Ram

diskusní fórum věnované osobě Paula McCartneyho
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Ram

Příspěvek od Rigby » úte pro 30, 2003 12:58 pm

V květnu 1971 vyšlo další album Paula McCartneyho, tentokráte s názvem Ram. Jak naznačuje obal, celé bylo věnováno návratu k obyčejnému životu, návratu k přírodě. Tentokrát si McCartney přizval i doprovodné hudebníky. Na albu se také výrazně podílela jeho manželka Linda. Je třeba podotknout, že tato deska byla velmi úspěšná i v bývalé ČSSR, protože ji tu vydala společnost Supraphon, která jinak k zahraničním umělcům tak vstřícná nebyla.

Musím se přiznat, že díky Supraphonu to byla první deska, kterou jsem ze sólové tvorby Paula McCartneyho slyšel. I když hodně navazovala na styl Beatles, přece jen mě tolik nezaujala. A teď po letech to není jinak. Oproti jeho první sólovce zde ale McCartney zaznamenal výrazný posun, i když ještě několik písní zůstalo podobně rozpačitých. Asi nejvíce mě zaujaly skladby Too many people, Uncle Albert/Admiral Halsey, The back seat of my car a Another day. Myslím si, že je toto album hodně přeceňované.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt » úte pro 30, 2003 8:25 pm

Jo, Uncle Albert nemá chabu, stejně jako je dobrý Back seat of my car (i když tam je ten závěr možná trochu přecpanej či předimenzovanej - dejchaj z toho na mě raný Queen, jak už jsem řekl jinde). Ale jestli je i zbytek tak dobrej, tak to beru.

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř » stř pro 31, 2003 10:17 am

proti první desce paráda, ovšem celkově jenom lepší průměr. nejlepší věc - Uncle Albert (+ Another Day, i když to byl vlastně singl, kterej vyšel samostatně)

Macca

Příspěvek od Macca » ned bře 07, 2004 3:58 pm

Ram vcelku pravidelne v ruznych svetovych diskusnich komunitach o McCartneym bojuje o celni misto s BOTR. Album skutecne zni nejvic "beatlesovsky", je z neho citit McCartneyho hravost, schopnost hrat si se zvukem. Nechapu, proc je (byl) Phil Spector tak vyzdvihovan, kdyz tady predvedl Paul se svym tymem o dost lepsi produkcni praci (stejne jako na vsech dalsich albech v 70. letech). Nejradeji mam Too Many People, minimalistickou Heart of the Country, Monkberry Moon Delight, Smile Away (nazivo o dost lepsi vyzneni, ostatne je napsana pro koncerty), Uncle albert - no, tady nekdo poslouchal Ummagummu, co Paule? :) Samozrejme i tady se najde pekna ptakovina - Long Haired Lady...jedna z pisni, ktera je vazne vykalkulovana. Btw muze mi nekdo objasnit, co delala Eat At Home na singlu? :-)
Bonusy na remasteru imho perfektni, Oh, Woman, Oh Why se radi do rady McCartneyho b-stran, ktere by mohly byt a-stranou (vedle Back on My Feet, The First Stone, Flying To My Home, Dautime Nightime Suffering...)

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » stř úno 16, 2005 10:35 pm

oh women oh why je vinikajuca skladba

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt » úte zář 27, 2005 5:23 pm

Hele lidi nevíte někdo jaké (pokud) spolu měli Paul a John vztahy po rozpadu Beatles? Já vím že r.1970 to prej bylo dost ostrý (prej tam bylo i nějaký rozbitý okno) , ale co pak? Mně připadá že pak spolu tak nějak komunikovali písničkama - John do něj šil v How do you sleep, zatímco Paul byl naladěn nejdřív vyčítavě (v 3 Legs) a pak smířlivě (Dear Friend). Víte o tom něco víc?

