Technická úroveň nahrávek

diskusní fórum o skupině Beatles
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Technická úroveň nahrávek

Příspěvek od Park »

Pamatuji si na r. 1993 kdy vyšly červené (Beatles 1962-1966)a modré album (1967-1970) poprvé na CD. Pamatuji si jak fanoušci byly rozčilení, neboť obsah červeného se vejde na 1 CD a EMI ho vydala na 2 CD. Byl kvůli tomu poprask i v britském parlamentě, kde se marně snažili fanoušky přesvědčit, aby to nekupovali. EMI to odůvodnila tím, že se chystá i modré album na CD a to má víc než kapacita jednoho CD. V tom měla EMI pravdu neboť kapacita CD je 80 minut a modré trvá 100 minut. I dnes si lidé fotí a točí budovu EMI, kde vznikaly oba snímky pro červené a modré v mezidobí 6 let a dávají to na YT. I když už tam není to slavné schodiště, které odkoupil Paul a dal si ho do suterénu svého studia v Soho v Londýně.
Mě to po letech nedalo a vyrobil (sestavil) jsem si červené album a modré album, vždy aby bylo po 1 CD. Takže jeden disk mi zabírá červené a druhý modré. A teď jak se mi to povedlo. Obsah červeného nebyl problém neboť má 65 minut, takže jsem mohl v pohodě zařadit bonus Rain (tu jsem chtěl mít vždy na červeném) a přihodil jsem 4 první songy z modrého, aby mi modrý vyšel také na 1 CD. Červené se povedlo a vše se vešlo i s těmi bonusy (5 songů) na jeden disk CD. Problém bylo modré album, ani po přeřazení prvních 4 songů do červeného, se mi modré nevešlo na jeden disk. Muselo se škrtat. Jako první vypadla Lucy In The Sky With Diamonds, vždy jsem měl podezření, že se dostala na modré album jen pro to, že následuje po skvělých Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band a With a Little Help From My Friends. To nestačilo, musel jsem obětovat ještě jednu píseň. Vybral jsem na škrtnutí Revolution, neboť tato skladba s velmi hlasitým úvodem elektrické kytary je pravý opak klidného závěru fade-outu Hey Jude a protože právě z fade-outu by začínala další skladba Back in the USSR, nebylo co řešit a píseň Revolution jsem v klidu vypustil. Problém se nevyřešil neboť i tak obsah mi hlásil 1 minuta přesah. Zkusil jsem nějaký program, který umožňuje zkrácení písně, ale nepodařilo se mi to správně uložit, tak na řadu přišel youtube, jedna skladba byla opravdu ve velmi zkrácené podobě (a já už nechtěl žádnou obětovat) a to All You Need is Love v 1 minutové verzi. Takže jsem dlouhou verzi co vyšla na modrém album vyřadil, a dal tam tu zkrácenou. Ještě malý doplněk jsem si udělal a to, že jsem nahradil singlovou verzi písně Let It Be albovou verzí (která má vybroušenější sólo na el. kytaru a orchestr je silně zesílen), která mě víc zasahuje a dojímá a osobně ji dávám přednost, koneckonců se hodí mezi ty závěrečné Across the Universe a The Long And Winding Road, které mají též provedení s orchestrem a tak se k nim víc hodí ta albová verze.

Nyní tracklist mé sestavy :

Červené album (1962-1966)

1. Love Me Do
2. Please Please Me
3. From Me To You
4. She Loves You
5. I Want To Hold Your Hand
6. All My Loving
7. Can´t Buy Me Love
8. A Hard Day´s Night
9. And I Love Her
10. Eight Days a Week
11. I Feel Fine
12. Ticket To Ride
13. Yesterday
14. Help!
15. You´ve Got To Hide Your Love Away
16. We Can Work It Out
17. Day Tripper
18. Drive My Car
19. Norwegian Wood (This Bird Has Flown)
20. Nowhere Man
21. Michelle
22. In My Life
23. Girl
24. Paperback Writer
25. Eleanor Rigby
26. Yellow Submarine
27. Rain (bonus)
28. Strawberry Fields Forever (z modrého alba)
29. Penny Lane (z modrého alba)
30. Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (z modrého alba)
31. With A Little Help From My Friends (z modrého alba)

