Somewhere in England

diskusní fórum věnované osobě George Harrisona
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Somewhere in England

Příspěvek od Park »

Fotka z nahrávání písně All Those Years Ago.
Přílohy
allthoseyearsagorecording.jpg
allthoseyearsagorecording.jpg (45.1 KiB) Zobrazeno 8075 x
to se vrací kolibřík
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Poslední dobou mě jako fandu Beatles dost uráží, že je několik písní co se jmenují stejně jako jejich slavní předchůdci tj. skladby Beatles. Např. když jsem si nedávno koupil na 2 DVD poslední Bondovku Spectre, tak tam je skladba i klip co se jmenuje Writing´s On The Wall. Tuto píseň známe z alba G. Harrisona Somewhere in England. Skladba se jmenuje úplně stejně a nemá se slavnou Harrisonovou písní co mj. vyšla i na b - straně singlu, nic společného. Menší náznaky byly už v názvu bondovky z 90. let Tommorow Never Dies (evidentní vzor od písně Tommorow Never Knows od Beatles), další bondovská vykrádačka byla u filmu Casíno Royale (nic na tom, že stejný název má bondovka z 60.let) z r.2006, kdy se hlavní song jmenuje You Know My Name, přičemž, ani tato píseň nemá nic společného (kromě názvu) se slavnou skladbou Beatles. Nevím jestli autorům prostě došly nápady jak pojmenovat skladby, že se musejí uchylovat k již užitým názvům písní, nebo je to snaha se nějak zviditelnit, či možnost dát poctu těm slavnějším písním. Nevím. Už se mi to nezdálo, když jsem viděl skladby na zadní straně Bruce Springsteena z r.2009 Working on a Dream, kdy Bruce hned 3 skladby pojmenoval stejně jako skladby Beatles a ex-Beatles, říkal jsem si asi cover verze, kdepak, když jsem to slyšel byly to úplně jiné písně! Určitě by nebylo na škodu, aby skladby Beatles a ex-beatles měli nějakou ochranu na své názvy něco jako duševní vlastnictví nebo autorský zákon či něco podobného.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Já nevím... zrovna tohle mě vůbec netrápí.
Je fakt, že mě to vždycky zaujme, viz třeba když vyšel ten Springsteen, protože sbírám coververze - a ejhle, ono nic.

Jenže to bys musel vytknout i Kinks, Who a Americe, že mají písničku I Need You, přičemž všechny včetně té beatlesácké jsou perfektní. Navíc ta od Kinks vyšla dřív než ta od Beatles :lol:
Writing's on the Wall... writing on the wall je běžný anglický idiom. Taky to byl nějaký němý film z počátku 20. století.
Totéž PS I Love You. Nějaká stará věc z 30. let či co. Tell Me Why taky.
John má taky Love a písničku se stejným názvem nahrál už dřív Country Joe & The Fish.
Macca dokonce s Wings použil dřívější vlastní název Hold Me Tight :lol:
Cloud Nine znám už od Temptations. George stejný název použil později.
Nina Simone má písničku Blackbird, Dave Clark Five Because. Doors The End.
Billy Fury (myslím, že to byl on, nechce se mi to dohledávat) nebo někdo takový zpíval I Will.
Na debutovém albu skupiny Tomorrow je píseň s názvem Revolution.

Našlo by se toho víc.
Mě spíš štvou takové ty evidentní vykrádačky. Start! od The Jam kupříkladu. I když písnička je to pěkná. :D
Constant Craving od k.d. lang pak taky Baba Jagga použila pro Anybody Seen My Baby. (Zde ovšem Mick uvedl po Keithově intervenci k.d. jako spoluautorku.)
Nebo ondyno nějaký ten nový pop zpěvák, co vykradl I Won't Back Down od Pettyho. To tam musel slyšet i hluchej.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Ono to vždycky bude trochu na hraně. A je těžké říct, do jaké míry je takový zopakovaný název nevyhnutelným výsledkem tvůrčího procesu, a do jaké míry jde o kalkul, že název prostě zaujme.

Jakmile začal OHNOTHIMAGEN mluvit o evidentních vykrádačkách, okamžitě mi naskočilo Under Pressure a Ice Ice Baby (nebo jak se ta ptákovina jmenovala).
Try to see it my way...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Ice Ice Baby radši nepřipomínat.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Tam byl krásně vidět rozdíl mezi talentem a "talentem". Zatímco Queen ten motiv použili jako "pouhou" basovou linku (a podobných skvělých nápadů měli desítky či stovky), vanilkový rapper kolem tohoto motivu vystavěl nejen celou píseň, ale troufám si říci, i celou kariéru.

Mimochodem další podobný případ byl The Verve a jejich Bitter Sweet Symphony. Opět případ toho, jak někdo postavil skladbu na vykradeném motivu odjinud, tentokráte od Rolling Stones.

