Ram

diskusní fórum věnované osobě Paula McCartneyho
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Re: Ram

Příspěvek od Beaver » úte kvě 22, 2012 12:43 pm

Tak to se zase Paulíčkovi (jak už bývá jeho zvykem) něco povedlo. To, co by se vešlo pohodlně na jeden disk, rozdělí na dva, aby to zřejmě víc lákalo zákazníky. A Deluxe extended edition, raději nekomentovat vůbec. Monofonní mix Ram? Proč? Thrillington? Proč? Aby tam toho bylo víc? Jsou to sice jeho skladby a dobře se to poslouchá, ale on tam nikde nehraje. To by také mohl natočit orchestr Karla Vlacha a mohli mít pátý CD. A dále, ubohoučký DVD disk, na který mohl dát materiálu, co by se tam vešlo (určitě toho má k dispozici mnohem víc - viz různá pirátská vydání) a to nemluvím o tom, že v době Bluray stále vydává pouze DVD. Nevím, pro koho si ty spousty nahrávek a záznamů schovává, zřejmě čeká, že je budou kupovat pamětníci až po smrti na onom světě. Jak mě zklamalo podobné vydání McCartney a McCartney II, tak tohle je něco podobného.

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park » stř kvě 23, 2012 4:31 pm

Předně blahopřeji timothymu a Beaverovi k zakoupení nové verze alba a už se těším, až i ostatní přidají svůj pohled na věc např. makelaman, který se na nový Ram tak moc těšil. Beaver zde položil několik dotazů ohledně vydavatelské formy edice archive collection. Dle mého subjektivního názoru je rozdělání na dva disky naprosto v pořádku. Je tak lépe vidět i slyšet co bylo na původním albu a co je přidáno jako bonusové skladby. Bylo takto rozhodnuto ve všech dosud vydaných alb McCartneyho z edice archive colletion a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to změnilo. To že se obsah 2CD Ram vejde na jeden disk je sice pravda, ale 2CD McCartney II se na jeden disk nevejde (přesah asi pět minut). Proto si myslím, že rozdělení je spíše ku prospěchu. Proč vydal monofonní verzi? Já naopak takový počin vítám. Dosud jsem byl v domnění, že zatímco od beatles existují jak mono tak stereo verze, teprve nyní jsem díky novému vydání Ram se dozvěděl, že i sólové kousky beatlů byly provedeny v mono (já si myslel, že existuje jen stereo verze). Proč Thrillington? Jednoduše proto, že je to téže kousek Paula a jedná se o instrumentální provedení alba Ram, takže přidání do deluxe verze se mi zdá namístě. Nicméně i mně to spíše zklamalo, ale z jiného důvodu, chtěl jsem aby Thrillington vyšel samostatně ,abych si mohl pořídit i toto album (stejně jako jeden fanoušek v Back in the U.S., který řekl, že to je rarita). To, že na něm Paul nehraje je sice pravda, ale taktéž nehraje ani na Standing Stone či Ocean´s Kingdom a tyto alba u mě na zajímavosti, jen kvůli tomu, že Paul tam nehraje, naztratila na zajímavosti. DVD? Nenašel jsem, že by z doby Ram existovalo více filmových záznamů (kromě předání cen za Let it be). A proč DVD a ne Bluray? Asi proto, že většina z nás má ještě doma DVD přehrávače případně počítače s DVD mechanikou a váhá zda si kvůli Bluray pořídit např.nový počítač. Já sám jsem si pořídil přehrávač Bluray kvůli disku The Love We Make, kdy díky angl. titulkám jsem pochopil mnoho informací ze zákulisí koncertu, který mě překvapil přítomností Paulovi dcery Stelly a Ozzy Osbourna. Ano kvůli jednomu jedinému disku se zdá být na hlavu postavené si pořizovat celý přístroj, nicméně se tak stalo, ale pochybuji, že by každý toto udělal. Mnoho filmů vyšlo na DVD a na Bluray se zatím spíše vybírá, který materiál se dostane na trh v tomto dražším formátu.
to se vrací kolibřík

