměr - udělat to v duchu moderní technologie a zvuku, což se povedlo na výbornou. Samozřejmě, že se to nemusí líbit, pokud budete porovnávat s originálem, protože to zní jinak. Proto se tomu říká remix.
Když jsem poprvé slyšel úvodní skladbu, znělo to jasněji, čistěji a mnohem srozumitelněji - vynikl především Paulův zpěv a také kytarový riff v druhé sloce. Nebo třeba Ringovy čisté bicí zejména v A Little Help...

Pro mě jsou třeba daleko horší předělávky na Yellow Submarine Songtrack (to zní jak z moderní plechové trouby) nebo remix Tug Of War (což je katastrofa katastrof).

A hodnocení v uznávaných časopisech jsou nad očekávání - viz http://www.metacritic.com/music/sgt-pep ... ic-reviews
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Onder »

Ano, remix Tug Of War je naprostý brak. Pro mě je bohužel v těsném závěsu Sgt. Pepper (remix 2017).
Souhlasím, že remix má znít jinak než originál, s tím nemám problém. Dá se ale udělat jinak, a to buďto dobře nebo blbě. To je samozřejmě subjektivní, a pro mě je tohle špatně. Počínaje brutální kompresí jednotlivých stop, po necitlivé zacházení s ekvalizérem (sólo na sitar ve Within You Without You má jinou, totálně ořezanou barvu, samozřejmě bez dynamicky díky kompresoru. Pryč je hlasitá vyhrávka v čase 3:05), umělé stereo, nedodržení střihů a efektů specifických pro původní mono mix.
Některé věci znějí až komicky nebo vyvolávají údiv, čímž upoutávají pozornost od písně jako takové, což je samozřejmě mimo. Např. naprosto nepřirozené vytažení malého sola na bicí ve With A Little Help From My Friends, kdy to zní, jako by bylo najednou vstřiženo z jiné skladby.
Nebo úvodní klávesy v Lucy In The Sky With Diamonds, kde se riff naprosto zbytečně přelévá zleva doprava a neustále na sebe tak poutá pozornost, kterou by měl mít zpěv. Giles mimochodem kritizuje původní stereo s tím, že některé mixovací postupy jsou dnes již překonané, jako například bicí hrající pouze v jednom kanálu, divoké přelévání nástrojů přes stereo obraz. A pak v "Lucy" takové přelévání nově vytvoří???!!!
Anebo např. bicí v písni A Day In The Life, ty byly v původním stereo mixu uprostřed stereo báze, tak jak by to dle Gilese mělo být, tak ty teď on sám přesunul směrem doprava. Říká, že respektuje původní mono mix, ale v "repríze" vystřihne Johnův komentář před odpočítáním, stejně tak jak je to na původní stereo verzi, to proč?
Tento remix pro mě nemá hlavu a patu.
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Tak dnes to jistí mono verze. Dokolečka dokola.

On to bude vůbec beatlesácký den... v KVK v Liberku další pokračování povídání PaedDr. Jana Prchala na téma Beatles, tentokrát od All You Need Is Love po Bílé dvojalbum :D
Beru s sebou děti a ty s sebou berou svou žlutou ponorku z Lega :D
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 863
Registrován: pát čer 27, 2008 11:30 am

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Park »

Dnes v den výročí jsem se konečně dostal k podrobnému popisu boxu Sgt. Peppera. Samotné balení je jak jsem již uvedl moc velké a těžké, skoro se nevejde na stůl. Uvnitř je plakát vystoupení Mr. Kita, další je plakát Beatles v uniformě (dáno na vnitřní obal) a pak je tam ještě plakát s těmi vystřihávankama. Knihu co má něco přes 100 stran jsem pročítal skoro týden, neboť text je ve dvousloupcích a je ho docela hodně. Docela překvapilo jak moc se to v textu hemží interprety co s Beatles neměli nic společného, ale jejich zásadní počiny vyšly v té době. Pak je v knize naprosto nesmyslný text o politických událostech r. 1967. Takže chválu zaslouží v knize pouze fotky a podrobné popisy jednotlivých písní Sgt. Peppera i singlu Strawberry Fields Forever / Penny Lane. Je zde i popis vzniku závěrečného The Run-Out Groove. Vypadlo úvodní slovo od Mark Lewisohna a Paulovo nové vyjádření o albu z r.2009 nahradilo Paulovo vyjádření z r.2017.

