Tug of war

diskusní fórum věnované osobě Paula McCartneyho
Návštěvník

Tug of war

Příspěvekod Návštěvník » stř pro 15, 2004 1:07 pm

V roce 1982 vyšlo další McCartneyho album. Nachází se na něm velký hit Ebony and ivory. Ale i další písničky jsou dobré: Take it away, Wanderlust, Ballroom dancing.

Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Fokt » stř pro 15, 2004 1:26 pm

Heh, zrovna jsem dneska chtěl tohle album nadhodit, bo je jedno z mála který od Maccy znám celý :) Mám ho totiž doma ještě na gramofonové desce po rodičích :)

Každopádně dobrá deska, nesedí mi v zásadě jen Be what you see (to je prostě hovadina, na zaplnění místa) a trochu nezvykle působí What´s that you´re doing. Jinak můžu všechno, hlavně titulní píseň Tug of war, Take it away, Somebody who cares, Here Today, o něco míň Balroom dancing, zato very good je Pound is sinking, wanderlust, Dress me up as a robber, moc sem nezapadá Get it (přesto dobrá, i díky Perkinsovi), no a samozřejmě Ebony and Ivory - to je asi největší hit, v rádiích se hraje dodnes.
Tahle deska je v zásadě Paulův start do 80´s - je tu o dost jiný než v předchozí dekádě, podařilo se mu zachytit nové trendy (hlavně elektronické, což newím jestli je vždy pozitivum). Ale jak říkám, dobrá deska, z 80´s asi nejlepší (rozhodně lepší než ty shity co hrajou v rádiích), dojem mi kazí jen debilní český překlady názvů písniček na obalu desky, kterou Supraphon vydal až o 2 roky později! Jediný co je tam dobrý je to úvodní slovo už newim jakého odborníka...

dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod dr. Halíř » stř pro 15, 2004 2:42 pm

tohle album nemá chybu. nemůžu říct, že by se mi nějaká zdejší písnička nelíbila. snad jenom What´s That You´re Doing je moc dlouhá. titulní věc, Somebody Who Cares, HERE TODAY (ta obzvlášť) a Wanderlust jsou naprostý skvosty, který se můžou rovnat s Paulovejma věcma z dob Beatles. je to první McCartneyho sólovka, kterou jsem slyšel (kdysi dávno) a nikdy mě neomrzela. dávám plnej počet bodů...

Igo

Příspěvekod Igo » úte pro 21, 2004 3:57 pm

Suhlasim. What's That You're Doing je naozaj slabsia vec na albume. A Ebony and Ivory tiez nemusim. Vypocitavy komercny pop, ktory ma sice dobru melodiu, ale naivny text a je priserne otrepany. Macca je v prvom rade rockandrollovy muzikant. Je skoda, ze vacsina ludi hodnoti jeho tvorbu podla skladieb, ako je tato.

Macca

Příspěvekod Macca » pon led 10, 2005 6:27 am

Ebony & Ivory je predne velmi chytre napsany protestsong...nutno chapat v kontextu doby vzniku. To ze je ohrana, neni jeji vina. Still Of The Night je taky ohrana a nic to nemeni na tom, ze je to nejvetsi narez v dejinach metalu.

What's That You're Doing ma podobnou vahu, jako Ou Est Le Soleil - tzn. dokazeme si, ze mame na to, drzet prst na tepu doby ;)

Igo

Příspěvekod Igo » pon led 10, 2005 3:43 pm

Kontext doby vzniku neospravedlnuje nepodareny protestsong. Su ine lepsie veci o apartheide, napr. Peter Gabriel...
"To, ze je ohrana, neni jeji vina." Tuto vetu by mali pustat v radiach ako jingel :wink: vzdy pri skladbach ako Angie, Yellow Submarine, Hotel California, Nothing Else Mathers, Yesterday, Stairway to Heaven, Let it Be atd. atd. Mas pravdu, neznizuje to ich kvalitu, len uz sakra lezu na nervy.

Macca

Příspěvekod Macca » úte led 11, 2005 2:05 am

Nevim co je spatne, ale v dobe vzniku alba si kritika Ebony & Ivory cenila. Osobne si myslim, ze prirovnat belochy a cernochy ke klavesam je lepsi napad, nez vyrvat do sveta "Vratte Irsko Irum" :)

Nejvetsi psycho, co uz fakt nesnesu, je Dreamer. Od ty doby posloucham RushRadio :)

Igo

Příspěvekod Igo » úte led 11, 2005 2:10 pm

Vratte Irsko Irom je fakt omnoho vacsia blbost. Ale aspon vznikla z ineho popudu ako... s prepacenim... zarobit peniaze.
(Duet so Stevie Wonderom ponukali producenti uz Wings. Duety... na tom sa da pekne namastit. Ked nakoniec Macca suhlasil, o com lepsom mohol spievat, ako o vztahu cernochov a belochov?)

