Československé Beatles

diskusní fórum o skupině Beatles
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Československé Beatles

Příspěvek od timothy »

V roce 1965 se rozhodla Slovenská část ČSSR vydat nové album z počátků tvorby Beatles. Tento nápad byl převzat od německých kolegů a v Československu byla deska vydána u firmy Opus v Bratislavě. Jaké bylo mé překvapení, když po vytáhnutí desky z obalu jsem vytáhl i ústřižek z nějakého německého časopisu na křídovém papíře. Je to rarita nebo si s tím dali takovou práci, že do každé desky dali ústřižek z německých novin, máte taky někdo ten ústřižek? :D
Samozřejmě nechybí úvodní slovo na druhé straně. Obal i deska jsou ve vynikajícím stavu a kvalitě, skoro bych řekl že to bylo vydáno nedávno, kdybych neznal to datum.Též i vnitřní papírvý obal je zachovalý. Pro potřebnou dokumentaci a archivaci jsem vyfotil vše potřebné, včetně druhé strany toho časopisu. Nejvíc se mi líbí asi Let´s Dance. A jak tohle album hodnotíte vy, obzvlášť když si uvědomíme, že od tohoto alba až do Anthologie 1, kde takové písničky jsou, jsme něco podobného k dispozici snad neměli.
Přílohy
beatles 2.jpg
beatles 2.jpg (230.83 KiB) Zobrazeno 11242 x
Beatles.jpg
Beatles.jpg (154.45 KiB) Zobrazeno 11242 x
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna
leon66
Světová star
Světová star

Re: Československé Beatles

Příspěvek od leon66 »

Tuhle desku mi koupil otec někdy v 70tých letech,žádný ústřižek v ní ale nebyl.Mám ji dodnes jako raritu,před pár lety jsem ji převedl na cd a od té doby spokojeně odpočívá,pečlivě zabalená :D .Líbí se mi v podstatě celá,nejvíce snad zmiňovaná Let´s dance a taky snad první instrumentálka od Brouků Cry for a shadow,ale jak říkám,poslouchám ji vždy celou(samozřejmě jako cd).Cením si ji i jako jednu z nejstarších nahrávek Beatles,které mám(kromě nahrávky Quarrymen,která je ještě starší).
Obrázek
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Probůh, co je to za patvar - "československé Beatles"? :D
Try to see it my way...
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Československé vydání této desky není rozhodně z roku 1965 (samotný Opus vznikl až v roce 1971). Dle čísla na etiketě je tato deska z roku 1982.
První LP deska od Beatles vydaná v Československu je z roku 1969, A Collection Of Beatles Oldies (Supraphon).
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Onder má pravdu, nedosti na tom, že v té tolikrát zmiňované Let's Dance, pokud mě paměť neklame, Beatles nehrají. To je Sheridan s The Beat Brothers.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Neklame :wink:
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Asi to sem úplně nepatří, ale kvůli jednomu dotazu nebudu přece zakládat nové téma. V soutěži OHNOTHIMAGEN zmínil tohle:
...ta historka se Zakem a Škólou mi přijde dost přihlouplá) a ještě Pavel Černocký, jehož doslova hemzům se ani nelze smát...
Já, nevzdělanec, netuším, o čem je řeč! A kdo je vlastně Pavel Černocký? Prosím, poučte mě někdo. Díky předem.

Mimochodem - pořád nějak nechápu název tohoto tématu. To jsou Beatles rodu ženského? Nebo je ten název ve 4. pádu?
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Odpověď na první část je takováto:

V seriálu Bigbít popisuje Josef Laufer své setkání s Beatles, kdy v roce 1965 seděl v jednom restauračním zařízení, kde se nacházeli i oni, a dali se spolu do řeči. Ringo byl tehdy novopečený otec a Laufer mu řekl, že Zak zní jako "žák", a Ringo se údajně zeptal, jak by se mělo jmenovat jeho druhé dítě, a Laufer se zeptal, jestli to má mít s tím Zakem něco společného, a tak mu navrhl "Škola". Ha ha.

Pavel Černocký, DJ, který údajně přitáhl do ČSSR diskotéky (tedy pouštění desek), popisoval v témže pořadu, jak se podíval v roce 1968 do Apple. "Harrison, ten na mě jenom křičel Hare Krišna! a Lennon mi dal desku Hey Jude / Revolution, a řekl, ať pouštím tu Revolution, protože ta Hey Jude je sračka..." nebo něco na ten způsob. Ještě větší ha ha.

Ale proč "československé Beatles", to fakt nevím, ačkoli ještě dnes se setkávám s tím, že lidé hovoří tak, jako by byli Beatles rodu středního (To je Beatles?).
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Protože OHNOTHIMAGEN Vicinovi odpověděl, jsem na řadě já s vysvětlením názvu. Ačkoliv se to zdá nepravděpodobné, tak máte pravdu oba, název je nejen střední rod ale dokonce ve 4. pádě. Vysvětlení je jednoduché, název je ve skutečnosti největší možná zkrácenina pojmu Československé vydání desky The Beatles (kde to není název skupiny, ale alba), které má nejen střední rod (to vydání) ale i ten 4. pád. Název podle desky, tedy The Beatles, jsem dát nemohl, protože už jedna deska s tímto názvem vyšla (jako Bílé dvojalbum), takže jsem se při zakládání tématu dostal do stejné pozice jako Paul, když nechtěl dát název Get Back (což už byl název z jeho turné 1989) na album, které bylo vydáno pod názvem Let it be...naked. Tolik vysvětlení, zkuste se na to dívat s nadhledem jako příspěvek j.babela v této diskusi :D .
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Díky za všechna vysvětlení.
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

A není to náhodou 2. pád? Vydání "koho čeho" desky a ne "koho co"
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Onder: to jistě máš pravdu, ale koho co - (to) vydání je 4.p.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

timothy:
koho co - (to) vydání je 4.p.?