Bohužel v edici chybí písně Carnival of Light i Only A Northern Song.

Spousta materiálu je nově vydaných a něco málo je zde užito i z 2 CD Anthology 2, trochu mrzí, že tam nedali vše z té Anthology ohledně Sgt. Peppera, například Repríza vyloženě mrzí, že chybí její verze z Anthology.

Giles Martin již dostal novou zakázku na příští rok a to Bílé Album a tak se máme na co těšit, o tom někdy napíši až v sekci Bílého alba.

Ještě než se dostanu k popisu písní tak stručně musím uvést, že jsem poslal e-mail zaměstnankyni firmy EMI v Abbey Road, zda-li by mi neposlala alespoň fotku pásku na kterém je nahraný Carnival of Light. Zatím neposlala, ale Giles Martin uvedl bližší podrobnosti, teď už víme, nejen to, že ten pásek je v archivu ve sklepení v Abbey Road, ale je na něm nahraná ještě Penny Lane a pak Carnival of Light. Obě byly natočeny 5.1.1967. V článku Variety Giles Martin to vše potvrdil a tak je zde možnost, že Carnival of Light slyšel.

Zde je výstřižek oné části o originálním znění : Can you talk about some of the things that were rumored and didn’t happen? Initially there was a rumor “Penny Lane” and “Strawberry Fields” might be integrated into the running order of the album, which really would have been second-guessing choices after 50 years. More realistically, a lot of people were hoping the legendary “Carnival of Light” might finally show up here as an outtake or bonus track. Is that something you think will show up someday? People in the Beatles’ organization have intimated that this is not going to turn out to be the great lost track when or if they finally hear it.
Yeah, it’s like “Revolution 9.” “Carnival of Light” was designed for the Roundhouse in London for an experience. It’s quite progressive, in a way. It’s basically for a walk-through experience, so it’s not a song, it’s a sound-piece. And I think we should do something fun with it. That’s what I’d like to do. It’s on the same tape as “Penny Lane,” but it’s not “Penny Lane.” But it’s interesting and emotive, and it’s them, and I think we just need to find the right place for it. But that place was never going to be “Sgt. Pepper’s,” because it was never meant to be (for) “Sgt. Pepper’s.” You could argue that “Strawberry Fields” and “Penny Lane” were, but “Carnival of Light” wasn’t.

Ještě bych rád uvedl, že na youtube jsem našel skvělou live studiovou cover A Day In the Life do nejmenších detailů vč. vokálů, orchestru, budíka i závěrečného akordu. To vše pod názvem The Beatles' Magical Orchestra: "Reprise - A Day in the Life".

Ještě drobnost v boxu chybí verze Penny Lane s finálním akordem trubky, které trumpetista dotáhl a vyšla na LP Rarities (kniha Revoluce v hlavě).

Nyní samotný popis.

Disk 1

Základní album ve stereo podobě zmixované Gilesem Martinem. Někdo ty změny slyší (ten co si to hraje ve sluchátkách) jiný ne (např. já to hraju nahlas přes hi-fi). Ale udělal jsem srovnání s CD z r.1987 a 2009 (stereo) a změny jsou v rychlosti a hlavním vokálu v Lucy in the Dky with Diamonds a She´s Leaving Home. Chci říct, že změny nejsou pro běžného posluchače vůbec velké. A i já sám jsem měl co dělat, abych vůbec nějaké našel a pokud tam byly tak to byly vyloženě drobotiny.

Disk 2-

Strawberry Fields Forever (Take 1)- zní stejně jako track č.2 na 2. CD Anthology 2

Strawberry Fields Forever (Take 4)-Johnův vokál mnohem naléhavější, Georgova kytara zatím hledá styl, melotron je již zcela plně znějící.