John

Tug

Příspěvekod John » čtv kvě 26, 2005 11:49 am

Souhlasim s vyse uvedenymi nazory. Tohle album je podle me naprosta spicka, nejlepsi jaky od Paula znam......Somebody Cares You je fakt pohodovka ktera me vzdy uklidni kdyz to potrebuju..... A o uvodni pisni ani nemluve.....

griphin
Nováček
Nováček

Příspěvekod griphin » stř kvě 31, 2006 4:34 pm

Rozhodně se Paul vytáhl po předchozích albech (London town, Back to the egg, McCartney II). V těch mu došla tvůrčí schopnost. :( Ty alba si poslechnu, když mám špatnej pocit, že jsem je už dlouho neslyšel. :cry: Tug of war je oproti tomu prošpikovaný kvalitníma písněma, :D neříkám že zrovna superhity, ale až na Be what you see tam není píseň, kterou bych přeskakoval. 8)
:o)

helterskelter
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod helterskelter » čtv čer 01, 2006 10:02 am

Re griphin: Myslim, ze zrovna London town je pekny album, rad si ho poslechnu. Co ti na nem nevyhovuje?
When the night is cloudy there is still a light that shines on me...
Obrázek

griphin
Nováček
Nováček

Příspěvekod griphin » čtv čer 01, 2006 10:41 am

U mě to zrovna oblíbené album není. Neříkám, že je špatný, ale líbí se mi tam tak London town, Cafe on the left bank, With a little luck a Mull of Kintyre. Ostatní mi prostě nesedí. Ovšem je to jen můj názor. Věřím, že spousta lidí má toto album radši než já.
:o)

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Tug of war

Příspěvekod Park » pát úno 20, 2009 6:46 pm

Začal bych tím, že je škoda že se na CD verzi nedostaly bonusy Rainclouds a sólová Ebony and Ivory.
Album patří k vrcholům Paulovi kariéry. Tug of War, Take it Away, Here Today,Ballroom Dancing, The Pound is Sinking,Wanderlust, Ebony and Ivory. Get it je spíše vtip.
to se vrací kolibřík

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod timothy » sob úno 21, 2009 11:54 am

K hodnocení takových vrcholů, jakým bezpochyby je Tug of War, musí člověk přistupovat po delším čase,
tedy kdy znova nadejde čas této desky, aby při jejím hodnocení nikdo na nic nezapomněl. Dá se tvrdit,
že Tug of War = kvalita. V Paulově tvorbě jsme dosud zaznamenali 2 desky, které jsou naplněné citem
a harmonií (Red Rose Speedway, London Town). Po dobrém London Town následovali 2 desky, z nichž ta první
Back to Egg se vyznačovala návratem k rockovým kořenům a to ne zrovna nejšťastnějším způsobem.
Následující McCartney II. se sice vyznačovala jistou harmonií, ale byla to taková harmonie popovým
či karibským způsobem, taková plážový pohoda, o čemž svědčí i ten booklet. Tug of War se od
těchto desek liší nejen jedinečnou melodií, komorní melodií (hlavně v té titulní písni) dobrými texty často s jednoduchou tématikou, ale i faktem tam nedávat hromady písní za každou cenu (to je myslím případ jmenované Back To Egg, ale tam to lze chápat jistou rockovou inspirací a také potřebné rychlosti).
Přetahování lanem ? Zřejmě narážka na světovou situaci (někdy se může zdát, že to přetahování
by mohlo být mezi Johnem a Paulem, míněno v dobrém revivalovském smyslu). Vlastně, když se nad
tím zamyslíme, tak až do výběrového dvojalba All the Best (1987) nebylo žádné album takovým vrcholem.
Po All the Best se jím stalo Flowers In the Dirt, doplněné vynikajícím turné a novou formou. Trochu netradičně
bych se vrátil k názvu druhé písničky Teď začni ty. Trochu to připomíná možná Paulovo ohlédnutí, zda
skutečně již nemá vydat opravdu dobrou desku, prostě začít znovu. A tak se taky stalo.
(timothy 2009)