Bob D

Příspěvek od Bob D » stř zář 28, 2005 9:50 am

How Do You Sleep nebyl Lennonův útok na Paula, ale obrana a reakce na Paulovu Too Many People. Údajně. Jinak vim, že postupně se jejich vztahy zlepšili a několikrát se i viděli a jamovali spolu v Los Angeles, když byl Lennon s May Peng. Dokonce snad měl Lennon v úmyslu něco s Paulem napsat. Bylo by to hezké... Škoda...

EskiMO
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EskiMO » čtv zář 29, 2005 9:14 am

Michal Fokt píše:Hele lidi nevíte někdo jaké (pokud) spolu měli Paul a John vztahy po rozpadu Beatles? Já vím že r.1970 to prej bylo dost ostrý (prej tam bylo i nějaký rozbitý okno) , ale co pak? Mně připadá že pak spolu tak nějak komunikovali písničkama - John do něj šil v How do you sleep, zatímco Paul byl naladěn nejdřív vyčítavě (v 3 Legs) a pak smířlivě (Dear Friend). Víte o tom něco víc?
no keďže je toto téma "Ram", tak sa pokúsim demonštrovať ich vtedajšie vzťahy na príklade "Ram"... na obale albumu "Ram" je odfotený Paul na svojej farme s baranom... Pre tých, čo to nepoznajú, tu je obrázok (teda aspoň zatiaľ - link je z http://www.allmusic.com a môžu ho premiestniť)

Obrázek

a ďalej mi už pamäť vynecháva, a tak neviem, na ktorom albume to bolo, ale na niektorom zo svojich ďalších albumov je John Lennon v booklete odfotený v rovnakej póze, ale so sviňou.... :D (na ten obrázok som link, bohužiaľ, nenašiel)... takže asi také boli ich vzťahy po roku 1970...

EskiMO
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EskiMO » čtv zář 29, 2005 12:07 pm

hej, bolo to asi IMAGINE, ale asi to nebolo na obale, iba v booklete... aj ked tazko povedat, ja som vinylovu verziu IMAGINE nikdy nedrzal v ruke... inak predsa som nieco nasiel aj na webe ;-)

Obrázek

Paul

Příspěvek od Paul » pon říj 17, 2005 7:50 pm

Jedno z jeho nejlepších alb. Hodně si s ním vyhrál.

popscene

Příspěvek od popscene » pát led 20, 2006 6:44 pm

Ram bylo moje první album od Paula (když nepočítám kompilaci All The Best) a ve své době jsem ho slyšel snad milionkrát. Propracované skladby a aranže. Debut Wings Wild Life mi potom přišel jako krok zpět.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt » úte črc 04, 2006 11:54 am

Kompletní zhodnocení po poslechu všech písní:

Dobré: Too many people, Ram on, Dear boy, Heart of the country, Uncle Albert/Admiral Healsey, Long haired lady, Monkberry moon delight (trochu mi zpěvem připomíná Vysockého a celkově má ta píseň trochu ruský nádech), Eat at home, The back seat of my car, Another day.

Slabší: 3 legs, Smile away, Oh woman oh why.
Odpad: Opakované Ram on.

Cekově mě těší že ubyly instrumentálky.

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Ram

Příspěvek od Park » pát úno 20, 2009 6:40 pm

Když tak vidím písně na tomhle albu čím dál víc se mi stírají rozdíly mezi dobrými lepšími i horšími.
Too many people to je to pravé. A dál např. Uncle Albert/Admiral Halsey, vynikající dopr. zpěv na Smile Away, Heart of the Country, Moonkbery Moon Delight,Eat at Home,konec Long Haired Lady,Back Seat of my Car. A jako vždy oba bonusy Another day a Oh Woman Oh Why (která k tomu povýšila). Ten venkovský zbytek opravdu nemusím.
to se vrací kolibřík

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park » stř úno 25, 2009 6:34 pm