Strawebrry Fields Forever (Take 7)-nejdřív George Matin řekne,, Strawberry Field Forever Take 7“, pak se ozve nahrávka velmi podobná konečné verzi, i když v klidnější podobě.

Strawberry Fields Forever (Take 26) –nejdřív se ozve one two three, pak se rozjede správný říz a úděsně rychlá Strawberry Field Forever, John změšká nástup zpěvu, píseň doplňuje orchestr, na konci divoké bicí a piano, ukončené Johnovým 'Cranberry Sauce' .

Strawberry Fields Foever (2015 stereo mix)- stejné jako vyšlý singl, nástroje jsou mnohem jasnější.

When I´m Sixty Four (Take 2) – nejdřív hraje jen Paulova basa, pak jeho zpěv, pak se přidá piano, ale je zde spousta ještě prázdných míst, které ve finální verzi doplní zde ještě nepoužitý orchestr.

Penny Lane (Take 6 instrumental)- klavírní základ písně bez vokálů, mírné bicí

Penny Lane (Vocal overdubs and speech)-Paulův i Georgův a Johnův vokál bez slov jen jak by píseň měla znít ,,předzpívání“ a tleskání ,žádný nástroj v této verzi nezazní, tehdy Beatles nahráli i Carnival of Light po té co Paul doplnil hlavní zpěv do Penny Lane.

Penny Lane (Stereo Mix 2017) – závěrečná verze co vyšla na singlu.

A Day In The Life (Take 1) –country road on my piano, budík, varhany, piano, sugar room fairy, klavír a akustická kytara, pak hlavní zpěv, odpočítávání Mala Evanse, budík, bez Paulova vložkového vokálu tato verze vyšla na CD Anthology a G.Martin ji nám přehrál v dokumentech Anthology a Making of Sgt. Pepper, žádné bicí ani orchestr co byly přidány nakonec.

A Day In The Life (Take 2) – tato verze zní již kompletněji, ale méně zajímavě než Take 1, opět chybí Paulův vokál, tato verze končí odpočítávání Mala Evanse.

A Day In The Life (orchestra overdrup)- hlasité HMMM coby předzpěv závěrečného akordu.

A Day In The Life (Human Take 8,9,10,11) – rozhovory ve studiu, pak několikakeré HMMM.

A Day In The Life (Last Chord)- zkušební verze závěrečného klavírního akordu, vždy s odpočítáváním

Sgt. Pepper´s Lonely Heatrs Club Band (Take 1 – instrumental)- někdo (asi G.Martin) od mix pultu oznámí ,,Sgt. Pepper Take 1“ a pak se ozve instrumentální základ písně bez zpěvu a dechů.

Sgt. Peppers´Loneyl Hearts Club Band (Take 9 and speech)- Tato verze je podobná oficiální verzi, jen je bez dechů, píseň zdárně pokračuje pomocí el. kytar do Free Now (song co vyšel na CD Liverpool Sound Collage), pak je krátký rozhovor mezi Beatles ve studiu.

Good Morning Good Morning (Take 1 instrumental, breakdown)- instrumentální základ písně s divokými bicími, bez zpěvu.

Good Morning Good Morning (Take -8) - dlouhé odpočítávání bicími, pak se ozve de facto základ písně s Johnovým zpěvem i instrumentů, samozřejmě bez dopr. zpěvu a té závěrečné zvěře.


Disk 3

Fixing a Hole ( Take 1 ) – základní studiová verze s většinou instrumentů a Paulova hlavního zpěvu, chybí doporovodné vokály a elektrická kytara.

Fixing a Hole ( Speech and Take 3) – Paulovo zkoušení klavírního intra a krátký rozhovor ve studiu, pak nahrávka normálně pokračuje.

Being For The Benefit Of Mr. Kite! (Speech From Before Take 1, Take 4 And Speech At End)-je to jako na 2. disku 2 CD Anthology 2, nejdřív nám John ohlásí titul skladby a pak se ozve píseň v základní podobě s Johnovým zpěvem a nějakými Johnovými výkřiky na konci nahrávky. Tato verze je samozřejmě bez manéžových zvuků dodané G.Martinem do konečné podoby písně.