EBONY AND IVORY , jediný zástupce Paulova ,,druhého dechu", vydaře-
ného alba Tug Of War (Přetahování lanem) z roku 1982, duet s velkým čer-
nošským zpěvákem a skladatelem Steviem Wonderem. Rafinovaný sla-
ďák - všimneme si, že po mezihře se text opakuje, ale předchozí Paulův
part zpívá Stevie a Stevieův zase Paul. McCartney hraje na kytaru, basky-
taru, syntezátor, perkuse a klavír, Stevie na elektrické piáno, syntezátor,
bicí a perkuse. Dalších muzikantů nebylo třeba. A ještě něco: McCartney
je především pěvcem milostné harmonie a do světa obecnějších lidských
vztahů se vydává jen opatrně. Přirovnání porozumění černých a bílých lidí
k souznění kláves z ebenu a slonoviny patří k těm nejzdařilejším pokusům.
(Supraphon booklet, Paul McCartney: All the Best 1989)

Tracklist alba je následující (mé hodnocení skladeb a převzatý překlad názvů od Supraphonu):
TUG OF WAR (Přetahování lanem)- harmonie a pak rock, při téhle písni mrazí v zádech lehkým pocitem (hlavně ten závěr se smyčcovým orchestrem)
TAKE IT AWAY (Teď začni ty)- též pěkný videoklip, ale ne tak vydařený, potěší Ringo i George Martin
SOMEBODY WHO CARES (Někdo, koho to zajímá)- super písnička, moc se mi líbí
WHAT´S THAT YOUR ARE DOING? (Co to děláš?)- dost zajímavá rytmika
HERE TODAY (Dnes právě tady) - upřímná pocta Lennonovi, se kterým se usmířil na začátku 70.let (je to v knize Lennon v datech a obrazech)
BALROOM DANCING (V tančírně)- tahle píseň mi sem nějak nepasuje, ale je dobrá
THE POUND IS SINKING (Libra se potápí) - mám na ní dobrou vzpomínku, myslel jsem na ni a pořád jsem si nevzpomenul odkud je, až pak jsem ji našel na tomto albu
WANDERLUST (Touha po cestování)- jsem rád, že ji zahrál na Broad Street, prostě krása, jedna z nejlepších
GET IT (Uvědom si to)- taková malá sranda s Perkinsem, mě se líbí
BE WHAT YOU SEE /LINK/ (Buď tím, čím jsi)- tady lituju, že tahle písnička není delší
DRESS ME UP AS A ROBBER (Oblékni mně za lupiče)- hodně netradiční píseň, v návaznosti na předchozí tvoří harmonii
EBONY AND IVORY (Eben a slonovina)- tohle je už harmonie sama o sobě, trochu obehraná ale souhlasím s tím, že to není její vina, jinak dobrej závěr

Jinak Supraphonovský text k tomuto albu najdete na:
http://www.supermusic.sk/album.php?idal ... upiny=3124
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » sob úno 21, 2009 12:11 pm

Na tomhle albu je jediná - podle mě - chybka, a sice čtvrtá skladba. Prospělo by jí zkrácení tak o polovinu a zejména bych stáhnul tu stopu bicích, která, byť je zajímavá, jinak standardní výkon přehlušuje a tím zabíjí. Ostatně Steviemu se prý ty Paulovy přílišně vytažené bicí taky moc nezamlouvaly...
Taky mě deptají ty syntetické mince v úvodu The Pound Is Sinking, ale jinak je tato deska dokonalá, i když jinak než předchozí fantastický McCartney II.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod timothy » sob úno 21, 2009 12:28 pm

Jsem někde četl, že ty bicí Steve chtěl stáhnout, ale Paul se pomstil tím, že je naopak zesílil.
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » sob úno 21, 2009 1:34 pm

Tak to jsme četli to samé. Paulova ješitnost zde nezná mezí, silně to přeťáp, přestože já mám rád levoruké bubeníky, co bubnují na soupravě postavené pro praváky, protože jim to zní úplně jinak.
Tišší poloha by téhle písničce neuškodila.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?

leon66
Světová star
Světová star

Příspěvekod leon66 » sob dub 04, 2009 8:53 pm

Ahoj všem,podle mě je WHAT´S THAT YOUR ARE DOING? jedna z nejlepších věcí na TOW(i když ne úplně ta nej).Skvělá rytmika,výborné bicí,no-možná je kapánek dlouhá,ale na 80 léta?Dost dobrý,podle mě.
Obrázek

rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvekod rianyka » sob dub 25, 2009 7:55 pm

Vidíš, tu já zas můžu ze všech nejmíň...

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod Park » čtv črc 16, 2015 7:10 pm

To je ale doba než vyjdou alba Tug of War a Pipes of Peace v edici Archive Collection ! Ohlášené datum je září 2015. Snad to neposunou na později a snad opraví minulé vydání a přidají b strany singlů z těchto alb, zatím totiž není nic známo o bonusech.
to se vrací kolibřík

Zpět na “Paul McCartney”