Smrt Johna Lennona - fakta

diskusní fórum věnované osobě Johna Lennona
j.babel
Světová star
Světová star

Smrt Johna Lennona - fakta

Příspěvek od j.babel »

Protože nechci znepřehledňovat řetězový kvíz dalšími příspěvky k jinému tématu, rozhodl jsem se založit nové téma ve Fóru věnovaném Johnu Lennonovi.

Zabývali jsme se s #47 otázkou smrtelné střely, která zabila Johna Lennona.
Tys měl informaci, že střela zasáhla aortu, já zase že krční tepnu.

Dovolil jsem si na základě sehnatelných informací provést malý rozbor, který tu nyní předkládám:
Nejsem lékař, jsem toliko zdravotní sestra, ale řekl bych, že čistě technicky vzato trefit přímo aortu je neříkám nemožné, ale velmi málo pravděpodobné za předpokladu, že střely mířily někam do oblasti krk - levé rameno - levá horní část zad. Srdečnice (aorta) totiž vystupuje z levé komory srdeční (ventriculus sinister) směrem vzhůru, ale bezprostředně za srdcem se stáčí v mohutném oblouku (arcus aortae) obepínajícím plicnici (arteria pulmonalis) dolů a přechází přes sestupnou aortu (aorta descendens) v břišní aortu (aorta abdominalis) - zásah obou je vzhledem k předpokládané oblasti vyloučený. Dovoluji si odkázat na obrázek
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dia ... opped).svg
(jako odkaz dopište i druhou závorku, tečku a svg, které se tu bůhvíproč ocitají mimo),
kde je aspoň část toho, co popisuji, vidět.
Zajímavé pro nás jsou tři nepopsané šipky, které vystupují směrem nahoru z aorty. Jedná se (zleva) o
:arrow: truncus brachiocephalicus, ze kterého vystupuje jednak pravá podklíčková tepna (arteria subclavia dextra) a jednak pravá krční tepna (a. carotis comunis dx.),
:arrow: levou krční tepnu (a. carotis comunis sinistra)
:arrow: levou podklíčkovou tepnu (a. subclavia sin.).

Lékařská zpráva, kterou jsem našel na internetu, vnáší do celé věci jasno a hovoří anglicky takto:
Immediate cause: Multiple gunshots wounds of left shoulder and chest.
Due to or as a consequence of: Left lung and left subclavian artery.
Due to or as a consequence of: External and internal hemorrhage. Shock.
Contributory causes: Homicide.

Kolonky v Listu o prohlídce mrtvého, který se závazně v ČR používá, jsou rozděleny trochu jinak. Pokud by český lékař krom něj psal například ještě zprávu pro policii, napsal by asi něco v tomto smyslu:
Mnohačetné střely zraňují levé rameno a levou stranu hrudníku. Zasažena levá plíce a levá podklíčková tepna. V důsledku toho nastává vnější a vnitřní krvácení vedoucí k šoku. Vražda.

Left shoulder by asi mohlo znamenat levou stranu zad i levé rameno, přiklonil jsem se k ramenu, neboť záda jsou již obsažena v hrudníku - o něm hovoříme z přední i zadní strany.

Střely do zad, pokud si to tak nějak prostorově představuji, by zásah aorty nevylučovaly (s připomenutím shora uvedeného), zpráva ale hovoří celkem jasně - zasažena nebyla aorta, a dokonce ani krční tepna, ale ta z aorty odstupující hned po ní - tedy tepna levá podklíčková.
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Vzals to opravdu zgruntu a důkladně, díky za vyčerpávající informace. I když téma samo je hrozně smutné a člověk si tyto události ani nechce podrobněji představovat... Yoko může být ráda, že přežila, pokud byla hned vedle a Chapman pálil do Johna jednu ránu za druhou, je div, že netrefil někoho dalšího. Při porovnání se současnou českou policií a justicí se musíme divit dalším věcem - jednak, že pachatel byl okamžitě dopaden (on tedy zřejmě ani neutíkal), ještě více pak tomu, že byl usvědčen (už vidím, jak by z toho u nás advokáti ubohého nemocného chudáčka vysekali) a nejvíce tomu, že bručí dodnes. Tady se už 15 let nazývá "výjimečným trestem", který ovšem dostane málokdo, za vraždu "jen" jednoho člověka to prakticky nehrozí. A pokud ano, za dobré chování se dá vždycky dostat ven dřív... No nic, omlouvám se, že jsem se trochu rozvášnil, čest Johnově památce a Chapman ať v Attice shnije.
j.babel
Světová star
Světová star

Re: Smrt Johna Lennona - fakta

Příspěvek od j.babel »

Posledních pár slov podepisuji v plném rozsahu. Vůbec se dá celkem souhlasit s lecčíms, co tu píšeš.

