Lennon - citát

diskusní fórum věnované osobě Johna Lennona
Bumbrlik
Nováček
Nováček

Lennon - citát

Příspěvek od Bumbrlik »

Ahoj, doufám, že mi tu bude umět někdo poradit - neznáte originální znění Lennonova citátu "Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe." - velmi oblíbený citát na svatební oznámení... hledám, hledám a nenacházím... :-( díky!!
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Re: Lennon - citát

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Osobně se domnívám, že John Lennon nic takového neřekl, a že to je opět jeden z "citátů", o nichž se v žádné knize o Beatles či Johnovi nikdo nikde nedočte, ale které hojně coby Lennonův výrok kolují internetem.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Jsem téhož názoru.
Budete se muset vzít bez toho :)
Try to see it my way...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Já to osobně udělal jinak. Tři dny jsem ležel v originálních anglických textech svých oblíbenců, než jsem na naše oznámení vybral ten správný veršík a pak jej i vhodně přeložil. Vyhrál Dylan.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Také jsem to udělal dost podobně jako OHNOTHIMAGEN (a za pár dní tomu bude 11 let... :) ), ale při té příležitosti mě napadlo: Co citáty "Jdi s tím, kdo tě má rád," nebo "Nevěř nikomu komu je přes třicet?" Ty jsou také od Lennona? Nikdy jsem po tom nepátral, jen to občas někde zaslechnu.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

To první je od Huga, ne? (viz Slunce, seno a pár facek)
Druhý uvedený je připisován Franku Zappovi, který to ale údajně řekl úplně jinak, a z druhé, třetí, čtvrté a stoosmdesáté ruky se z toho nakonec vyvrbilo tohle. (viz Šuplík plný Zappy)

On to dobře řekl v jednom rozhovoru George Harrison. Že devadesát procent toho, co se vypráví, jsou jen řeči.
"Hele, tak bylo to takhle, nebo ne?" - "Já nevím. Asi jo." - "Jo jo. Tak budeme říkat, že to tak bylo."
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Přesně.
S tím Sluncem a senem máš také pravdu, vybavuji si, jak tam Kretschmerová uvažuje, že by si to dali na oznámení a pak říká něco v tom smyslu jako: "Víš, co mi na to řekl ten můj blbec? Že by se musel uběhat." I o Hugově autorství se tam vlastně mluví, ale je-li potvrzené, stejně nevím. A s tím Zappou je to pro mě nová zajímavá informace.

Mimochodem - taková téměř soutěžní otázečka. Schválně, kdo ví kdy a kde pronáší Švejk svůj nejslavnější citát "To chce klid?"
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Nikdy a nikde.
Try to see it my way...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Přesně tak! Knížku jsem od svých čtrnácti let přečetl zhruba dvacetkrát, celou, a nikde se tam tahle fráze ze Švejkových úst nevyskytuje.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

No co dodat - je vidět, že jste zběhlí nejen v broučích znalostech. Alespoň vidíme, že ty "zaručené" citáty, mylně připisované konkrétním postavám, mají bohatou historii. U toho Švejka by mě opravdu zajímalo, kdy se ono "to chce klid" (a nohy v teple, jak se občas objevuje, což mě osobně přijde jako takové nepovedené vylepšení za každou cenu) v souvislosti s ním objevilo. Bylo to někdy hned po jeho vydání? Nebo až v dobách relativně nedávných? Nevěřím, že by se to dalo ještě zjistit, ale pokud o tom někdo máte informace, budu rád.
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Nenašel jsem vhodnou kapitolu, písnu sem. Jde o publikace. Podle mého názoru, ani nové vydání Lennonovy knihy Písání nakladatelstvím Argo a v překladu Petra Kopce nepřineslo změny v počeštění anglických jmen, škoda, byl jsem zvědavý, kdo byly ty originální reálné postavy z těch povídek. Alespoň byl dobrej fór ,, druhé udání" :) Kniha má pěknou obálku, Lennonovy kresby i úvodní slovo od Paula. I tak si myslím, že Španěl na vesnici (který též vyšel podruhé) je lepší než Písání.
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Shodou okolností dnes v hlavních zprávách na jedničce byla docela pěkná reportáž o znovu vydané knize Nanebepění. V reportáži byl člověk z nakladatelství Agro a některé archivní záběry např. jak John hraje Give Peace a Chance, Paulovo a Georgovo podepisování o ukončení partnerství Beatles z r. 1975 a Paulovo interview o tom že dosáhli všeho a že by se to jen opakovalo z r. 1984 a krátké vyjádření Yoko Ono.
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