Modré album (1967-1970)

1. A Day in the Life
2. All You Need Is Love (zkrácená 1-minutová verze)
3. I am the Walrus
4. Hello, Goodbye
5. The Fool on the Hill
6. Magical Mystery Tour
7. Lady Madonna
8. Hey Jude
9. Back in the USSR
10. While My Guitar Gently Weeps
11. Ob-la-di, Ob-la-da
12. Get Back
13. Don´t Let Me Down
14. The Ballad Of John and Yoko
15. Old Brown Shoe
16. Here Comes the Sun
17. Come Together
18. Something
19. Octopus´s Garden
20. Let it Be (albová verze písně)
21. Across The Universe
22. The Long And Winding Road

Stručně : Byla přidána Rain. První 4 písně z modrého byly přidány do červeného. Písně Lucy In the Sky With Diamonds a Revolution byly vyškrtnuty. All You Need Is Love je ve zkrácené verzi. Let It Be je v albové verzi.
to se vrací kolibřík
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

Útočí na mě otázka, proč vlastně vytvářet takovéto vlastní, neoriginálně - originální kompilace. To už si mohu sestavit takovou, kde budu mít svoje opravdu oblíbené písně, ale zase by přišla podobná dotěrná otázka: Proč?
Ale nic ve zlém, je to každého věc :)
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Souhlas s Beaverem.
Jen bych si, Parku, odpustil ten strašlivě obšírný detailní popis celé akce, protože je naprosto zbytečný. Prostě sis sestavil vlastní verzi oficiální kompilace, toť vše. Neděláš vůbec nic světoborného; něčeho podobného se přece dopouští každý, kdo si třeba do mobilu naháže vybranou tvorbu svého oblíbeného interpreta.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Není to můj výběr. Je to oficiální výběr, pouze technicky provedený tak jak chtěli fanoušci v r. 1993 a minimálně odpadá nutnost výměny dvou disků. Jinak souhlasím, že úvod je zbytečně dlouhý, příště budu stručnější. On by si, asi každý udělal svou vlastní best of Beatles a dal by si ho na jedno CD. Samozřejmě taková výběrovka většiny lidí by byla jiná, přece jen každý má svůj vlastní tracklist písní co by tam chtěla mít. Já šel jen trochu dál a dal si ho dle oficiálního seznamu na 2 CD. Proto při přemýšlení do jaké rubriky to napsat (červené a modré zde nemají svou kapitolu a zároveň jsem nechtěl vytvářet novou) jsem zvolil technickou úroveň nahrávek.
to se vrací kolibřík
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

No já bych se spíše zeptal, zda je nutné sem dávat příspěvky typu "udělal jsem si takový nebo makový výběr". Nejméně jednou v životě si nějaký udělala většina zde přítomných. Kdyby je pokaždé všichni zveřejňovali, bude zdejší čtení dost nuda.
Naprosto nic ve zlém, pokud máš z jakéhokoliv důvodu potřebu se o to podělit, tak prosím, za sebe ale musím říct, že vlastní kompilace kohokoliv z vás jsou to poslední, co by mě tu zajímalo.

