The Beatles (White album)

diskusní fórum o skupině Beatles
Odpovědět
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

The Beatles (White album)

Příspěvek od Rigby »

Koncem listopadu 1968 se na trhu objevilo dlouho očekávané nové album Beatles. Písničky na něj vznikly převážně během pobytu členů skupiny v Indii. Tím je zdůvodněna jejich převážně akustická podoba. Na dvojalbu je zřetelně vidět vyhraněnost jednotlivých osobností. Písně nemají žádnou spojitost jako předchozí díla Beatles a obsaženy jsou téměř všechny hudební žánry. Obal je proti předchozím projektům velmi jednoduchý, a proto si deska vysloužíla název Bílé album.

Tuto desku považuji za konec Beatles. Některé písně se mi celkem líbí, ale jako celek nestojí za nic. Je to směsice rocku, popu, country, folku a chaosu. Složení ale zcela odpovídá stavu čtveřice v té době: hledání sebe sama, zmatek, drogy, otupělost, touha v něco věřit, rozčarování. Celé je to o hledání cesty ven. Ven z toho, v čem se ocitli, z toho světa a od sebe. Proto lze tak lehce poznat, kdo kterou píseň napsal. Protože si ji nejen napsal, ale i zazpíval a zahrál: Paul s kapelou, George s kapelou, John s kapelou a Ringo s kapelou. A občas i každý sám. Celé tohle hledání pak vyústilo v projekt Get back, který se raději rozhodli nevydat (ale o tom až příště).
Za nejlepší považuji vynikající While my guitar gently weeps, Happiness is a warm gun, I'm so tired a Blackbird. Naprosto nemusím slyšet Revolution 9, Birthday, Why don't we do it in the road a Wild honey pie. Zbytek tvoří občas lepší, občas o něco horší průměr. Dobré písně, ale jen dobré.
Nitty_Gritty

Příspěvek od Nitty_Gritty »

White Album je moje nejoblíbenější!!!
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř »

je fakt, že působí poněkud nesourodě. George Martin někde prohlásil, že by bývalo bylo lepší vydat jednu kvalitnější desku než dvě slabší. myslim, že to vystih dobře, ale i tady (jako na všech albech) se najdou zásadní věci (While My Guitar Gently Weeps; Back In the USSR; Glass Onion nebo Birthday). mě osobně se obzvlášť líbí Happiness Is a Warm Gun a Sexy Sadie. jo a taky Savoy Truffle
Nitty_Gritty

Jo, mně se taky nejvíc líbí Happiness Is A Warm Gun. Ale taky Yer Blues, Revolution (ačkoliv ta rychlejší verze na singlu je mnohem lepší) a tak... 8)
Ale ty lepší věci se mohly vcucnout na jednu desku, to je pravda. Ovšem jako dvojalbum je to zajímavější.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

Já bych tohle album nezatracoval tím hanlivým přívlastkem "konec Beatles". Je fakt, že skoro každou písničku (výjimka je např. Bungallow Bill) zpívá výhradně její snadno poznatelný autor a ostatní jen přizvukují, že si tu každý z Beatles zahrál tak trochu na sólistu, třebaže u drtivé většiny songů stále ještě najdeme obligátní (Lennon/McCartney), i když to už vlastně dávno nebyla pravda (pokud vím, tak od A day in life až do I´ve got a feeling to mezi Johnem a Paulem žádná real spolupráce nebyla). Nicméně to rozhodně není špatná deska, řadím ji dokonce k těm oblíbenějším a její nevýhodou je jen její délka (takže si ji pouštím jen např. při nějaké dlouhé cestě atp.). Z písní se mi líbí celá první strana až na Wild honey pie (fakt úlet), z druhé strany vše až na slabší Don´t pass me by, z třetí vyniká Mother Nature´s son (a pak George plácne, že Paul nikdy neměl k indické filozofii vztah, vždyť je to nádhera!!!), a čtvrté straně vévodí Revolution 1 společně s Cry baby cry. Trochu mi trvalo než jsem strávil Revolution 9, ale jde z ní taková zvláštní síla, nechápu proč ji John odsuzoval jako brak.

Celkově výborná deska, rozhodně lepší než to, co následuje (YS)
luke_bunda
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od luke_bunda »

Taky moje nejoblíbenější - nejvíc se mi líběj: Helter Skelter, Birthday, Martha My Dear, Happines is a warm gun, Honey Pie či Yer Blues... nelíbí se mi jedině Revolution 9 a Wild Honey Pie...
Hanan.@email.cz

ví to někdo?

Příspěvek od Hanan.@email.cz »

Úplnou náhodou jsem narazila na docela zajimavý problém :
na konci písničky Helter Skelter někdo říká, že má na prstech puchýře.... Kdo :?:
Já si myslím, že vím, kdo to byl (,,srdce fanynky napoví,, - ale vám tady napovídat nebudu, nechci vás ovlivňovat), ale s jedním mým známým jsme zjistili, že máme dvě různé knihy a v každé je to jinak.