Prosba k Michalu Foktovi.
Z diskuze otázek o Beatles jsem se dozvěděl o té české verzi Uncle Albert/Admiral Halsey v podání Pavla Bobka a Miloslava Šimka z pořadu dvojice Š+G. Mohl bys tuto českou verzi umístit někam na net ( např. na youtube nebo dát sem odkaz)?
Nemusí to být ke stáhnutí, ale rád (a jsem si téměř jist, že nejen já) bych to slyšel. Dík
to se vrací kolibřík

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt » stř úno 25, 2009 10:47 pm

No bohužel já ji ale nemám, viděl jsem ji jen dvakrát v televizi - v tom roce 1996, kdy ten pořad šel v TV poprvé, a potom snad někdy předloni. Jedině se obrátit na ČT nebo čekat až to zas někdy půjde v repríze... :(

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy » pát úno 27, 2009 8:27 pm

Poslouchat a hodnotit toto elpíčko v zimě je trestuhodné, ale protože se po delším čase opět stalo předmětem diskuse, nemohu si nechat ujít hodnocení. Jak Rigby správně uvedl v prvním příspěvku, toto album bylo prvním LP vydaným v ČSSR dokonce s rozkládacím obalem plným přírodní harmonie. Jen bych možná nesouhlasil s tím, že Supraphon nebyl tak vstřícní k dalším umělcům, myslím že tu vyšlo mnoho desek od zahraničních umělců včetně 2 dalších Paulových desek, vždy to byly takové ty kritiky vysoce ceněné desky. Ale teď už k desce samotné. Úvodní Too Many People je úderná jak hudebně, tak textově a je jednoznačným hitem alba. Myslím, že asi nejpopovější z celé desky, líbí se mi. 3 Legs je dobrá rytmická, hlavně je dobrej ten prostorovější zpěv, který se náhle změní na neprostorový (hlavně jak tam Paul křičí, to pokládám za jednu z nejlepších kladů alba) a pak se zpívá zas normálně. A pak taky ten nával akustické kytary, který se pak mění na rock a všechny zpěvy najednou. Co se týče aranžmá jedna z nejlepších písní. Pěknou i když méně náročnou harmonii má titulní Ram On. Zní dobře, když ji člověk slyší, myslí si, že prší. Dear Boy nemá zas tak dobrou zpěvovou souhru, ale doplněna skvělým klavírním podkladem, si toho ani moc nevšimnu. Najednou tam zpívá bůhvíkolik Paulů. O Strýčkovi Albertovi se vedla diskuse, hit je to dobrej, na desce si ho moc nevšimnu, spíše si ho připisuju k Wings Greatest. Smile Way je možná moje nejoblíbenější Paulova písnička, takovej rockovej blues. Druhá strana nám připomíná to o čem je celé album i ten booklet - country, domov, venkov. Heart Of The Country se pro takovou připomínku hodí dokonale, jednoduchá skladba se skvělým nenáročným textem. Monkberry Moon Delight je hodně upírská skladba, radši ji mám z instrumentální verze vydané na LP Thrillington (Percy Thrillington - tento Paulův pseudonym byl znám tehdy i u nás dle československých bookletů alb). Ta zní podle mě ještě strašidelněji a povedeněji. Na album o venkovské pohodě dost nezvyklá, ale o to víc si ji cením, možná i proto je jednou z nejlepších skladeb alba. Eat At Home se mi hodně líbí, má krásnej prostorovej zvuk a Paulův zpěv zní vypravěčsky. Long Haired Lady je tak jednoduchá že až postrádá nějaké zajímavosti. Pak se nám Ram On připomene, ale zajímavej konec. The Back Seat Of My Car je hodně dobrá, ale pro mě až nesnesitelně dlouhá. V této dlouhé kompozici samozřejmě zaznějí všechny nástroje. Another Day, který spíše znám z Wings Greatest, se docela hodí i do samotného alba svým námětem. Oh Woman, Oh Why - super písnička, jak tam Paul křičí a to pomalu, to miluju, a ty střely tam jsou taky zajímavý, pro mě jedna z nejlepších písní.
Vynikající je i remixovaná verze z Twin Freaks.

