KINKS

diskusní fórum pro vaše soukromé diskuse a vše, co se netýká Beatles ani tohoto serveru
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

KINKS

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » úte pro 05, 2017 12:19 pm

Kinks jsou zvláštní kapela. Velice anglická, velice britská, ještě víc než Beatles. Svou anglickost stavějí na odiv a obklopuje je celou jejich kariéru, přestože hlavní mozek kapely Ray Davies není zrovna žádným nekritickým obdivovatelem své vlasti. Právě naopak, jeho komentáře bývají ironizující, sžíravé a rejpavé. Jenže v tom je právě hlavní kouzlo Kinks, alespoň pro mě.

Od raných a přece jen trochu tvrdších nahrávek přešli k měkčímu stylu a tematicky se začali zaobírat právě životem na Ostrovech.
Desky počínaje EP Kwyet Kinks s A Well Respected Man, kterou beru jako tu úplně první vlaštovku těchto sociálních pozorování Raye Daviese, přes Face to Face až po Percyho jsou to nejlepší, co Kinks vůbec nabídli, a považuju za velkou nespravedlnost, že v žebříčcích povětšinou hynuly na úbytě. Přitom kvalitativně jsou opravdu výtečné od A až do Z (mluvím o studiových počinech - strašlivý živák Kelvin Hall je spíš mrtvák.), neshledávám na nich jedinou špatnou nebo slabší věc.

Zaplaťpánbůh za to, že alespoň podobně zaměřené a rovněž tak bezchybné singly (Dedicated Follower of Fashion, Sunny Afternoon, Big Black Smoke, Dead End Street, Waterloo Sunset, Autumn Almanac, Plastic Man, Lola, Apeman) dokázaly bodovat a dát posluchačům jakýs takýs pohled na to, co se Daviesovi honí hlavou a čím jsou zaplněna i alba.

Nechci v žádném případě zatracovat ranou (bezvadné třetí album, velmi dobré malé desky – hlavně písně z EP a béčka singlů) ani pozdější tvorbu (konec 70. let, 80. léta), i tam lze najít výborné věci.
Je ovšem fakt, že z „koncepčních“ alb od Muswell Hillbillies po Sleepwalker si spíš vyzobávám jednotlivé písně; jako celek mi přijdou zdlouhavé, až unavující. Možná mi v nich chybí i trochu více nadhledu, zdají se mi chvílemi přímo zapšklé.
Přitvrzení hudebního podkladu v 80. letech bylo asi nevyhnutelné, ale skupině v mých očích nikterak neublížilo. Desky Give the People What They Want nebo State of Confusion si pouštím dost často.
(Já měl jako první věc od Kinks vlastně desku Think Visual z roku 1986...)

To nejpodstatnější však Kinks vytvořili v 60. letech. A jejich zásluhy jim nikdo neodpáře.
Album The Village Green Preservation Society je pro mě albem roku 1968. Až za ním je Bílé dvojalbum, Beggars Banquet, Sweetheart of the Rodeo, Odessey and Oracle, The Hurdy Gurdy Man, Truth, The Hangman's Beautiful Daughter a We're Only in It for the Money.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Re: KINKS

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » čtv srp 16, 2018 7:53 pm

Barleycorn
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvekod Barleycorn » čtv srp 16, 2018 10:55 pm

Zajímavé, ale kolikrát tohle už proboha vyšlo? Samozřejmě doposud ty edice byly oprávněné, stereo mix, mono mix, béčka singlů, nějaká ta dema už se taky objevila, tak jsem zvědav, co ještě vytáhnou na světlo boží. Proč nevydají třeba Great Lost Kinks Album v jeho původní podobě, ačkoliv je snad celé zpřeházené k mání na třetím CD poslední edice Village Green atd. A jsem rovněž zvědav, jestli se konečně podaří tříčtvrtinová reunion. Peter Quaife to už bohužel nestihne...

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » pát srp 17, 2018 9:04 am

Je fakt, že já mám doma verzi 1968 a pak ještě 3CD deluxe z roku 2004.
Ale chápu, letos je padesáté výročí.
(Písnička Time Song se mi moc líbí, na albu by se dobře vyjímala.)

Great Lost Kinks Album mám v téhle verzi, samozřejmě ofiko vydání ve výborné kvalitě by bylo ideální.
https://www.kindakinks.net/discography/ ... elease=605

Barleycorn
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvekod Barleycorn » pát srp 17, 2018 10:41 am

Tak to jsme na tom s Great Lost Kinks Album úplně stejně. Ale tenhle bootleg je taky fajn, je tam demo verze All Night Stand, kterou pak převzali The Thoughts, Ballad Of The Virgin Soldiers atd.