Edit: opravy.
Naposledy upravil(a) j.babel dne ned srp 20, 2017 10:26 am, celkem upraveno 1 x.
Try to see it my way...
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

Přesně tak, s tím snad všichni souhlasíme a Park se na nás, doufejme, nebude zlobit a nakonec bude souhlasit také :-)
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Park se zlobit nebude. Stejně by mě zajímalo, jaký tracklist by měli ostatní, ale pokud je to taková nuda tak pryč od toho. Nezbývá než zopakovat, že to není můj tracklist, ale tracklist sestavený Allenem Kleinem z doby kdy poprvé vyšly červené a modré na LP v r. 1973. Protože CD umožňuje větší kapacitu, chtěl jsem jen mít to co žádali fanoušci při vydání na CD v r. 1993. A jak říkám pryč od toho.
to se vrací kolibřík
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Tak jsem se konečně dostal k tomu poslechu Vánoční singlové vinylové kolekce. Protože technická specifikace jednotlivých singlů je rozdílná, myslím že jejich popis právě do sekce Technická úroveň nahrávek je zcela na místě. Nevím jestli si z nás v Apple dělají srandu nebo se snaží o dokonalost. Nevím sice jaké byly ty původní singly (zda-li normální singly nebo pohlednicové, ale určitě to byly flexi-singly), ale v této nové kolekci jsou to normální singly. Jenže co singl to jiný stupeň kritéria, každý je buď na jinou rychlost rpm nebo je to jednostranný singl (1 strana) nebo oboustranný singl (2 strany). Přičemž, když si chcete přehrát co je nahrané na druhé straně jednostranného singlu, nic se neozve a jehla jen zmateně pobíhá po nenahrané straně. Proto jsem se rozhodl zde uvést stručný popis každého singlu vč. toho na jakou rychlost se musí přehrát a zda je jednostranný či dvoustranný(chcete-li oboustranný). Barva jednotlivých singlů je různá a tak uvedu i barvy. Každý singl je zvlášť zabalený v celofánovém obalu a pak v papírovém tvrdém obalu, který zdobil i původní singly. Ve středně velké červené krabici kromě singlů samotných najdeme i 16 stránkový booklet z přetisky článků z oficiální fan clubu Beatles nazvané News Newsletter z let 1963-1967 (roky 1968 a 1969 z nějakého důvodu přetisknuty nejsou). Úvodní slovo napsal Kevin Howlett. Na zadní straně krabice jsou přetisknuty přední obaly vánočních singlů. Ještě musím připomenout, že někteří z Beatles a jejich děti jsou autory i obálek těchto singlů. Má jediná výtka k jinak pěkné Vánoční kolekci je, že zatímco v r. 1970 byly natolik chytří, aby všechny singly vyšly na jedné LP desce, tentokrát se musí obejít bez tohoto zjednodušení a to i tak, že je ani nenapadlo přihodit bonusové CD, kde by ty singly byly pohromadě, takže musíme nejen přendávat singly, ale musíme měnit i jejich strany a k tomu navíc i měníme rychlost! Nyní uvedu stručný popis těchto nahrávek (podrobný popis Vánočních desek je na brouci.com) :

1963- bílý-1 strana - 33 rpm
1964- červený - 1 strana - 45 rpm (singl je trochu poškozen, kolorováním singlu se ozývá jemný pískot)
1965- modrý - 1 strana - 33 rpm
1966- světle zelený - 1 strana - 33 rpm
1967 -tmavě zelený - 1 strana - 33 rpm
1968 - průhledný trochu do šediva - 2 strany - 33 rpm
1969 - oranžový - 2 strany - 33 rpm

