Knihy

diskusní fórum věnované osobě Johna Lennona
Odpovědět
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Knihy

Příspěvek od verjan2 »

Četl někdo už novou knihu Proč zahynul John Lennon? Jen jsem si ji letmo prolistoval a překlad mě tedy dostal. Asi to bude znovu rychlokvaška od člověka neznalého. Už jenom ten český název - v originále Who Killed John Lennon?: The lives, loves and deaths of the greatest rock star - by mohl leckoho odradit. Jen by mě zajímalo, jestli na to má někdo podobný názor.
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Knihy

Příspěvek od Park »

Tak knihu Proč zahynul John Lennon? jsem již zakoupil a přečetl. Můj dojem z ní je poněkud rozpačitý. Vedle několika málo zajímavých informací působí jako kniha z červené knihovny.

Počet nadávek a vulgarismů, včetně slova od k kterým označila Trumpa, v knize je takový, že snad jen slavná videa (a kniha) Filipa Grznára můžou konkurovat (videa na yt :etiketa Filipa Grznára č.4,5,6, Grznár- nejlepší nadávky, Filip Grznár-agresivní hlášky, Grznár-nadávky mix, Grznár -Kdy si koupíš nový boty ?).

Je vidět, že knihu psala žena a užitý sloh vypadá jako z nějakého magazínu pro ženy. Autorka hlavně užívá psychologický přístup včetně jejího pohledu na věc a toho co by udělala ona. V knize je také mnoho srovnávacích popisů jak se žilo ve 20.letech, v 60.letech a dnes.

Dvě věci na knize upoutají - první věc- velké množství chyb a to jak slohově-gramatických a co hůř i faktických. Druhá věc- pár informacích o kterých ani ti největší fandové neměli tušení.

Co zaujme :
str. 19- dosud napsali o Lennonovi knihy jen dvě ženy (Cynthia a Julie Baird), autorka zapomněla na tu co napsala Známý neznámý Lennon.
str. 58 - návštěva autorky a její otřesný zážitek v nynější koleji, kde se před lety v porodnici narodil John.
str. 110 - John a jeho matka Julie se poznali víc jak důvěrně.
str. 133 - John bez váhání spílal a tak zraňoval a snižoval sebevědomí Stuartovi.
str. 133 -John...udržoval všech v 5pozoru.
str. 135 - Kdo tedy zabil Johna Lennona ? (to si přečtěte v této knize sami, nevěřili byste mi)
str. 143 - V Hamburku poznali Ringa což znamenalo konec Paulova polovičního úvazku u bubnů.
str. 143 - nahráli album (!) My Bonnie.
str. 144 - Koschmider = Kosch (?).
str. 145 - autorka jmenuje všechny co odjeli do Německa vč. překladatele, ale zapomněla na Petea Besta.
str. 145 - věta mimo kontext : ,, Ahoj Ringo".
str. 156 - milostný poměr mezi Johnem a Stuartem.
str. 162 - Brianův zájem začal..kdy zákazníci začali žádat o německé album (!) My Bonnie.
str. 162 - Brian se vydal s asistentem Alistairem Taylorem do Cavern klubu 9.1. (!)
str. 169 - Na přelomu let 1961/1962 (!) natočila Beatles TV Granada.
str. 172- ta spíše zaujme tím, že autorka navštívila Mendpis a zdůrazňuje ,, já tam byla".
str. 173 - konkurz u Deccy proběhl ve velkých rozpacích a s mnoha urážkami (?) z obou stran.
str. 179 - 188 (docela hodně stran) - milostný poměr mezi Johnem a Brianem a výpovědi svědků.
str. 188 - 196 (docela hodně stran)- životopis George Martina, což překvapí, že si autorka dala tu práci, aby nám ho předložila, když píše, že John nikdy plně neuznal záslužný podíl G. Martina.
str. 220 - Freddie Lennon nahrál ještě tři singly.
str. 225 - jak se John telefonicky loučil s Freddiem na nemocniční posteli.
str. 231 - George spojil svůj život s Pattie Boydovou, hezkou modelkou, s níž spolupracovali v lednu 1966 na písni A Hard Day´s Night z roku 1964.
str. 236 - playlist na stadionu Shea v r. 1966 ....Long Tall Sally (!)
str. 252 - vícevrstvý vír racků v indické restauraci v písni Tommorow Never Knows.
str. 253 - nahrávka z turné (!) Magical Mystery Tour.
str. 270 - zajímavá informace o setkání Paula a Maharishiho v r. 2007.
str. 273 - zajímavá informace o tom co John udělal, když slezli ze střešního koncertu.
str. 296 - v Torontském playlistu je uvedena jen půlka skladeb.
str. 344 - opravdu tajně navštívil John tetu Mimi v Anglii, krátce před svou smrtí ?
str. 363 - Lennon měl dva ozbrojené hlídače, kde tedy byli onoho 8.12.
str. 374-375 - e-mailové dopisování s ženou vraha, včetně toho, že věděla co vrah zamýšlí.
str. 394 - G. Martin vyhodil Petea Besta, udělal to sám,, kluci se mu to báli říct tváří tvář" (já vždy myslel, že to byl Brian).
str. 426 - odjeli Lennonovi 8.12. do Hit Factory nebo do Record Plant (?)
str. 428 - 9. října 1988 umírá Mona Bestová. V roce 1998 také George Martin získal Řád britského impéria...pak chronologie pokračuje normálně r. 1991 (to je logika).
str. 431 - album McCartney se dostalo na druhou pozici za píseň Bridge Over Trouble Water (že by společný žebříček alb a písní?).
str. 440- dozvíme se proč se Putting On the Style a Baby Let´s Play House nedostali na Anthology.
str. 443 - Hey Jude...se stala první písní, kterou nahráli na osmimístnou (?) desku.
str. 446 - v roce 1980 (!) bylo zahájeno soudní jednání o možném vydání CD s nahrávkami z Hamburku.