K tématu samému ještě jeden detail:
I když to zpráva mnou citovaná v podstatě vylučuje, proti přímému zásahu aorty hovoří ještě jedna věc - při takovém by nutně došlo k prakticky okamžité ztrátě vědomí vzhledem k přerušení dodávky krve do mozku. A jak se shodují veškeré prameny bez výjimky, John Lennon byl při vědomí ještě několik minut. Technicky vzato by se to rovnalo téměř zásahu přímo do srdce.
Try to see it my way...
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od #47 »

Díky za velmi podrobný rozbor, lékařská zpráva je jistě nejvěrohodnější a nejlepší zdroj, našel jsem si tento obrázek:

Kód: Vybrat vše

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Gray506.svg
Z čehož je mi tedy jasné, že se jedná o jednu z tepen, která z aorty vychází v tom oblouku, přesto ale nechápu, proč se všude tolikrát objevuje informace o aortě (zkus napsat do google "Lennon aorta" a vyjede toho o průstřelu aorty mraky) či dokonce na české wiki o krční tepně. Napadá mě akorát jedna věc...jestli je možné že existuje lékařská zpráva vyhotovená bezprostředně po smrti přítomným lékařem a pak třeba ještě nějaký pitevní protokol vyhotovený třeba o nějaký den déle, resp. jenom mě napadlo jestli je možné aby se přesné místo průstřelu nemohlo v těchto zprávách lišit, když je to laicky řečeno "hned vedle". Faktem je, že jsem to řešil s kamarádem medikem a ten mi tuhle hypotézu ihned vyvrátil s tím, že tohle by se tedy stát nemělo a spíš se přiklání k názoru, že novináři jsou ignoranti a kolikrát napíší něco úplně jinak, další se toho chytí a přirozeně pro běžného laika je přesné místo průstřelu ne až tak podstatné...

Pokud jde o americkou a českou justici, to je samozřejmě velký rozdíl, v USA je možné za jednu plánovanou vraždu v některých státech udělit i trest smrti, samozřejmě je třeba řící, že se jedná o úplně jiný soudní systém založený zejména na předchozí judikatuře. V Čechách se jen pro pořádek výjimečným trestem rozumí trest nad 15 let, v případě Lennonovy vraždy by Chapman dostal v čechách opravdu maximálně 15 let protože by nedošlo k naplnění odstavce 2, § 219 tr.zák...jsem zvědav na nový trestní zákoník když jsme u toho...
Naposledy upravil(a) #47 dne čtv pro 11, 2008 12:20 am, celkem upraveno 1 x.
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Nedokážu říct, jaká je nebo v r. 1980 byla v USA praxe s vyhotovováním lékařských zpráv v případě úmrtí pacienta.
U nás to funguje léta asi tak, že se vyplní List o prohlídce mrtvého, kde se uvedou bezprostřední příčina smrti, choroby ke smrti vedoucí a další okolnosti v příčinné souvislosti, dále je tam pár kolonek typu ano-ne (přenosná nemoc, násilná smrt, sebevražda, nemoc z povolání), a na konci prohlížející lékař vypíše, jestli trvá na pitvě (u násilné smrti povinně). V pitevním protokolu se pak uvede definitivní a přesná příčina smrti. No, nezdá se mi jako vyloučené, že by se ty dvě diagnózy nemohly lišit. Ne snad zásadně, ale v detailu ano. Takovým detailem může být i počet střel.
Bohužel zpráva, kterou jsem našel, použil a citoval, přesný počet střel neuvádí (pouze multiple). Opět těžko říct, jaká je v USA povinnost být přesný, myslím, že u nás by to přesnější bylo.
No a ke zkreslení oné informace - Tebou uváděný mechanismus je velmi pravděpodobný. Snad jen s dodatkem, že novinář sice může, ale také nemusí být ignorant, ale prostě v tomto oboru jen laik. A k prvnímu zkreslení dojde už ve chvíli, kdy to nějaký lékař novinářům musí podat. Právě kvůli faktu, že novináři jsou v medicíně laici, jim to přechroupe do srozumitelné řeči. Ovšem za cenu ztráty přesnosti. Představ si to jako převod souboru do nějakého ztrátového kompresního formátu - kompletní rekonstrukce dat je taky pak už nemožná, jde jen o to, kolik se toho ztratí...
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