Takže => kdo měl při nahrávání písně Helter Skelter ty puchýře na prstech a oznámil to veřejně světu? Ringo? Paul?George?John? Kdo? A důkazy pro vaše tvrzení jsou jaké.....
Díky. :wink:
Nitty_Gritty

To je jasnej Ringo!!! :wink:
hanan
Nováček
Nováček
Bydliště: Svět=>Evropa=>Česká rep.=>Morava=>Brno...možná.Prostě bydlím na této planetě.

Příspěvek od hanan »

Nitty_Gritty píše:To je jasnej Ringo!!! :wink:

Prima! :wink:

A další názory?
Má někdo nějaký jiný názor, nebo četl někdo něco jiného?
Marťa

Příspěvek od Marťa »

Já tuhle desku taky považuju za jednu z mejch nejoblíbenějších. Když du ráno do školy, tak s sebou nosim walkman a poslouchám většinou Beatles. No a White albus jsem vydržela poslouchat v kuse asi dva týdny a znovu si ho klidně ráda poslechnu. Mezi moje nejoblíbenější písničky z tohoto alba patří Back in the U.S.S.R., Dear Prudenc, Cry Baby cry, Julia, Martha, my dear, a Rocky Raccoon. Jo a při good night se mi hezky usíná. A to s těma puchejřema - to je Ringo. Určitě.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Já jsem si myslel že je to ten, kdo to zpívá (když už se předtím tak pěkně rozeřval), ale nevím proč mi to nějak sedělo k Johnovi...A k tomu Ringovi - jak mohgl mít puchýře od paliček na bubny? Já bych je spíš čekal u kytaristy...
hanan
Nováček
Nováček
Bydliště: Svět=>Evropa=>Česká rep.=>Morava=>Brno...možná.Prostě bydlím na této planetě.

Příspěvek od hanan »

Michal Fokt => a ty jsi nikdy neměl puchýře třeba od lopaty? Já jo. No a dřevo jako dřevo,ne?
(jasně, od kytary taky. Ono se ty puchýře dá ,,uhnat,, velice lehce, takže tohle nám moc nepomůže).

Mě osobně se to jeví jako hlas Ringův, ale je pravda, že v jakési knize o Beatles bylo uvedeno, že to byl John... Já jsem teda přesvědčená, že to byl Ringo. Jeden můj známý zase že John.
Ne, že by bylo životně důležitý znát pravdu, ale docela by mě zajímalo, kdo z nás má pravdu. :lol:

A co třeba máte o tom napsanýho v knížkách?
Nitty_Gritty

Ne, ne, ne. Podle hlasu je to jasnej Ringo. John to bejt nemůže, o tom bych něco věděla, dokonce mám pocit, že při nahrávání Helter, Skelter ani nebyl přítomnej. Takže to musí bejt Ringo. Rozhodně jo.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Kde bereš tu jistotu? Copak by se Ringo při svém malém hlasovém rozsahu mohl takhle rozeřvat??? A navíc myslím že to byl právě on, kdo u části nahrávání alba nebyl...ne John
Nitty_Gritty

No, je fakt, že Ringo se na nějakej čas sebral a odešel, ale ne nafurt...spíš si myslim, že John to tenkrát dost flákal a skoro tam nechodil. V jedný knize je vypsáno, na jakým nahrávání kterejch písní tam nebyl, a Helter Skelter je mezi nima. Takže to musel bejt Ringo. Jsem si jistá, že Johna bych poznala.
hanan
Nováček
Nováček

Příspěvek od hanan »

Ringo nebubnoval pouze písničku Back in the USSR, na zbytek nahrávání se uvádí, že tam byl.
Já osobně se přikláním k názoru, že to fakt byl Ringo a našla jsem to takhle uvedený i v knize ,,Jak vznikaly písně Beatles,, (autora si nepamatuju).

Zkusili jste si to pozorně poslechnout se sluchátkama na uších? Podle mě je to Ringo. :D
Nitty_Gritty

Jsem taky toho názoru. Dokonce mám dojem, že před tím výkřikem je tam slyšet (podle hlasu) Johna, jak říká: "alright". :wink: Takže to musí bejt na 100 procent Ringo.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

No každopádně, ať to řval kdokoliv z nich, tak se mu to každopádně povedlo...pěkně dokreslil tu rozeřvanou písničku (některými odborníky kvalifikovanou jako pokus o metal, což se mi moc nezdá). Jinak na tomhle albu mají Brouci vůbec vypečený konce písniček - např.bicí na konci Hapiness is a warm gun, houslový závěr Piggies, již zmíněný řev na konci Helter skelter, na závěr Cry baby cry přilípnutý úryvek z Paulova dema Can you take me back, ale hlavně ten skvělej závěr písně Long long long! Dokud jsem nevěděl, co to tam vlastně vrže, tak mi to znělo jako nějaký otvírání vrat někam mimo realitu, podkreslené Georgeovým kvílením :-)
Nitty_Gritty

Jo...když jsem Long Long Long slyšela poprvý, hrozně mě ten konec vyděsil! :lol:
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Mě spíš okouzlil, voněl mi transcendentnem...
Odpovědět