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod timothy » ned srp 19, 2018 4:10 pm

Mě se britští Kinks velice líbí, mám moc rád hity jako You Really Got Me, Sunny Afternoon, Death Of A Clown, Well Respected Man, Waterloo Sunset, Dead End Street, Lola :) Poslechl jsem si i OHNOTHIMAGENem zmíněné album The Village Green Preservation Society a líbí se mi, nejvíc hned první titulní píseň :)
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

Barleycorn
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvekod Barleycorn » pon srp 20, 2018 9:09 am

Timothy: já bych ti doporučil ještě minimálně alba Face To Face, Something Else a Arthur. Myslím, že nebudeš zklamán.

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » pon srp 20, 2018 9:20 am

S tímhle Barleycornem přidaným trojlístkem vřele souhlasím.
Já bych ještě zmínil The Kink Kontroversy. A na Lole jsou některé fantastické věci (Strangers, Get Back in Line, This Time Tomorrow, Got to Be Free...) a na Percym neuvěřitelné God's Children.

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » stř srp 29, 2018 3:13 pm

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod Park » sob říj 20, 2018 8:05 pm

Některé songy od nich se mi líbí. Např. z 60 a počátku 70. let - Waterloo Sunset, Sunny Afternoon, You Really Got Me (ta se mi líbila v Simpsonových), Death of a Clown (i skvělý klaunský klip, jeden z případů kdy český cover Trápím se, trápím se Spáleným je lepší než originál). Pak přišel ale hit č.1 a jeden s nejlepších songů a klipů co vznikly a to Postcards From London. Sice málo o kapele vím, ale myslím, že hlavní zpěvák chodil s Chrissie Hynde z Pretenders a tak si mě znepřátelil. Protože jsem celý blázen do Chyrissie Hynde a tak žárlím. Proto si nehodlám pořizovat řadová alba Kings, mě stačí to 2 CD Waterloo Sunset - the very best of. Za ten duet (na žádném dalším best of není) Postcards from London to stojí za to.
Naposledy upravil(a) Park dne sob říj 20, 2018 9:33 pm, celkem upraveno 1 x.
to se vrací kolibřík

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » sob říj 20, 2018 8:28 pm

Postcard from London nemá s Kinks nic společného. Je to sólový Ray Davies s Chrissie z roku 2009 (a jaks přišel na to, že to byl hit #1?). Však to 2CD má taky podtitul The Very Best of The Kinks & Ray Davies. Kinks, ne Kings.
Mimochodem, Parku, Davies má s Hynde dokonce i dítě. Měl bys s tím něco udělat.
A my zavolat lékaře.

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » sob říj 20, 2018 9:37 pm

Máš to trochu popletené. Dámu při těle i českou verzi Death Of A Clown skutečně Spálený nazpíval. Jenže ta první byla v originále Four Kinds Of Lonely od Lee Hazlewooda a ta druhá měla český název Trápím se, trápím. A mimochodem, oproti originálu v ní kousek chyběl.
Try to see it my way...

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod Park » ned říj 21, 2018 8:03 pm

Už jsem opravil. :D
to se vrací kolibřík

Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvekod Beaver » ned říj 21, 2018 9:53 pm

Možnás opravil, ale za "Kings" si stojíš, co? :lol:

Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod Park » pon říj 22, 2018 6:22 pm

Když jsem kupoval v kamenné prodejně některá řadová CD této kapely tak jsem je kupoval opravdu pod Kings. Když jsem hledal na internetovém prohlížeči webové stránky tohoto obchodu pod Kings, tak to nic nenašlo. Byl jsem si totiž jistej, že tu kapelu jsem tam viděl :) Skoro se mi chce říct, že na tom trvám! Protože jsem si vytrpěl své.
to se vrací kolibřík

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » pon říj 22, 2018 6:28 pm

Osobně pochybuju, že na některém řadovém albu Kinks je uvedeno Kings. Spíš jde o neznalost prodejce při vytváření rozdělovacích popisek v abecedním pořádku.

(Vybavuju si, že v kladenských Levných knihách měli skvělou kompilaci z Donovanových prvních dvou alb Fairytales and Colours v sekci nazvané "Cantry". Ale že bych si kvůli takové hovadině poopravil názor na to, co Donovan hraje, a uváděl ho jako typického představitele "cantry", protože co je psáno, to je dáno, tak to by mě ani ve snu.)

j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvekod j.babel » pon říj 22, 2018 7:00 pm

Tak vy trváte. Čo s takými?
Try to see it my way...

OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod OHNOTHIMAGEN » pon říj 22, 2018 7:26 pm

Preložiť ich. Do Hornej Planej.

timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvekod timothy » pon říj 29, 2018 8:16 pm

Zatím jsem se (kromě svého prvního příspěvku) dostal k 2 navrženým albům: Face To Face a Something Else. První z nich považuji za trochu roztříštěné (a to ne kvůli vydání na mono a stereo CD), s druhou polovinou alba, kde jsou lepší písně než na poměrově na té první. Druhé album považuji za takové průměrné, s výčnělky opravdu hitovými.

Ale postupně. Napřed Face To Face. Party Line - pěkná, odpichová píseň na úvod. Too Much On My Mind zní hudebně i textově melodicky. Pak jsou tu dvě téměř podobné písně, House In The Country a Holiday in Waikiki. První mě pěkná rockovka, druhá je jak od Pavla Bobka (nějakou jeho píseň mi to připomíná). Tyhle dvě písně jsou celkem dobré. Pak se vracím o stupeň výš - Most Exclusive Resident For Sale je jednou z nejlepších písní. Zpěv i kytara - perfektní věc. Stejně jedna z nejlepších je You´re Looking Fine, pomalu vzestupující basa s vokálem. O naprostých hitech Sunny Afternoon a Dead End Street jsem už psal. Ale ještě bych zmínil She´s Got Everything, to má rockový odpich.

Tak to byl Face To Face, krásné, ale pro mě nevyvážené album. Nyní album Something Else.
Psal jsem o hitových výčnělcích - Death of a Clown (jako české Trápím se, trápím) to je jedna z nejlepších písní Kinks, které můžu slyšet dokola a dokola. Ta píseň má duši. Písnička Two Sisters se mi taky líbí. Píseň No Return mi připomíná píseň z Mostu přes rozbouřené vody Simona a Garfunkela. Tin Soldier Man mám moc rád, dřív jsem znal její verzi taky od Petra Spálenýho jako Já už neříkám na jeho live albu Petr v Lucerně. Byla to taky první píseň na tom albu. Situation Vacant je zajímavá i co se týče nástrojového obsazení, takové živější oživení. Love Me Till the Sun Shines je taková veselá (kdo je tady ještě veselý?) a Waterloo Sunset je krásné finále, hit, co jsem znal i dřív a je dokonalou tečkou.

Something Else je skladbově lépe rozloženější než Face To Face. Obě alba mají hity, dobré i průměrné písně, v tom jsou si podobné.

EDIT: Barleycon spávně níže upozornil na mojí chybu v názvu písně House In The Country, opravil jsem jí a děkuji za upozornění. Textově melodicky - líbí se mi text, který je zde velmi hezky zpíván a dobře pasuje k muzice, dobře k ní ladí, dobře se s ní snoubí. Chtělo by se mi napsat: ,,ve správných místech", ale to bych musel vysvětlovat - jen ve zkratce uvedu, že člověk si může myslet, že v tom a tom místě je dobrý zazpívat název písně a zde je taky zazpíván a to se mi líbí, že tam třeba není hluché místo, něco jiného, že tady je vše jak má být. Co se týče ostatních textů - nikdy jsem neřekl, že nejsou melodické, ale v tomhle případě jsem to jen vyzdvihl.
Naposledy upravil(a) timothy dne úte říj 30, 2018 4:28 pm, celkem upraveno 1 x.
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna

Barleycorn
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvekod Barleycorn » úte říj 30, 2018 1:04 pm

Zajímavé hodnocení, ačkoliv význam některých spojení mi zůstává záhadou. Píseň Too Much On My Mind je vskutku melodická, jako ostatně většina písní Kinks, ale jak může znít "textově melodicky", to opravdu netuším. Píseň House in the Rock neznám, ale House In The Country je vcelku povedená a i textově se dosti liší od tehdejšího zavedeného tématu love sem, love tam. Ovšem zda je textově melodická, nevím. She's Got Everything je tady dost nelogickým bonusem, protože vyšla jako béčko singlu Days o dva roky později. A v souvislosti se Something Else nemohu nezmínit Harry Rag. Možná spíše kvůli dalšímu lehce ironickému textu - Ray tyhle věci uměl - než kvůli hudbě.

Zpět na “Ostatní”