Being For The Benefit Of Mr. Kite! (Take 7) – začíná studiovým rozhovorem mezi G.Martinem a Johnem Lennonem, pak píseň pokračuje víceméně jako předchozí titul.

Lovely Rita ( Speech and Take 9 ) - nejdřív John něco hlásí svým kolegům pak se spustí nahrávka, klavír, akustická kytara, bicí, do jejíž začátku něco Paul říká, pak se ozve Paulův zpěv v rychlejší podobě než na konečné verzi, též je trochu ten zpěv sladší, a na závěr zůstalo uchováno vzdychání. Samozřejmě zde nejsou ani doprovodné vokály ani hřeben, co zdobí konečnou verzi písně na albu.

Lucy In The Sky With Diamonds (Take 1 And Speech At The End) – nejdřív hraje rychle harmonium, pak jsou tam nějaké rozhovory a píseň začíná. V této verzi chybí Johnem zpívaný titul písně. Haronium poněkud rozladěné snažící se chytiti rychlost refrénu se ozve ještě na konci.

Lucy In The Sky With Diamonds (Speech, False Start And Take 5) –začíná Johnovým ,,OK Yeah“, pak začíná John zpívat, ale instrumenty se neozvou tak John začíná znovu a už to jde. Opět chybí titulní refrén.

Getting Better (Take 1 – Instrumental And Speech At The End) –nejdřív je oznámeno ,,Getting Better Take 1“, pak John něco ve studiu říká a Paul taky něco řekne a pak už hraje základní instrumentální podoba písně s dominantním pianem a bicími.

Getting Better (Take 12) – je hodně podobná konečné verzi, ale jen v instrumentální podobě, zpěv chybí, zato se ozývá blíže neurčený ostrý zvuk nějakého instrumentu, který se asi omylem dostal do nahrávky

Within You Without You (Take 1 – Indian Instruments Only) – začíná ,, Take 1“ pak Georgova nahrávka hraje vlastně stejně jako na 2. disku 2 CD Anthology 2 (Within You Without You- instrumental) s tím rozdílem, že George uprostřed songu něco zamumlá.

Within You Without You (George Coaching The Musicians) – zatímco sitáry hrají píseň, George probukuje melodii a tím dává hráčům směr, kterým se mají ubírat.

She´s Leaving Home (Take 1 – Instrumental) – název odpovídá, jedná se o instrumentální provedení písně bez zpěvu, zato si více můžeme vychutnat orchestr, kupodivu se harfa ozývá už v prvním tejku, takže je jasné, že byla v Paulově představě ještě než začla její první verze.

She´s Leaving Home (Take 6 – Instrumental) – G.Martin řekne ,, Take 6 “ , ač s touto písní vlastně jako jediné neměl co do činění. Pak píseň se opět ozve stejně jako v Take 1, tedy i s harfou a hrajícím orchestrem, bez zpěvu.

With A Little Help From My Friends (Take 1 -False Start and Take 2 – Instrumental) - nejdříve se ozve pianino hrající velmi rychlé intro, pak se ozývá studiový rozhovor, opět pianino a následně instrumentální povedení písně pouze s pianinem a bicími, ke konci zazní i klavír a kytara.

Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (Reprise) (Speech And Take -8) - Paulovo studiové rozmlouvání a z dálky se snažící hrající el. kytara, pak Paulovo ,,one two three four“ a ozve se píseň jen s Paulovým vokálem, tato verze je hodně odlišná od albové, a je odlišná i od verze z 2 CD Anthology 2. Paulův vokál je jakoby zašumělý. Instrumenty jsou víceméně totožné od konečné verze.