Celkové shrnutí: Jednoznačně nejlepší album Paula 70. let a při pohledu na ostatní léta by se umístil taky hodně vysoko. Tahle deska přímo srší optimismem a životní vitalitou.
Když už bych měl srovnávat s Band On The Run, myslím že tady Paul zní tak nějak uvolněně a nenuceně a líbí se mi mnohem víc než Band On The Run. Mimochodem ten remix z Twin Freaks u písně Oh Woman, Oh Why - zní tam kytara právě z Band On the Run. Jinak k těm vztahům Johna a Paula - někdy (myslím že v roce 1972) se oba dohodli na ukončení sporů a od té doby se jejich vztahy dost zlepšili, ale o tom najdete informace i tady na diskusi. A k té fotce Lennona na zadní straně LP Imagine, no nevím jak u různých vydáních, ale na tom vydání, jaké mám já, tak má John hlavu otočenou k nebi.
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

Monthy1990
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od Monthy1990 » stř bře 04, 2009 2:40 pm

co se týče oné české cover verze měl jsem tu čest ji vidět,myslím dokonce že vokál had acroos the water zpívala Miluška Voborníková a český text bylo snad něco ve stylu strýčku nás to houpá záď se potápí...škoda že to není nikde dostupné,rád bych si to poslechl znova

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt » stř bře 04, 2009 9:49 pm

Monthy: bylo to "strýčku, voda stoupá - prý jen náhodou, strýčku nás to houpá, záď je pod vodou" a byla to skutečně Miluška Voborníková ovšem sekundovaly jí tam ještě další děvčata z tehdejšího osazenstva (snad Zuzana Buryánová nebo jak se jmenovala, a další)...

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park » sob bře 07, 2009 6:44 pm

Mám pro vás velmi dobrou zprávu. Podařilo se mi najít píseň Kapitán Albert v podání Pavla Bobka a Miloslava Šimka. Původně jsem to chtěl dát na youtube, ale nedaří se mi registrace. Hlavně nevím jak ten zvukový soubor kterej jsem nahrál na digitální diktafon a pak uložil v počítači dám někam na net. Mám to totiž ve Media Playeru a nedaří se mi to někam dát dál. Pokud někdo poradí jednoduchý a osvědčený postup tak to zkusím. Prozatím tedy zde přepíši český text vč. co kdo zpívá. Kolem samotné písně se zde objevilo tolik fám a nesmyslů že zde informuji vše co vím ze záznamu. Snad jen nevím kdo napsal ten český text i když hlavní vokál má Pavel Bobek, nemyslím že on je tím textařem je snad znám hlavně jako zpěvák coververzí, já tipuju Grossmana, který už hodně nemocný-projevilo se i v samotném vystoupení-psal texty písní i dalším zpěvákům tohoto pořadu (ten vtip o nepodání dalekohledu si zase tipuju pochází od Šimka-je to tak nějak v jeho stylu a také zpívá tu pasáž). A teď vyvracím mýty. Obraz č.1- na 2 židlích vedle sebe sedí vlevo Pavel Bobek a vpravo Miloslav Šimek(jsou v bílých sakách a kalhotech s černým motýlkem).Za nimi stojí zleva: Miluška Voborníková, Zuzana Buriánová, Jana Robbová (mají na sobě světle bílé oblečení s květinovým motivem). V samotném obrazu se nic neděje jen tam sedí a doprovod za nimi stojí a zpívají. Když jsou zvukové efekty kamera zabírá v obrazu č.2 samotného pana Balcara, který hlavně roztírá vodu v nějakém hrnci. Další záběr hlavně v těch instrumentálních pasážích, kdy se ozvívá muzika je záběr č.3 na 3 hudebníky 2 sedí na židli a hrají na kytary ten vpravo s knírkem je znám jak furt v jiných částech pořadu říká nepsrávně že dalším zpěvákem je PB Pavel Bobek.Třetím hudebníkem je za nimi stojící trumpetista. Po písni je potlesk rozloučení (Grossman: a prosím vás hlavně si pamatujte Barvus je jméno země). Pak už jsou jen titulky do kterých zpívá pytlonoš Jiří Helekal o nějaké Rositě, která je nej nej nej. Samotný poslední díl považuji osobně za nejvydařenější a to nejlepší se objevilo i na oficiální DVD Šimek a Grossman 2, kde právě v bonusu (a nejen v něm) je poslední vystoupení Grossmanna. Škoda že na DVD neni právě ta naše píseň Kapitán Albert! Já si ten díl ale hlavně pamatuju díky dokonalé scénce Plný pytel problémů Š+G kde jim Helekal přinese pytel a Grosmman vytáhne lístek a řekne: problematika drog a Šimek reaguje : teď si smlsnu na psi já mám spadeno. V pořadu zazněla i česká verze Heart of the Country též z alba Ram. Tu si ale nechám na příště a přepíšu sem o ní podronosti (vč. českého textu) jen pokud si taky někdo z vás dá práci a hodí mi do anthologie beatles ten přepis posledních 20 minut posledního dílu v TV provedení.

