Imagine

diskusní fórum věnované osobě Johna Lennona
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » úte bře 30, 2004 8:48 am

john-lennon: díky za lichotku :)
slouhend: zase budu oponovat:
v If I Needed Someone neslyšim ani náznak indický hudby, spíš sou z toho cejtit Byrds. jinak je to ale dobrej kousek, stejně jako Think For Yourself.
a teda ty tři Indie:
Love You To - ta je dost dobrá, má to spád a jiskru, hodně se mi líbí
Within You Without You - 5 (nebo kolik) minut nudy, ta mě fakt nebere
The Inner Light - krásná melodie, jenom mi tam vadí na začátku ta indická píšťala, co zní jako hysterická ženská. jak někde řek John, to by bylo skvělý i bez indický aranže

eště k Yoko:
měla by dostat doživotní zákaz přístupu k mikrofonu, její japonská angličtina je fakt "sexy". z jejích výstřelků znám akorát Double Fantasy, Milk and Honey, Two Virgins, Live Peace in Toronto a to mi bohatě stačí, abych jí navždy zavrhnul. před časem byl Na plovárně Klaus Voormann (asi ste viděli) a vzpomínal na Toronto. muzikanti prej na pódiu při jejím vystoupení cejtili energii, která z ní čišela, ale lidi pod nima se nudili, případně čuměli s otevřenou pusou. tomu docela věřim. a nemůžu si pomoct, ale Every Man Has a Woman je idiotská písnička a je jedno jestli jí zpívá John nebo Yoko. je to takovej uprděnej pop, kde chyběj jenom syntetický nástroje.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » úte bře 30, 2004 1:56 pm

Pokud bych měl hodnotit ty tři Indií a vůbec východem (asijským) ovlivněný písničky, chctěl ybch nejprve poznamenat, že já bych sem započetl i Tomorrow never knows, i když není Georegova. Má podobně ulítlej sound jako Love you to, a je to inspirováno tibetskou Knihou mrtvých, a Tibet má s Indií společnej minimálně budhismus, kterje byl v 60´s spolu s ostatními východními filozofiemi tak populární. within you without you je sice až moc dlouhá, ale o to zajímavější z textový stránky.
No a konečně The inner light lze vytknout snad jen chudý text, jinak to považuju za na dlouhou dobu poslední písničku (společně s Lady Madonna), při jejímž nahrávání ta skupina fungovala jako kolektiv je to vidět i na fotkách z tý doby, jak jsou všici vysmátý). Další taková atmosféra je až na Abbey Road.

Ad vliv Indie na Georgeovu "neindickou" tvorbu: já bych ten vliv viděl spíš v těch textech, tamje z toho cejtit ta východní filozofie (např. v I wan to tell you se zpívá "I don´t mind, I could wait forever, I´ve got time.." - no to jasnej vliv tý indický, pasivní a odevdaný filozofie, pro niž smrtí nic nekončí).

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » úte bře 30, 2004 6:22 pm

Ad Michal Fokt: Sorry, ale na The inner light hráli The Beatles jako celek? Možná jen George, a to ještě kdo ví jestli, ne? Ale i přesto je skvělá, Georgův nadprůměr.
Slouhend: Tomorrow never knows není spíš Paulova práce. Autor textu i hudby je JOHN LENNON. Paul pouze muzikant. Johnovo chrochtání v Piggies taky neznamená, že je to "spíš" jeho dílko, že?
Rýpal neilyoung
P.S. Mělo by se to tu přejmenovat.

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » úte bře 30, 2004 8:14 pm

Slouhend: Ad Inner light - na to že to má přes dvě a půl minuty tak ten text je směšně krátkej, za tim si stojim...v podstatě dokola omílá že je lepší zůstat doma a ponořit se do své duše, že se tak dovíš víc než kdybys šel ven a cestoval...that´s all.
A v Indii je sice majoritním náboženstvím hinduismus se svým směšným kastovním systémem, ale jsou tu taky sikhové, čarvákovci a hlavně- buddhismus vznikl taky tam, a že se pak rozšířil jinam, to už je jiná věc. Zkrátka a dobře TNK je pro mě stejně "indická" písnička jako ty tři ostatní.