str. 412 x str. 431 - na schůzce 20.9.1969 ,kdy Lennon informoval o svém odchodu od Beatles, jednou chyběl Ringo (str. 412, byl nemocný) a jednou chyběl George ( str. 431, byl u své matky, John informoval Paula a Ringa) ???

Závěr knihy přináší oblíbené autorčiny písně Johna a Beatles (vč. těch co John nenapsal).

Kniha též obsahuje rozsáhlé výpovědi ,,těch co byli ochotni se podělit o své zážitky" : Cynthie, Pete Shotton, Klaus Voormann, kytarový hráč na Double Fantasy Earl Slick a novinář z rádia BBC Andy Peebles, který přináší spíše více do zákulisí interview, které vedl s Johnem a Yoko 6.12, než interview samotné.Dozvíme se že John opravdu chystal turné na r. 1981 a návrat do Anglie, včetně účinkování v Peeblesově pořadu.
V knize jsou dvě verze Yoko co se stalo s urnou (str. 426).
Autorka nás informuje i o místech v Japonsku kam John a Yoko pravidelně jezdili a která fanoušci navštěvují, ale nechvalně slavný hotel Okura v Tokiu, není zahrnut.
O samotném události 8.12. se v knize moc nepíše, spíše se tam píše jakým způsobem se o té události dozvěděl ten či onen. V knize vlastně není odpověď na český překlad názvu knihy.

Když tedy sečteme zajímavé informace o tajné návštěvě u Mimi, nové informace, které se zatím do českých knih nedostali (jméno doktora, který po letech uvedl na pravou míru jak a kdo z doktorů se jakou měrou snažil Lennona zachránit,rozchod Yoko a její dlouholetého přítele Sama Havadtoye, převoz Lennonova vraha do jiného vězení) tak snad kniha stojí za přečtení. Ale nezpomínejte kolik chyb v knize je. Je tam také mnoho vedlejší postav (JFK,princezna Diana) a vedlejších míst (Bermudský trojúhelník). Kdykoliv je možné, aby autorka zmínila Davida Bowieho, tak to udělá (napsala o něm knihu) a tak i v knize, která je o Lennonovi je možné si přečíst ,, Bowieho jsem poznala když mi bylo pět..." Je tam 19x!!! i když se snad John a Bowie setkali jen 2x. Celé to působí jakoby Lennonovo jméno bylo jen vějičkou, aby mohla psát o jiných postavách a o něčem jiném, které jsou ji bližší než ,, titulní " postava této knihy.

Původně jsem váhal za si pořídit tuto knihu nebo In His Own Write. Písání jsem již (v češtině) měl, ale mít Lennona v knižním originále je asi taky dobrý ,, i skladník ve šroubárně si může přečíst Lennona v originále". Moc knih v angličtině ohledně Beatles zas nemám - jen ty základní : Anthology, I Me Mine, Kdo chytá v žitě (samozřejmě vydání z r. 1979, mám i české vydání).Představoval jsem si, že když budu mít In His Own Write v originále, tak to bude jako v mistřech zastavárny (které to je vydání, ověření, bude mi to tady ležet, tolik nedám). Ale zakoupil jsem obě knihy a mám klid.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

To jsou paradoxy, pane Vaněk...

Ještě dotaz: čím je hotel Okura nechvalně slavný?
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Myslím, že to bylo v knize Poslední dny Johna Lennona nebo v Blackbird, připadně jinde : jak se Paul a Wings chtěli ubytovat v tomto hotelu v r. 1980 při (nerealizovaném) turné po Japonsku. Hotel byla stálice ubytování pro Johna a Yoko, když byli v Japonsku. Yoko se dozvěděla, že by Paul byl v hotelu ubytován a začla jednat. Paul byl zatčen.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Aha, a co je psáno v těch nejvíc drbavých knihách, to je dáno. Tady už by opravdu jeden věřil, že člověk byl proměněn ve Skota a pudinky hrají tenis.

Paul se tehdy do Okury vůbec nedostal, protože ho zatkli přímo na "nechvalně známém" letišti Narita.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Odpovědět