Beatles na těchto Vánočních nahrávkách z let 1963-1969 především zdraví všechny posluchače a přejí jim pěkné Vánoce. Občas řeknou co je u nich nového (cestování po USA, Austrálii a Novém Zélandu, film Perný den apod.), parafrázují některé tradiční vánoční songy (Rudolf The Red Nosed Reindeer, It´s The Same Old Song, Christmas Day, Orowayna-jako chór!, Baroque Hoedown), zazní tu parodie na pořady a rozhlasové hry BBC (především zaujme Ringo v rozhovoru mezi sebou a jeho parodií na hlas staré ženy ze singlu 1968). John zaujme jako starý bard na severní točně i se zvukem větru (1967) a pak je ho slyšet nejvíc na singlu z roku 1969 jehož část natáčel John s Yoko v nově zakoupeném Tittenhurst Parku, Ringo na stejném singlu pozve diváky na film The Magic Christian přičemž slovy mixuje Marry Christmas a Magic Christian několikrát za sebou. Georgovy příspěvky jsou spíše stručné a omezené jen na vánoční zdravice (na singlu 1969 opakuje zrychleně Happy Christmas). Jediná plná skladba,natočena přímo Beatles pro tyto Vánoční desky je Christmas Time Is Here Again (singl z 1967) - ten jsme již slyšeli v remixované podobě na CD singlu Free As A Bird - zde nyní máme poprvé možnost slyšet ho tak jak byl určen přímo posluchačům a to v přerušované podobě do které zaznívají další a další Vánoční zdravice Beatles. Není to jediná hudební vložka, ale to ostatní je buď na několik sekund či se jedná o parodie na své vlastní songy. Několik sekund původních skladeb jsou například úryvky Ob-la-di, Ob-la-da, Helter Skelter (ve zrychleném mixu),The End. Do sekce parodie by patřily úryvky Yesterday (Vánoční singl 1965) a Nowhere Man (Vánoční singl 1969 coby parodie ve vysoký ženský operní zpěv! ). V jednom případě se dokonce zvuk písně dostal na Vánoční singl dřív než na řadovém albu a to, když Paul zahrál riff z I´ve Got A Feeling na singlu z roku 1968 jen s jiným textem týkající se Vánoc. A aby těch malý rarit nebylo málo, na singlu z roku 1969 se Ringo doprovází na akustickou kytaru a Paul zahraje úryvek Vánoční zdravice nejdřív na akustickou kytaru a následně tutéž zdravici na elektrickou kytaru.
Naposledy upravil(a) Park dne čtv bře 08, 2018 7:42 pm, celkem upraveno 1 x.
to se vrací kolibřík
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od verjan2 »

Já si myslím, že s tím nemůže být problém. Jednak ty dvoustranné singly jsou jen 2 a potom, když se jedná o jednostranný disk, je logické, že na straně druhé nic nahraného nemůže být. A ta rychlost 45 je pouze u jednoho singlu, a to druhého-červeného.
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Jo máš pravdu, teď jsem to zkontroloval - i ten první je na 33 rpm. Takže na 45 rpm je jen ten druhý. Opravím to.
to se vrací kolibřík
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Rozjímání nad tím, že na druhé straně jednostranné desky nic není, a popis pokusu druhou stranu přehrát, to je kandidát na hlod roku. :lol:
Try to see it my way...
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Díky za poklonu. On by si ty druhé strany singlů asi přehrál každý kupující. Není totiž na první pohled zřejmé zda se jedná o jednostranný singl či oboustranný singl. Já si je začal pouštět tak jak v krabici byly seřazeny (tedy chronologicky). Pokud bych si po ,, poslechu" druhé strany singlu již z r. 1963 řekl, že na druhých stranách nic není, tak bych si nepustil ani ty B - strany singlů, které jsou oboustranně nahrané - tedy ty z let 1968 a 1969. Na druhé straně všech singlů (tedy jak jednostranných tak oboustranných) se píše pouze The Beatles. Takže nezbyla jiná možnost, než si je přehrát oboustranně všechny. Je pravda, že na singlech 1968 a 1969 se na první straně etikety píše LYN 1 a LYN 2, ale to bych stejně nezjistil, dokud bych jsem se k jejich poslechu nedostal přes všechny ty singly co byly před nimi 1963-1967.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Vydání z roku 2017 je kusově a typově stejné, jako byla vydání původní.
Čili jednostranné flexidisky o různých rychlostech. Dvoustranné se týkaly pouze let 1968 a 1969 - a taky tak teď vyšly.
Viz Wikina nebo discogs.com.
Kdyby sis to, Parku, včas přečetl, nemusel by ses tomu tak divit, ale my bychom se na druhou stranu nezasmáli nad touto diskusí.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Odpovědět