Ad Neilyoung: Je fakt že ostatní v tý písni moc slyšet nejsou (oproti Lady Madonna, tam jsou v refrénu přítomni až moc), ale určitě se na tom podíleli. A já o tom kolektivu mluvil spíš z hlediska tý atmosféry, co vyzařuje z fotek...všici vysmátý, vcelku upravený, Ringo shodil knír atd... Jen ty Johnovy divoký kotlety to trochu rušej :-)

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » stř bře 31, 2004 11:12 am

Pokud vím tak George byl stoupencem hnutí Hare Krišna, to je asi trochu rozdíl... :?

jones

george

Příspěvekod jones » stř bře 31, 2004 11:49 am

to mě tady něco pobavilo. george, budhhista? nikoliv, jasný hinduista a přívrženec Hare Kršna, kterří sou hinduisti.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » stř bře 31, 2004 1:09 pm

Tady nikdo o Georgovi neřekl že byl buddhista...Já jsem někde výš jen zmínil určité propojení Indie a Tibetu přes tuhle víru...o Georgovi tam nebylo ani slovo. Jo a jinak, Hare Krišna jsou myslím o dost jiní hinduisti než ti staří originální, kteří vymysleli védy a kastovní systém. Krišna je rozhodně mladší bůh než třeba Šiva nebo Višnu...takže bych krišnovce připodobnil k protestantům či kalvinistům - to byli taky křesťani jako původní katolíci, ale reformovaní. Takže asi tak.

neil

Příspěvekod neil » stř bře 31, 2004 6:14 pm

Jo, tak to bývá. Bubeník obvykle vyklepe nějaký ten rytmus, basový kytarista frajeřinky na basu a sólový kytarista nějaký to sólo. Ale skladba je autora. V tomhle případě Johna Lennona. Můžeme se tu bavit i o Yesterday a ostatních (takový smyčcový kvartet od George Martina, ne?). Jinak každý má asi vliv na to, co obvykle obsluhuje (třeba Johnova basa na Helter skelter, je to jiné, než od Paula, ...). Čau neilyoung
P.S. Johnovy kotlety byly super, i já čas od času experimentuju.

Nitty_Gritty

Příspěvekod Nitty_Gritty » stř bře 31, 2004 7:21 pm

Ne, nejznámější je Šiva, a spolu s ním tvoří trojici božstev ještě Brahma a Višna, a teprve Višnovo vtělení do Krišny je v podstatě ten Krišna, kterýho znáte. Mimoto hinduismus pramení ze starýho védskýho náboženství, když už jsme tady na to narazili.
Jo, a buddhismus se nepovažuje za skutečný náboženství, údajně.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » čtv dub 01, 2004 11:15 am

No dyť to řikám že krišnovci nejsou tak uplně hinduisti, né??

Nitty_Gritty

Příspěvekod Nitty_Gritty » čtv dub 01, 2004 6:20 pm

Právě že jsou hinduisti jako svině, s prominutím, hinduismus pokrejvá všechno tohle božstvo, včetně Krišny.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » čtv dub 01, 2004 8:23 pm

No jasně že jsou hinduisti, ale víc se zaměřili na pozitivního Krišnu, než na ty starší bohy a debilní kastovej systém.
Jinak Brahma není bůh v pravém slova smslu, je to spíš taková duchovní podstata světa. Ve dvojici s Átmanem pak tvoří člověka...

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » pát dub 02, 2004 7:49 am

zajímavě se to tady vyvinulo :) od vcelku věcnejch názorů na Imagine přes totální hádku jestli je lepší John nebo Paul až k indickýmu náboženství :) co přijde pak? :)

Maccca

Příspěvekod Maccca » ned dub 18, 2004 1:20 am

Co by, ja prijdu, predpokladam ze jsem vam uz chybel :-)