To mi, prosím, vysvětli, jak to může být akuzativ. Stejně jako Onder se domnívám, že jde o genitiv.

Vydání koho, čeho? Československé vydání koho, čeho, tedy desky Beatles.
Ale koho, co? Vydávám koho, co, čili československou desku Beatles.
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

MORDIEU !!! tak kdo si chce tam dát 2.p. ať si ho tam dá, kdo si tam chce dát 4.p. ať tam dá 4.p. a kdo si chce vydat desku Beatles, ať si ji vydá :D
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

No dobře... stejně je to genitiv.
Nebude jednodušší uznat, že ses s tím patvarem "československé Beatles" unáhlil?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

A já si celou dobu myslel (a stále myslím) že je to prostě přídavné jméno (Československé) a podstatné jméno (Beatles). :D
to se vrací kolibřík
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

OHNOTHIMAGENE, nevím jak tě mohla napadnout taková blbost, abych se přiznal k unáhlení mého názvu. Já jsem se rozhodně neunáhlil, ten název jsem vymyslel pečlivě tak, aby každému bylo jasné o čem bude řeč. Je to můj název se 4.pádem a za ním si stojím.
Parkovi jeho názor neberu, ono je to vlastně skutečnost, která vyplývá z jiného pojmenování a následném zkrácení, ale to už jsem jednou vysvětlil.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

timothy:
To je zkrátka nemoc z povolání jazykového korektora, který ty chyby bohužel vidí všude... kdybych měl spočítat všechny prohřešky proti české gramatice, jež zde vesele uveřejňujete, naskočil by mi z toho opar. :lol:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

To se to tady ale pěkně rozproudilo... Na jednu stranu si říkám, že konečně. Na druhou stranu bych nerad, aby všechnu "smetánku" za jazykové průšvihy na těchto stránkách slízl timothy.

Nicméně: sám jsem "Československé Beatles" považoval za přivlasňovací zájmeno a Beatles za jméno středního rodu, kterýžto tvar mi - myslím oprávněně - připadal a stále připadá jako hrůzný. Je-li to zkrácenina, pak tedy nešťastná, neboť se tak trochu vytrácí, co tím chtěl básník říci. Myslím, že toto Diskusní fórum snese název o délce cca pěti slov (jako například "Československé vydání desky The Beatles"). Bylo lze krátit i jinak, například za slovo československé dosadit zkratku "čs." a za dlouhohrající desku zkratku "LP". Troufám si říci, že obě jsou obecně známé a srozumitelné.

Protože jak vidno trocha poučení neuškodí, ba je přímo potřebná, přidávám větný rozbor výše uvedeného návrhu:
Československé vydání desky The Beatles je věta jednoduchá jednočlenná.
Slovní druhy, mluvnické kategorie a větné členy:
československé
slovní druh: přídavné jméno přivlastňovací rodu středního, skloňované podle tvrdého vzoru mladý
mluvnické kategorie: 1. pád čísla jednotného
větný člen: přívlastek shodný
vydání
slovní druh: podstatné jméno rodu středního, skloňované podle vzoru stavení
mluvnické kategorie: 1. pád čísla jednotného
větný člen: podmět
desky
slovní druh: podstatné jméno rodu ženského, skloňované podle vzoru žena
mluvnické kategorie: 2. pád čísla jednotného
větný člen: předmět
The Beatles
slovní druh: jméno cizího původu v množném čísle, jako takové je nesklonné
mluvnické kategorie: 2. pád
větný člen: přívlastek neshodný

Že byl název unáhlený, to není taková (cituji) blbost (konec citátu), jak se ti zdá. Minimálně byl nedomyšlený, což lze v tomto kontextu považovat za podobné. Příliš stručnosti uškodilo.
Nejde říci (volně interpretuji) "doplňte si pád dle libosti" - 4. pád to být nemůže, osobně jsem to však pokládal za 1. pád. Stojíš-li si, timothy, za pádem čtvrtým, nelze než konstatovat, že se mýlíš (vydání koho, čeho? - desky, tedy 2. pád).
Try to see it my way...
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Pánové (a dámy) myslíte že by šlo opět psát hlavní smysl a myšlenku a nehandrkovat se furt o gramatiku. Opravdu se trochu stydím za všechny uživatele (vč. mě :D ) kteří místo o beatles píšou něco jako: mám tam napsat i nebo y a velké písmeno nebo malé a támhle chybí čárka...apod. Mě původně napadlo dát problém s názvem některému češtináři, ještě že jsou OHNOTHIMAGEN a j.babel češtináři na slovo vztatí a byly rychlejší. A copak je Bealtes rodu středního? Neni to spíš podstatné jméno a k tomu v množném čísle -s na konci-angličitnáři budou vědět co tím myslím-ještě že v angličtině nejsou takové ,,pitomosti". Nejsem češtinář ale copak má v češtině množné číslo(Beatles) rod a pád? Radši budu příspívat na obsahově bohatější příspěvky.
to se vrací kolibřík
Odpovědět