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » stř kvě 23, 2012 6:07 pm

Bluray není nikterak dražší než DVD. V době, kdy se běžně DVD prodávaly masově, stál např. "vojín Ryan" přes 1000 Kč. Dnes, kdy se BD prodávají již také v masových nákladech, jsou jejich ceny třetinové, zatímco kvalitou jsou zcela jinde než DVD (vím, že záznamy McCartneyho videí nejsou natolik kvalitní - spíše na úrovni VHS - a BD by je určitě nevylepšil). Dnes se vydává na BD kdejaký šunt, takže není pravda, že se pečlivě vybírá, který film se na tento nosič dostane. BD přehrávače jsou dnes i v cenách kolem 1000 Kč a staly se běžným standardem. V roce 2001 jsem kupoval DVD přehrávač za 18 000 (!) a byl to prachsprostý Thomson, který dnes sice ještě hraje, ale nikdy se mu nechtělo moc brát disky RW, což kdejaký noname "korejec" nebo "číňan" zvládnul hravě.
O Paulovi je zbytečné polemizovat, ale to, co udělal se svým 3DVD McCartney Years, kdy dovolil, aby klipy byly ořezány na formát 16:9, kdy nezařadil spoustu promos, ale nacpal tam nedávné koncerty. Takhle si nepředstavuji (původně pro mě domnělé) kompletní vydání jeho klipů. Piráti si mohou ale mnout ruce, protože spoustu věcí Paul drží pod zámkem a my je můžeme vidět (bohužel) díky jim. Proč bohužel? Protože nejsou nijak remasterovány a pocházejí z různých zdrojů, většinou kopií nějakých televizních záznamů, VHS a LaserDiscs. Jsem ve věku, kdy už mě nebaví čekat, až se někdo uráčí vydat materiály Beatles komplet. Kde je slibovaný film Let It Be včetně Roof Concertu? Kde je Rockestra session kompletní film? Kdepak jsou různé TV pořady? Pokud někdy vůbec budou vydány, tak já se toho již nedožiju a moje děti - obrazně řečeno - to zajímat nebude.
Vychutnal jsem si remastering původního alba Ram, oproti původnímu vydání je to zvukově někde jinde. Bonusy již tolik nadšen nejsem. Obzvláště Rode All Night je jednou z jeho zbytečných skladeb. Little Woman Love mám na CD Wings Wild Life. A je otázkou, proč nevydal také vokální verzi Sunshine Sometime, která by se na bonusový disk vešla pomalu 10x.

Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder » ned kvě 27, 2012 12:37 pm

Beaver: moc nerozumim kritice ohledně obsahu. Je tam dle tvého názoru málo materiálu. Ale pak to vypadá, že by jsi vyhodil Thrillington a mono verzi.???
Námitka s přirovnáním k orchestru Karla Vlacha také není na místě. Thrillington tam je proto, protože se na něm Paul tvurčím zpusobem aktivně podílel a celé to produkoval.
Mono verze Ram šla puvodně pouze do radií. Do těch, která vysílala mono. Protože stereo mix má problémy s fázema a je v monu nekompatibilní, musel tedy vzniknout zcela nový mono mix. Ten nebyl komerčně nikdy dostupný. Ten kdo ho chtěl si musel draze zaplatit za puvodní radio promo kopii. Proč jej tedy neudělat oficiálně dostupný???
Mono verze je např. pro mě jedinej produkt z nové edice Ram, který si koupím.
Stereo mix byl nepřekonatelně zremasterován v roce 93 Stevem Hoffmanem pro label DCC a u toho také zustávám.

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » ned kvě 27, 2012 2:27 pm

Nikoli, nic bych z toho nevyhodil, ale rozhodně bych tam přidal to, co tam není a tím myslím všeobecně veškeré Paulovy projekty. To s tím K. Vlachem, to byla nadsázka, která vyplynula z mého rozčarování nad obsahem dalšího Paulova "kompletu". To, že je Thrillington Paulův pseudonym a poporchestrová verze jím byla natočena a produkována je známá věc a osobně se mi líbí.
O tom, že mono mix byl vytvořen speciálně pro rádia, která nevysílala ve stereu - no, tady se musím pousmát, protože v roce 1971 už i u nás bylo stereofonní vysílání zcela běžné, natož v jiných státech a argument o tom, že by byl při vysílání v monu problém s fázemi u mě neobstojí. Ledaže původní stereo mix byl neodborně natočen a tím neměl kompatibilitu, pokud se kanály spojily do mona. Já jsem v době, kdy vyšel mizerný Ram u Supraphonu běžně poslouchal tuto desku na monofonním gramofonu a zesilovači a nepřipadlo mi, že by byl zvuk nějak zprzněný. Také jsem v té době poslouchal polská rádia, kde dávali celá alba kapel, vysílání bylo ve stereu, ale já kvůli odstranění atmosférických poruch musel přepínat na mono a můj první Ram byl natočen na pásku právě z polského rádia v monu (spojeném stereu). Opravdu slyším poprvé, že mono mix se vyráběl speciálně pro rádia a to se netýká jen Ramu, ale veškeré hudby.
K remasteru DCC, který mi také kdysi prošel rukama, mohu říci, že je opravdu výborný, pokud jsem jej srovnával s vydáním Ramu na CD EMI též v roce 1993 a který mi dnes příliš zremasterovaný nepřipadá ve srovnání s nynějším vydáním. Pokud je tedy DCC verze lepší (což teď neposoudím), je pro mě otázkou, proč tyto mixy nebyly použity v aktuálním projektu. Na to mi ale asi neodpovíš.

Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder » ned kvě 27, 2012 4:10 pm

No pousmívat se mužeš, ale bylo by lepší si najít fakta :) . Většina pop/rockových radií v USA počátkem 70. let skutečně vysílala mono, situace se obrátila až na konci 70. let.
To že mono Ram vzniklo pro mono radia kvuli svým problémum s fází není moje spekulace, ale fakt. A myslel jsem, že docela znamý. Ten vzniknul opravdu špatným nastavením hlav multitracku. Jestli se Ram nahravalo ve více studiích, což nevím, mohlo se to stát docela snadno. Vznikly tedy obavy, že v mono vysílajících radiích v USA! (nevim jak na to byli v Britanii) mixy ztratí vyváženost. Což opravdu ztratí, možná ti to tenkrát připadalo OK, ale když jsi to jinak neznal a neměl srovnání? Zkus to udělat dnes, kdymz to máš naposlocháno tak jak je to správně.

Na závěrečnou otázku ti klidně odpovím, je to logické. Nepoužili mastering (pozor ne mixy jak uvadíš, Hoffman v 93. nic nemíchal, jen masteroval ten puvodní stereo mix), protože ho použít nesměj. Ten mastering zaplatila v roce 93 přece DCC, patří tedy jim, Concord ani EMI ho použít nesměj. Museli by zaplatit Hoffmana, aby to udělal znovu pro ně.

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » ned kvě 27, 2012 6:32 pm

Škoda, že je Paul tak chudý, že si nemůže zaplatit kvalitní remastering :D
Jinak o zvuku docela dost vím a také vím, co dokáže vytvořit za efekty, když nesedí hlavy magnetofonu. Podobá se to Leslie efektu a v komunistických dobách, kdy jsme natáčeli s kapelou vlastní nahrávky v domácím studiu, jsme tohoto efektu využívali právě pro vytvoření efektních mono nahrávek. Krom toho se stanou se zvukem i jiné prasečiny, pokud nesedí hlavy, jako je např. úbytek výšek (v domácích podmínkách se daly seřídit hlavy magnetofonů právě tak, aby byly slyšet po spojení kanálů vysoké kmitočty - tedy spíše šumy a sykot).
Takže o Ramu a jeho technických nedostatcích jsem skutečně nevěděl a za tuto informaci jsem rád.
Jinak jsem měl možnost porovnávat i další CD z edice "remasterovaných" nahrávek v 90. letech s Hoffmanovými remastery a z toho zklamání, že jsem vyhodil několikrát 510 Kč za Paulovy CD, protože jsem měl za to, že to bude chuťovka. Byla do doby než jsem měl možnost onoho srovnání a to bych nejraději ty EMI originály rozšlapal. Od počátku jsem si vždy v duchu říkal: "No jo, Paulíček, to je basák, proto on tam má tak zvýrazněné basy." Že to je tím, že tam nejsou výšky, které jsem musel posilovat ekvalizérem s BBE, to mě nenapadlo. Naivně jsem si v těch dobách myslel, že na CD není co pokazit, obzvláště, když vlastním anglické originály. Jenom si říkám, že to je nekonečný příběh a neustále se budou vytvářet nové a nové remastery.
Ano, špatně jsem se asi vyjádřil ohledně těch mixů, samozřejmě jsem myslel to, co ty a mám dokonce dojem, že na CD bukletu bylo o tom, že se jedná o dvoukanálové záznamy z původních masterů, které Hoffman remasteroval.

Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder » čtv kvě 31, 2012 8:47 pm

Paul by si samozřejmě mohl zaplatit ten nejlepší mastering. Problém je v tom, že ho neplatí on, ale EMI a ta to chce co nejlevněji, takže to zadá svým zvukařum. To že EMI v roce 93 dala DCC licenci na těch pár Paulových alb je takový malý zázrak. Puvodně licenci vubec nechtěla dát, Hoffman tehdy prosil Paula o pomoc a ten nakonec EMI přemluvil.

Na druhou stranu se EMi není co divit, v té době vydávala sama remastery Paulových alb a udělením licence audiofilské firmě v podstatě uznala, že její remastery nejsou dost dobré a dají se udělat líp. A skutečně EMI remastery z počátku 90. let, které dělal Peter Mew znějí otřesně, spousta odšumovacích digitálních efektu, které výslednému zvuku POUZE škodí.

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » čtv kvě 31, 2012 9:30 pm

Téma remasteringů bude asi věčné, každý zvukař má jinou představu o výsledném zvuku a protože jsou a budou stále dokonalejší programy, které umějí dělat kouzla s audio soubory, tak nikdy nebude v této oblasti konečná a budou vydávány další a stále "lepší" remastery a především to bude kvůli kšeftu. Když se k tomu přidá buklet s dalšími neznámými fotografiemi a na disk se přidají nikdy nezveřejněné skladby (často jen various mixes atd.), pak bude stále co vydávat a tomu se říká showbussiness.
K těm remasterům Paula, asi opravdu Hoffmanovi vyšel nejlépe Ram. Čistě ze zájmu jsem požádal kamaráda, který je má, aby mi je půjčil (Ram, Red Rose Speedway, Venus And Mars, Wings at The Speed Of Sound), abych je porovnal s EMI remastery, které mám. Pro detailní srovnání se chystám je natáhnout do PC a porovnat wave křivky. EMI remastery jsou ale již při porovnání zvuku téměř stejné, jen ty Hoffmanovy jsou hlasitější. Mluvím o třech albech, které jsem vyjmenoval za albem Ram. U Ram je patrný rozdíl jak u původních EMI remasterů, tak současných v porovnání s Hoffmanovými. Ale to už mi připadá jako pitvání a původní úmysl, poslechnout si dobrou muziku, kterou Paul dělal ve svých začátcích po rozpadu Beatles, se poněkud vytrácí a působí to na mě spíše malicherně.

makrelaman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od makrelaman » čtv čer 21, 2012 8:24 pm

MÁM HO!!! 2CD verziu Ram (sranda, vtedy sme ani nechyrovali o PC nieto ešte o RAM pamäti). Nemám tomu čo vytknúť. Táto edícia je presne podľa môjho gusta. Nádherné spracovanie, nádherný booklet, nádherný zvuk. Stopercentne súhlasím s parkom, že je len dobre keď sú bonusy oddelené od pôvodného diela. Našťastie sú preč šibnuté časy, keď 2CD muselo zásadne stáť raz toľko peňazí ako 1CD. Aby boli uspokojení aj menej majetní discofilovia nahúkali do 79 minút čo sa dalo aj nedalo. Pôvodná 2LP sa nevošla? Kein problem: vypustíme alebo skrátime niektoré skladby! WOW! Kamaráti nikdy viac! Nikdy více Čeradice, nikdy více chmel! Ram som počul snáď vo všetkých LP, CD, master-remaster verziách a vždy to bola nádhera (aj cez stokrát zkopírovaný MG záznam keď som bol súčasť ČSĽA-Kroměříž 1980-82). U mňa Paulova suverénna jednotka. Je to pre mňa citová záležitosť. Bratrancovi Edovi som závidel tieto predmety: Beatles v písních a obrazech, DUM DUM India Imagine, Yugoton Gary Glitter a Supraphon fošne Oldies But Goldies a RAM. Pri každej návšteve to bola povinná jazda. V Supraphone Ram vyšiel v roku 1973. Selaví mal som sladkých pätnásť....RAM FOREVER!