Disk 4

(Prvních 13 tracků obsahuje skladby ze Sgt. Peppera v mono verzi)
Sgt. Peppr´s Loneley Hearts Club Band
With a Little Help From My Friends
A Day In The Life
-------mono zní skoro jako stereo, psali jsme o rozdílech v sekci remasterů z r.2009, nemohu porovnat, jen je tišší než stereo verze, závěrečný The Run-out Groove je hodně zkrácen oproti stereo verzi
Dle údajů je největší rozdíl (mono a stereo) v jiné rychlosti She´s Leaving Home, závěrečném smíchu Within You Without You a Paulovo závěrečné řvaní v repríze Sgt. Peppera, které je v mono mnohem více slyšet než ve stereo. Nevím jestli Giles také mixoval mono, nebo ho nechal tak jak vyšlo.

14.Strawberry Fields Forever (Original Mono Mix)-stejná verze jako singl.

15. Penny Lane (Original mono Mix) – stejná verze jako singl.

16. A Day in The Life (Unreleased First Mono Mix) – Totally Different Track- bych nejraději připsal- nejdříve se ozve ,,A Day In The Life, Take 6“ , pak píseň z počátku se rozjíždí jako ve své vydané verzi, avšak bez orchestru, a s počítáním Mala Evanse, piano zvlášť divoké, budík, pak Paulův zpěv, a pak docela zajímavý Johnův zpěv, hodně slyšitelná basa, klavír, Malovo počítání, dosti divoký a nervózní posun nástrojů na vrchol vše uzavírá zvuk varné konvice, to vše je ustřiženo když se cívka pásku (je to slyšet) skončila.

17. Lucy In The Sky With Diamonds (Unrelease Mono Mix –No.11) – začátek songu se ozve dvakrát, tato verze zní poněkud kompaktněji než na výsledné podobě.

18. She´s Leaving Home (Unreleased Mono Mix)- krátký rozhovor ve studiu, pak harfa a verze písně co není moc vokálně odlišná od výsledné podoby, jediný rozdíl je krátké sólo na cello uprostřed písně a pak ještě ke konci.

19. Penny Lane (Capitol Records US Promo Single , Mono Mix) – zní jak z rozhlasové nahrávky, nebo nějakého hodně opotřebovaného acetátu, tady má trubka trochu jiné zakončení.


Disk 5 (Blu-ray) a Disk 6(DVD)

Hodinový dokument Making of Sgt. Pepper z r. 1992. Promluví k nám Paul, George, Ringo, George Martin, David Mason (ten trubač v Penny Lane) a Phil Collins. Pár dokumentárních záběrů, ale ne vše např. Paul uvedl v TV interview někdy v lednu nebo únoru 1967 to tam chybí.

Klip A Day In The Life - jak vyšel na 2 DVD 1+. Mě prostě chybí to závěrečné vybarvení obálky Sgt. Peppera při posledním akordu jak bylo v klipové verzi písně na DVD Anthology. Zajímavé, že záběry Johna a Ringa z počátku r. 1967 co jsou součástí DVD Imagine: John Lennon (klip A Day In The life), nebyly zde použity.

Klip Strawberry Fields Forever

Klip Penny Lane

Oba klipy jsou stejné jak jsme již mnohokrát viděli na 2 DVD 1+ popř. 5 DVD Anthology.

Na BD a DVD (oba mají stejný obsah) je i zvuková podoba alba i singlu Strawberry Fields Forever / Penny Lane v 5.1 ale já myslím, že je to zbytečné, to ocení asi jen majitelé 5.1 a to já nejsem, mě stačí audioprovedení na CD a BD a DVD jsem shlédl jen ty filmové záběry a klipy. ˇ

Škoda, že se na BD a DVD nedostal pohybující klip figurín Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band na youtube pod názvem 20 Years Ago Today Opening Intro 1987 (na žádost firmy byla odstraněna zvuková část titulní skladby).
to se vrací kolibřík
Uživatelský avatar
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 523
Registrován: čtv úno 05, 2015 5:03 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od verjan2 »

Nechápu tu až přehnanou zaslepenost vůči mono mixu. Podle mě je stereo verze mnohem lepší - pestřejší, atraktivnější, člověk si víc vychutná všechny ty vyhrávky, zvukové finesy a v neposlední řadě i ten zpěv. V mono verzi je tohle všechno jaksi převrstveno přes sebe. Tenkrát asi každý neměl možnost si pořídit stereo gramofon, tak se hudební společnosti tomu zřejmě také podřizovaly.