TV Barrandov vysílá 26. 4. ve 22:25 britský dokument o atentátu na Lennona. Zmiňovanou stanici nechytám, což mi zatím rozhodně nevadilo, ale pokud by se našel někdo šikovný a ochotný, kdo by vyrobil nějaký mpg či avi soubor a někam jej umístil... Byl bych moc vděčný určitě nejen já. Díky.
leon66
Světová star
Světová star

Příspěvek od leon66 »

Dovolím si připojit se k Vicinově prosbě.
Obrázek
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Já zvládnu jen DVD.
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

To máš nějaký DVD rekordér? Nevadí, jestli ti to vyjde, zvládni, prosím, aspoň to. Určitě už to pak nějak vymyslíme. :wink:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Je to nahrané, ale zdá se mi, že to nic moc nového nepřináší. Grafické znázornění celé události se pak dost významně liší od všeho, co jsem zatím kdy viděl. Nu což, nevadí, pokud Ti to DVD mohu někam poslat, napiš adresu. Dej mi ale čas tak do půlky týdne.
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Super, ozvu se ti soukromou zprávou. Zatím dík.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Přátelé, dobrá zpráva pro všechny, kdo nechytají TV Barrandov (jako třeba já), a byli zvědavi na tam vysílaný dokument z cyklu Atentáty na objednávku. Díl o zavraždění Lennona pro nás laskavě na DVD zachytil j.babel a já jsem jej pak (také laskavě :-) ) překonvertoval do mpg a umístil na internet.
Stáhněte si OBA tyto soubory:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/736 ... .57MB.html
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/755 ... .92MB.html
Jsou to dva díly archívu, který se při rozbalování automaticky spojí, vznikne vám pak soubor atentat.mpg, který můžete přehrát. Celková velikost stahovaných souborů je cca 490 MB.
Myslel jsem i na uživatele s pomalejším připojením, kteří mohou stáhnout soubor v horší kvalitě a menším rozlišení na adrese
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/855 ... .44MB.html
Opět rozbalit a vznikne soubor atentat.mpg. Velikost archívu pak je asi 213 MB.

Budu rád, dáte-li vědět, jestli se vám stažení podařilo a jaký máte názor na samotný dokument.
leon66
Světová star
Světová star

Příspěvek od leon66 »

Vřelé díky.
Obrázek
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

Perfektní práce! Díky! :wink:
Akorát mi to hraje vzhůru nohama... :D Co s tím mám dělat, prosím vás? :roll:
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Rianyka: Ááá, to je pech! Problém bude v nastavení multimediálních kodeků ve tvém počítači, ale je mi jasné, že tímto konstatováním ti nijak nepomůžu. Je to docela široká problematika. Tak vydrž, já to ještě zkusím uložit v nějakém jiném formátu, třeba ti to bude hrát. Víc pro tebe bohužel takhle na dálku udělat nemůžu. Druhá varianta: Kámoš počítačový fanda, který by to u tebe zkusil poladit...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

...anebo třetí varianta, pro kterou jsem se nakonec rozhodl, a která by měla jakékoliv problémy vyřešit. A sice - staré dobré YouTube. Proč jsem to tak neudělal rovnou? Ani ne tak kvůli kvalitě, ta je dostatečná, ale hlavně proto, že, jak mám vyzkoušeno, YouTube videa, ke kterým nemáte autorská práva, záhy smaže. Proto se zhlédnutím moc neváhejte. Film je rozdělen na tři díly, víc než desetiminutová videa se totiž nahrát nedají. Tak příjemné sledování!

1. část: http://www.youtube.com/watch?v=J8u_5oHgnv0
2. část: http://www.youtube.com/watch?v=yu2RYVpX8_0
3. část: http://www.youtube.com/watch?v=eC6pWZOPSj0
leon66
Světová star
Světová star

Příspěvek od leon66 »

Obrázek
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od #47 »

Mohli byste to prosím ještě někdo z vás někam uploadovat, na tom edisku už to neni.
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od #47 »

leon66: Díky moc ;-)
Odpovědět