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » čtv čer 21, 2012 8:54 pm

Supraphonský Ram se vyznačoval několika nectnostmi. Když jsem si na něj tenkrát vystál frontu, byl jsem šťasten, protože Paul byl pro mě tenkrát nejoblíbenějším Beatlem a já měl konečně desku s ním. (I já jsem měl Lennonův Dum Dum Imagine, ale to byla hrůza!!!)
Supraphonský Ram tedy v první řadě vůbec "nehrál". Bylo to podobné, jako poslouchat hudbu na okruzích AM v rozhlase. Docela brzo se mi dostalo do ruky album Ram, které bylo vydáno v SRN na etiketě Electrola (GmbH) a měl jsem chuť ten český výlisek rozdupat. Jediné přehrání na poměrně kvalitním gramofonu (s keramickou přenoskovou vložkou, což nebylo sice na úrovni magnetodynamických systémů, ale bylo to podstatně lepší než klasická vložka u českých gramofonů typu HC 12) a deska putovala do regálu, pouze kvůli obalu. Německý Ram jsem si nahrál na magnetofon a vychutnával si jeho dynamiku.
Další nectnost se projevila snad až po letech, kdy jsem 1x hraný Ram vytáhl z obalu a zkusil přehrát na novém gramofonu s magnetodynamickou přenoskou v očekávání, že tento systém zvuku pomůže. Nejenže nepomohl, ale z perfektně čistých drážek nehrané desky se ozýval permanentní praskot, jakoby byla přehrávána stará šelaková deska. Ano, jako profesionál v oboru zpracování plastických hmot, jsem věděl, že po letech došlo k jakési degradaci použité hmoty a příliš mě to nepřekvapovalo.
Na začátku 90. let jsem si koupil všechny Paulovy CD, které tehdy remasterované vyšly. A myslel jsem si naivně, že tohle je ten pravý zvuk. Myslel jsem si to prakticky až do letošního května, kdy jsem si pořídil novou (poslední?) remasterovanou verzi. A teď, co je lepší? Toto vydání nebo remastering Steve Hoffmana?

makrelaman
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od makrelaman » čtv čer 21, 2012 9:09 pm

Tož nevim Karle, možno aj uši vekom strácajú na kvalite, ale tento posledný remaster mi zneje skvelo. MCS

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » čtv čer 21, 2012 10:08 pm

Určitě! Pokud nemáš možnost srovnání obou remasterů (mluvím o Hoffmanově a prvním CD vydání v 90. letech), tak je tento oficiální zcela jinde než ten 20 let (!) starý. Takže paráda.

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy » ned čer 24, 2012 7:24 pm

Tak jsem si porovnal všechny verze Ram - přesněji řečeno LP od Supraphonu, EMI, Hoffmana, a ten úplně nový remaster. Všechny jsem přehrával v jednom přístroji (z gramofonu pak na flashku a pak do onoho přehrávače). Moje LP Ram je hratelná, vůči počtu přehrání si pořád vede obstojně (snad až na první skladbu co se týče kvality), takže si nemůžu stěžovat. A kdybych měl porovnat EMI a Hoffmana, tak se mi spíš líbí ta verze od EMI. Možná časem změním názor, ale teď se mi to prostě tak jeví. A nový remaster si vede nejlíp ve zvukové kvalitě. Zkrátka, mně se líbí všechna vydání Ram, zvukovou kvalitou se všechny povedla. Jedinou verzi, co nemůžu dát do porovnání, je zahraniční LP. :D
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » ned čer 24, 2012 8:09 pm

Pokud jsi LP Supraphonu převedl na FlashDisk (předpokládám, že do mp3 formátu), je porovnávání nahrávek neobjektivní. Podle mě audio převodník nahrávku při konverzi upraví, možná omezuje praskot, šum, zvuk normalizuje na plnou úroveň hlasitosti apod. - nevím, nepoužívám podobná udělátka, vše dělám přes počítač a takovou zmršenou desku dokážu vylepšit. Ale to už není přímý poslech z gramofonu a není slyšet záměr zvukového mistra, který se na nahrávce podepsal. V 70. letech se vyjádřil zástupce Supraphonu v reportáži s n.p. v Loděnicích o tom, jak se připravují nahrávky pro desky: vzhledem k malému rozšíření gramofonů s rychlostní přenoskou, čili masovému používání krystalových systémů, které mají málo podajnou chvějku, se rozhodli ořezávat u nahrávek basy, které způsobují přeskakování přenosek a zákazníci pak desky reklamují a jim klesá odbyt. Také řešení! Můj bratr v jejich zvukovém studiu byl a když přijel, pěl chvály na to, jak to tam zvukařům "šlapalo" (tehdy to byla připravovaná nová deska K. Gotta). Myslel si, že se konečně něco začalo na tomto poli dít... nedělo se ale nic. Já jsem se ale dál zdráhal kupovat desky Supraphonu, o Pantonu ani nemluvě, ty byly ještě horší, protože byly podmodulované.
Čili, já tvrdím, že RAM na LP Supraphonu nehraje a jeho poslech je utrpením. Ta moje deska byla hraná opravdu asi jen dvakrát, kazit si dojem z dobrého zvuku, jak jsem nahrávku znal z desky od Electroly Ges., jsem si tím tuzemským produktem nemínil.