Takže za mě určitě stereo.

A propo, jak je to s tím oficiálním datem vydání? Někde se uvádí 26.5. ale víc zdrojů zase 1.6. (v Americe 2.)
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Uživatelský avatar
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 523
Registrován: čtv úno 05, 2015 5:03 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od verjan2 »

Park píše: Ještě drobnost v boxu chybí verze Penny Lane s finálním akordem trubky, které trumpetista dotáhl a vyšla na LP Rarities (kniha Revoluce v hlavě).

A Day In The Life (Take 1) - sugar room fairy
Tato verze Penny Lane vyšla na Anthology 2.

Lennon tam mumlá sugar-plum fairy.
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

verjan2 píše:Nechápu tu až přehnanou zaslepenost vůči mono mixu.
Já zkrátka chci tu desku slyšet tak, jak chtěli Beatles, aby byla slyšet.
Což rozhodně není stereo.
Asi i proto jsou v mono verzích slyšet věci, které ve stereu nejsou. Čistě proto, že o stereo se Beatles téměř nezajímali.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

A jak je to s tím datem vydání?
Oficiálně bylo datum vydání stanoveno na 1.6.1967.
EMI už desku vypustila ven v pátek 26.5.1967 a v Albionu jsou pamětníci, kteří uvádějí, že deska byla v obchodech už ve čtvrtek, tedy 25.5.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Uživatelský avatar
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 523
Registrován: čtv úno 05, 2015 5:03 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od verjan2 »

Historie se opakuje - po 50 letech znovu No. 1 v hitparádě.
Přílohy
chart Sgt pepper.jpg
chart Sgt pepper.jpg (56.06 KiB) Zobrazeno 7510 x
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Nevím, jakým způsobem se stanovuje pořadí v britské hitparádě. To, že se odkazují na prodeje, tomu samozřejmě můžeme, ale i nemusíme věřit.
Každopádně jestli je to jako u nás, kdy se dle mých informací žebřík IFPI určuje nikoli prodejem určitého počtu kusů kupující veřejnosti, ale počtem kusů, které si prodejci objednali na sklad (přičemž je úplně putna, kolik se jich pak reálně prodalo a kolik se jich na těch skladech dlouhodobě válí), pak je to silně zavádějící.

V 60. letech to šlo v UK podle dat z obchodů, které byly těmito obchody zasílány pravidelně poštou. (Právě kvůli tomu se All Things Must Pass v UK dostalo na #1 až po více než třiceti letech po svém vydání, kdy došlo k oficiální úpravě tehdejšího žebříčku, protože v lednu až březnu 1971 ve Spojeném království stávkovali zaměstnanci pošt, informace o kusech tedy nebyly aktualizovány a na první příčce se tak pořád držel Simon s Garfunkelem, přestože už tam měl být dávno George.)
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 863
Registrován: pát čer 27, 2008 11:30 am

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Park »