Kapitán Albert

Pavel Bobek:
Křížem krážem
oceánem
proplul strýček Albert snad už tisíckrát
stal se známým
moří pánem
proto do svých kajut klidně jděte spát
má nejdražší

(voda-Balcar)

Strýček Albert vlastní klíče snad od všech vod
A to zvláště když loď řídí
spolu s admirálem Bajzou, který původem je skot

Doprovodný zpěv
ááááááááááááááááááá

Pavel Bobek
Admirále vidím skály
Myslím že jsme přeci jenom měli koupit kompas a dalekohled

Šimek
Milý Alberte k čemu dalekohled
I bez něj naprosto jasně vidím že budeme muset plavat
A to hned!

Doprovodný zpěv
Jéjéjéjéjéjéjéjéjéjéjéjéjéjé

Strýčku voda stoupá (stoupá)
Prý jen náhodou
Strýčku nás to houpá (houpá)
Záď je pod vodou

Pavel Bobek
Táži se vás zda někdo z vás nemůže mi půjčit svůj plovací pás
Jen se mi zdá že se za nějaký čas se ponořím, ponořím

Šimek
Alberte jmenuji vás kapitám
Opustíte loď první

Doprovodný zpěv
Prý jen náhodou
Záď je pod vodou

Jana Robbová
Leoeo zapomněl jsi převlečník
Kalhoty maj zmačkaný
Ti jsou ale neteční
Leoeo ty jsi šikovnej
Vždyť je voda studená
Boty si nezouvej

Doprovodný zpěv
Prý jen náhodou
Záď je pod vodou
hmhmhmhmhmhmhmhmhm
Kapitáne vy nás opouštíte?

Šimek
Klidně se bavte děti
My si s Albertem vyřídíme
Na tomto jediném záchraném člunu
Jenom pár soukromých záležitostí

Pavel Bobek
Jsem téhož názoru admirále Pajzo

Pavel Bobek a Šimek
hahahahahahahahahaha

(voda-Balcar)
Naposledy upravil(a) Park dne ned bře 08, 2009 12:26 am, celkem upraveno 1 x.
to se vrací kolibřík

Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino » sob bře 07, 2009 9:54 pm

Park: S tím dáváním hudby na Youtube je to trošku komplikovanější, protože tato služba je určena především pro video. Zaručenou metodou je tedy udělat z toho video - které ani nemusí mít žádný obraz, jen zvuk. Já jsem to tak vyřešil při kladení otázky do soutěže, viz:
http://www.youtube.com/watch?v=pQPQFa6cn4Q
ale je pravda, že to není postup úplně jednoduchý. Jestli to chceš někam umístit a nemáš náladu se s tím dělat, kontaktuj mě přes SZ a já to zařídím :wink:

Odpovědět