Schvalne jsem si zasel na pivo se znamym, ktery ma vystudovanou skladbu a je hudebnik...On je teda jeste o dost vetsi maniak do hard&heavy nez ja, ale prisla rec i na klasicke tema - Paul & John.
O tom ze Paul McCartney ma dar na mimoradne kvalitni melodie asi nikdo nepochybuje (rika se, ze podle nejake studie napsal vic genialnich melodii nez Mozart - no, tezko rict, jak to vlastne posuzovali, ale Paul rocne napise cca 200 pisni, takze rekneme ze se tam neco najde...)...ale je treba si uvedomit, ze McCartneyho soudime podle meritek, ktere on sam definoval svymi klasickymi popovymi skladbami. Protoze zil jako kulturni clovek, vnimal vlivy tehdejsi kulturni sceny a pomalu si je pretvarel do toho, cemu rikame mccartneysmus (i kdyz treba nahral nekolik elektronickych experimentalnich kolazi, ze kterych se dochovala snad jen Carnival of Light ze 67. roku), piloval svoje pisne k dokonalosti. Vsimnete si, ze dokazal napsat pisen v jakemkoliv zanru si zamanul - pisen pro deti (Yellow Submarine si zpivaji deti po celym svete a kdo si vzpomene, ze to neni lidovka?), Honey Pie, Helter Skelter, Golden Slumbers-Carry...-The End, Get Back, symfonickou hudbu k filmu (The Family Way 67)...Lennon na to sel z druhe strany - napral napady okamzite do pisne, ale v jeho pozdejsim projevu uz po tom nenajdete ani stopu. Mozna je to vliv Spectora, tezko rict...Ale je fakt ,ze to co McCartney dokazal ve skladbe, dokazal Lennon v textarine...odvazil se do temat, do kterych Paul jde jen malokdy (on jede vetsinou v mezich sex, drogy & rock'n'roll, manzelstvi, trable vsedniho zivota, casto vypravi pribehy, obcas nejaky dadatext - paradoxni ovsem je, ze ma na konte vic zakazanych pisni, nez ostatni brouci dohromady) a drzel si jasnou koncepci...v dobe nepokoju kvuli Vietnamu, kdy McCartney zpival Let It Be a Hey Jude (kytickovy dite, fakt :-))...), zpival John o vecech, ktery znamenaly hodne pro radu lidi, daly jim pocit, ze za nimi stoji osobnost, coz bylo mozna poprve v historii...takze se nedivim, ze k nemu meli takovy vztah. McCartneyho hudba neni horsi, melodicky je objektivne lepsi a to ze zpiva o obycejnych vecech, kvuli tomu bych ho nezatracoval...protoze to neni meritko kvality. Poslechnete si vsechna vysoce hodnocena alba Deep Purple - o cem zpivaji? :-)) Jeho prinos je v touze experimentovat..vzdyt kolik zajimavych songu napsal (jasne, mel prachy, vlastni studio, jako nejprodavanejsimu interpretovi 70. let si nikdo nedovolil mu neco rict, takze napsal i hromadu shitu...)...ale pokud se vam libi muzika, ktera se vyviji, je pestra a bavi vas napadite produkce kontra minimalismus, je McCartney to pravy....Ani zaryty lennonista nemuze poprit, ze od jisteho bodu (rekneme Imagine) zneji jeho alba dost placate a pridusene a ze je to spis o textech...proste mu chybelo miliony McCartneyho silenych napadu a Yoko mu je nahradila ve spatnem slova smyslu....ufff..mne uz se chce spat. Takze abych to uzavrel...mam vas vsechny rad :-)))

honzis

Příspěvekod honzis » pon dub 19, 2004 6:21 pm

Jo! Ale vše je věc názoru a hudební kritici oceňují spíše Johna Lennona než Paula McCartneyho, ne? Už od dob Beatles. A proč? Kvůli názorům???

maccca

Příspěvekod maccca » čtv dub 22, 2004 8:55 am

A k tomu jsi dosel kde? V dobe The Beatles je brali jako celek a v 70. letech se nakonec prodral na vrchol Paul, po Red Rose Speedway (netusim proc, mozna fascinace timhle klonem artrocku do pisnickarskych podminek... :D ) O Band on the Run uz se mluvilo jako o nejlepsi solovce ex-clenu The Beatles, Venus & Mars podrzela latku a turne Wings Over the World je nepochybne jedno z nejlepsich koncertnich turne 70. let. Lennon mel imho problem kvuli Yoko, kterou vsude vmontoval a vsechno mu zmrvila :?
Neprimerena glorifikace Lennona je cesky narodni specifikum. ve svete to tak neplati...nebo se znam se spatnyma lidickama :)

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » čtv dub 22, 2004 11:47 am

Souhlas, vcelku máš pravdu. Lennon byl známej spíš tím, co dělal - mírové aktivity apod. Paul se zase prosadil hudbou. George pak prorazil především s charitativními aktivitami (Concert for Bangladesh) a propagací Indie, no a Ringo se vrhl spíš k filmu. Tolik můj názor

Nitty_Gritty

Příspěvekod Nitty_Gritty » pát dub 23, 2004 1:03 pm

Lennon byl spíš populární tím, že byl weirdo :wink:

Lennonka
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lennonka » sob kvě 22, 2004 10:55 pm

: )))
In Her Own Writings

jones

Příspěvekod jones » sob kvě 22, 2004 11:20 pm

Jé lennonka, to je mi nadělení, už jsem myslel že jsi mrtvá:o) Přijď se někdy na nás podívat na Lopuch, stará vojno:-) Po umrtvení okouna se to nějak rozuuteklo:-)

Zpět na “John Lennon”