to verjan2 : máš pravdu Lennon opravdu v take A Day In The Life mumlá sugar-plum fairy, sugar-plum fairy. Já to psal dle sluchu a tak mi to znělo, ale pak jsem opravdu v bookletu Anthology 2 našel tvou správnou verzi. Jinak celý týden jsem 4 CD Sgt Pepper poslouchal a skoro nic jiného nedělal, takže teď jsem si o víkendu musel dát seržantovskou pauzu, proto odpovídám až nyní. To by mě zajímalo, zda i verjan2 dělá porovnání Sgt. Peppera z 6 diskového vydání (4CD+BD+DVD), nebo z nějakého jiného zdroje (internet, 2 CD vydání), rád bych jen věděl, zda vycházíme ze stejného materiálu. Stereo nebo Mono, pokud kolekce obsahuje obě varianty tak je mi to vlastně fuk a nepreferuji žádnou, neboť si s radostí vychutnám obě. Ale největší radost je samozřejmě z outtakes, kterých je tolik, že se musely rozdělit na tři disky. Trochu mrzí, že by se do kolekce nedostaly liverpoolské záběry Beatles z r.1958 nebo Paulův záběr s matkou v tramvaji z r.1953 , ač toto vydání alba má s Liverpoolem dost společného, Nevadí, snad někdy příště se dočkáme. Ohledně Penny Lane je to trochu složitější, verze v Anthology 2 je mix různých takes a závěrečná trumpeta zde má opravdu to zakončení co vyšlo jako původní promo verze (pak na LP Rarities). Ale jinak celá nahrávka má odlišnosti, v místech v orchestru, v místech Paulova zpěvu - kde v Anthology je jeden Paulův vokál-kdežto na závěrečné nahrávce je dvojitý Paulův vokál, též jsou změny v dopr. zpěvu, a hlavně v Anthology je ještě nějaké bubenické sólo dohrávka na konci písně. Prostě ten z Anthology není ten samý (ač je podobný) jako na tom původně určeném acetátu. Na youtube jsem našel krátkou ukázku, jak původně určeného konce písně (LP Rarities) pod názvem The Beatles promo capitol 45 record penny lane strawberry fields forever trumpet ending rare, tak také zajímavý kousek acetátu, kde trumpeta vůbec nezazní pod názvem Beatles Rare Early Version "Penny Lane" Acetate Without Trumpet (EMI 1966-67).
to se vrací kolibřík
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Park píše:Trochu mrzí, že by se do kolekce nedostaly liverpoolské záběry Beatles z r.1958 nebo Paulův záběr s matkou v tramvaji z r.1953 , ač toto vydání alba má s Liverpoolem dost společného, Nevadí, snad někdy příště se dočkáme.
Proboha, Parku, buď trochu soudný. Jsou to prokazatelně Beatles? Je to prokazatelně Paul?
EMI by se ztrapnila před celým světem, kdyby něco takhle zoufale nepodloženého zveřejnila, ausgerechnet když se Seržantem to nemá vůbec nic společného. A argumentace, že toto vydání alba má něco společného s Liverpoolem, to je šité hodně horkou jehlou a ani jako oslí můstek to neobstojí.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 863
Registrován: pát čer 27, 2008 11:30 am

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Park »

Chraň nás ode všeho zlého. Filmový propadák z r. 1978 Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band se chystá k vydání na Blu-Ray. Film se mi nelíbil a dává dobrý příklad jak se nemají dělat (hudební) filmy. Mám sice George Martina rád, ale to že se pod tímto projektem podepsal (nová hudba-covery v podání hudebníků a herců-The Bee Gees, Peter Framptom, Steve Martin) mu prostě neodpustím. Nebýt výročí originálu a vydání deluxe verze alba, tak by nejspíš tento film ležel dál v archivu.
to se vrací kolibřík
Uživatelský avatar
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 11, 2007 6:54 pm
Bydliště: Liberec

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Beaver »

Jóóó, kšeft je kšeft :twisted:
ZeroCZE
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Příspěvky: 103
Registrován: stř zář 23, 2015 5:42 pm

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od ZeroCZE »

Já osobně jsem z boxu nadšen, hlavně z mono mixu, který má pro mě větší přínos než nový stereo mix... :D
Uživatelský avatar
Rigby
Manager
Manager
Příspěvky: 254
Registrován: pát lis 08, 2002 9:46 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od Rigby »

Pařížské vystoupení mladší britské generace k jubilejnímu vydání posledního a nejslavnějšího studiového alba Beatles.
Pořad bude možné přehrát do 14. 8. 2020.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 938775703/
Uživatelský avatar
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Příspěvky: 3242
Registrován: pát čer 29, 2007 8:02 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sgt. Pepper's lonely hearts club band

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

V nedožitých 96 letech zemřel 8. srpna 2020 vídeňský rodák, houslista Erich "Gorilí tlapa" Gruenberg, který zanechal svůj otisk i v A Day in the Life, She's Leaving Home a Within You Without You.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Odpovědět