Český název knihy (Písání) není původním nápadem překladatele, který se v poznámce na konci sám podepisuje jako Petr Kopet (v tiráži ale uveden jako Petr Kopec), kde uvádí, že poprvé knihu, včetně názvu, přeložil Lubomír Trávníček (v.t. Poplach kolem Beatles, M. a J. Černí, Panton 1966, kde je několik povídek). Málo se asi ví, že něco málo se objevilo koncem 6. dekády i v Mladém světě v překladu Roberta Pynsenta, britského bohemisty a slavisty. Na těchto překladech jsem vlastně "vyrostl" a musím říci, že překlady Petra Kopeta mají vedle těchto dvou zmíněných také něco do sebe. Já mám první vydání (označeno jako první udání) z roku 1996 (nikoli, jak je uváděno třeba zde http://www.argo.cz/knihy/61637/pisani/ v roce 1999).
Pozn.: Porovnej Trávníčkův překlad Fáfův mejdan http://rubber-soul.blog.cz/0807/john-le ... -own-write s Kopetovým překladem Randolfův večírek. Který se ti líbí víc? Mně samozřejmě Trávníčkův, vzhledem k citové vazbě k době jeho vzniku.
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Abych odpověděl na Beaverův dotaz: Trávníčkův překlad se mi víc líbí. Ne tak z důvodu historie, ale z přiměřené, nepřeplácané (a tedy čtivější) vtipnosti.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Ad Nanebepění: však je to reedice, ne? Tak co je kolem toho tolik povyku? (Argo navíc nebylo první, já mám doma ještě vydání od Votobie z roku 1994.)

Na Seznam.cz ovšem autor článku objevil Ameriku, protože to tam prezentuje div ne tak, že knížka tu vychází vůbec poprvé. A prý ji John vydal až po definitivním rozpadu Beatles :lol: (v roce 1986 už John těžko něco vydával). A byl zavražděn vyšinutým fanatikem Markem Davidem :D. Tak to už jsou fakt dobrý halušky.

Holt okurková sezóna je okurková sezóna. A na Seznamu to vzal zase do ruky někdo erudovaný :lol:
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Ještě k tomu "Nevěř nikomu nad třicet".
Tu slavnou větu řekl v roce 1964 Jack Weinberg, aktivista a představitel Nové levice. Bylo to podchyceno i tiskem.
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Telly Savalas je můj oblíbený herec a prý jsem v republice druhým možná třetím největším jeho fandou a tak si často zadávám do yt jeho jméno a zjišťuji co má nového a hle jeden můj oblíbenec říká jméno mého dalšího oblíbence, což jsem dosud vůbec netušil. John Lennon totiž v jednom interview říká jméno Telly Savalas (a nějaké další kecy, kterým jsem nerozuměl, ale jeho jméno řekl dost zřetelně). Krátké interview má název : John Lennon talks about expecting his Green card & the difference between English and American Muzak. Píšu to teď, když se opáčko seriálu Kojak (na prvním programu, nejznámější role Telly Savalase) blíží ke konci, jen těch disků, které jsem spotřeboval na tento seriál by zaplnilo celý regál (a v to nepočítám ty velkofilmové počiny Kojak z 90.let). :D
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

John tam Savalase zmiňuje vzhledem k jeho tehdejšímu úspěchu v britské Top 5 s příšerně patetickou (jak z Nedělní chvilky poezie) coververzí už tak neskutečně plytké písně If od skupiny Bread.
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Především díky za osvětu zbytku obsahu. Ten If v podání Tellyho mi dal hodně zabrat, neboť ho nazpíval mnohokrát a tak existuje mnoho verzí -klipů-tv vystoupení-od něj s touto skladbou. Není moc písní co bych si uchovával na dvd, když ve videu se jen přehrává singl na gramofonu, ale jeho další slavný song a hláška (z Kojaka) Who Loves Ya Baby z r.1975 (i zde existuje TV vystoupení) na přehrávajícím otáčejícím pěkném singlu a k tomu s obálkou bylo tak neodolatelné. A já mohu navázat (byť by se to asi spíše hodilo do sekce cover verzí), že Telly Savalas nazpíval Some Broken Hearts Never Mend (vč. tv vystoupení), kterou nazpíval náš božský Kája pod názvem Už dávno dal jsem ti klíč a teď jsem zjistil, že právě Gott nazpíval v němčině Something pod názvem Manchmal. Určitě se mu povedla líp než uši trhající nerovnoměrný (protože každý z těch zpěváků má jiný tónový rejstřík) song v tv live vystoupení Píšu vám (Yesterday) v trojici Gott+Neckář+Matuška. O tom, že Gott nazpíval vůbec první českou cover skladbu Beatles (From Me to You) pod názvem Adresát neznámý je asi zbytečné psát, ale když už v tom jsem. Telly Savalas též nazpíval Something.
to se vrací kolibřík
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Také přidám jeden Lennonův citát, který ve skutečnosti nikdy nevyslovil.
Na dotaz, zda je Ringo nejlepší bubeník na světě, měl John odpovědět: "Ringo není ani nejlepší bubeník v Beatles".
Tuto větu ve skutečnosti pronesl anglický komik Jasper Carrott v roce 1983.
Odpovědět