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy » ned čer 24, 2012 10:12 pm

Použil jsem mp3, ale ne k vylepšování desky. Desku si rád poslechnu nevylepšenou. Je to asi neobjektivní, ale na tom hodnocení by se stejně nejspíš nic nezměnilo. Souhlasím, že poslech desky z gramofonu je v poznání autorova záměru lepší. Porovnával jsem zvukovou kvalitu, ale přesto si poslouchám (a budu poslouchat) LP verzi Ram nejčastěji z těch vydání :D

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » ned čer 24, 2012 10:22 pm

Ale proč? Takhle ta deska skutečně neměla znít. Minimálně tak, jako ta, co vydali Němci. Electrola byla firma, která vydávala desky Beatles v Německu, čili byly to mastery Parlophonu, zvuk byl rovnocenný, západoevropský a tím pádem nesrovnatelný s Jugotonem, Amigou, Supraphonem, Opusem, Balkantonem a jinými východoevrpskými vydavateli. Vždycky jsem se divil, že jim EMI nezakázala takové edice vydávat. Ale třeba to byl záměr.

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy » ned čer 24, 2012 10:34 pm

Jednoduše ze 2 důvodů: mám radši LP než CD, a pak ten poslech z Ram se mi nezdá tak hrozný (ale nemám odborný sluch, prostě se mi to tak jeví). Německou verzi nevlastním, takže nemohu porovnat :D

Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder » pon čer 25, 2012 7:34 am

Beaver píše:Ale proč? Takhle ta deska skutečně neměla znít. Minimálně tak, jako ta, co vydali Němci. Electrola byla firma, která vydávala desky Beatles v Německu, čili byly to mastery Parlophonu, zvuk byl rovnocenný, západoevropský a tím pádem nesrovnatelný s Jugotonem, Amigou, Supraphonem, Opusem, Balkantonem a jinými východoevrpskými vydavateli. Vždycky jsem se divil, že jim EMI nezakázala takové edice vydávat. Ale třeba to byl záměr.
Tak moment, to je dost zavádějící. Německá vydání nejsou rozhodně rovnocenná těm britským, protože z žádných masteru Parlophonu nepocházejí. Jsou z jejich kopií. Už jsem to zde zmiňoval, EMI neposílala k výrobě matric originalní mastery, ale pouze jejich kopie.
Druhá věc je, že v Loděnici dostali ǎz kopii té kopie. Protože např. na boxu master pásu alba Abbey Road neni vubec záznam, že by v roce 72 byla pořízena jeho kopie pro Supraphon. Supraphon tedy logicky dostal kopii už z do te doby pořízené kopie. Možná té německé? Bylo by to logické, je to nejblíž. Takže pánové z gramofonových závodu neměli zrovna ideální podmínky. To samé bude platit pro Ram.

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver » pon čer 25, 2012 7:54 am

Tak to by mě zajímalo, co se stane, když se vyrobí kopie originálního masteru. Tu snad vyrobí sám vydavatel desky a pochybuji, že by dával do oběhu kopie svých děl, které by byly nějak hodně slyšitelně "zprzněné". To by snad byli sami proti sobě, ne? Desky od Electroly jsem míval k dispozici již od dob Seržanta (toho jsem měl nakonec v americké verzi) a musím říci, že nebyl slyšet žádný rozdíl mezi vydáním Parlophone a jimi. Ty desky prostě "šlapaly" narozdíl od desek našich a jiných z východního bloku či z Indie. Ono také záleželo, z jakého materiálu byly lisované. I v jeho kvalitě byly rozdíly.

Odpovědět