Legrační je, že v obou případech je interpret známý jen kvůli jedné jediné věci, a tou je zrovna vykrádačka. Jako muzikanta by mě tedy taková popularita zrovna nebavila :wink:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

A co třeba Hang On Sloopy a Summer Night, ústřední to píseň muzikálu Pomáda? Nebo Marcel z malého mesta a Óda na radost z Beethovenovy Deváté (pravda, ten už se nemohl bránit)? A když už jsem narazil na Petera Nagye a byla řeč o Queen, nelze nevzpomenout jeho "nemelodickou" krádež z We Will Rock You pro Láska je tu s nami.
I v českých a slovenských zemích známý příznivec Beatles kdysi vysoudil (myslím, že snad ještě za komanče) na Dieteru Bohlenovi spoluautorství jedné jeho písně, když jmenovaný vykradl jeho Baladu o poľných vtákoch. A Jaroslav Uhlíř kdysi v jednom výstupu upozornil na podobnost šlágru Paloma Blanca s Ježkovým Proti větru.
A ať se vrátíme k Beatles: jeden trochu přitroublý singl Olympicu ze 70. let se v úvodu velmi nápadně podobá A Day In The Life. Název bohužel nevím, doma to nemám, v textu je cosi o barikádách. Hledat se mi to nechce.
A když už jsme v diskusi týkající se George Harrisona, i ten má své zkušenosti...
Try to see it my way...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Já zase ve znělce jednoho pořadu ČT (tuším, že Reportéři nebo něco takového) slyším v jednu chvíli And I Love Her.
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od verjan2 »

j.babel píše:A co třeba Hang On Sloopy a Summer Night, ústřední to píseň muzikálu Pomáda? Nebo Marcel z malého mesta a Óda na radost z Beethovenovy Deváté (pravda, ten už se nemohl bránit)? A když už jsem narazil na Petera Nagye a byla řeč o Queen, nelze nevzpomenout jeho "nemelodickou" krádež z We Will Rock You pro Láska je tu s nami.
I v českých a slovenských zemích známý příznivec Beatles kdysi vysoudil (myslím, že snad ještě za komanče) na Dieteru Bohlenovi spoluautorství jedné jeho písně, když jmenovaný vykradl jeho Baladu o poľných vtákoch. A Jaroslav Uhlíř kdysi v jednom výstupu upozornil na podobnost šlágru Paloma Blanca s Ježkovým Proti větru.
A ať se vrátíme k Beatles: jeden trochu přitroublý singl Olympicu ze 70. let se v úvodu velmi nápadně podobá A Day In The Life. Název bohužel nevím, doma to nemám, v textu je cosi o barikádách. Hledat se mi to nechce.
A když už jsme v diskusi týkající se George Harrisona, i ten má své zkušenosti...

Ta píseň od Olympiku se jmenuje Mám chuť žít a vyšla na CD Singly IV (1997).
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Krišnova noho. Tak tento "skvost" jsem neznal. Je to opravdu A Day in the Life - a je to něco strašlivýho.
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

Právě kvůli podobnému repertoáru Olympicu jsem jejich tvorbu opustil a uznávám pouze etapu, kdy hráli bigbít, což je tak do roku 1970. I když mě později pár skladeb zaujalo, bylo jich málo na to, co Olympic vyplodil v 70. a 80. letech hlavně jako úlitbu tehdejším mocipánům proto, aby vůbec směli hrát. Ta jejich komponovaná angažovaná alba byl jeden děs.
Když už tu srovnáváte originály s plagiáty (možná neúmyslnými), vzpomínám si také na jeden příklad: Norwegian Wood a českou písničku od Jaromíra Klempíře a Jindřicha Brabce Kam letí čáp, nazpívanou v roce 1966 Pavlínou Filipovskou. Když se mi někdy v té době dostalo informace, že Norwegian Wood má ještě v podtitulu This Bird Has Flown, dorazilo mě to úplně. Kdyby textař Jiří Štaidl místo čápa použil ptáka (myslím živočišný druh), podobnost by to nebyla již jen čistě náhodná. :lol:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Kdyby textař Jiří Štaidl místo čápa použil ptáka (myslím živočišný druh)...
:lol: Tak to mě rozsekalo. Byť tedy (jen v zájmu přesnosti) nejde o druh, ale o živočišnou třídu, díky za minutu smíchu.
Ještě mě napadl jeden křiklavý příklad, který se sice Beatles netýká, ale musím.
Sweet: Fox On The Run / Pavel Horňák a Kroky Františka Janečka: Škola v přírodě. Jako autor hudby u té druhé je uveden Michal David.
Račte porovnat zde a zde.
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Písničku od Filipovské Kam letí ten čáp a Norwegian Wood dokonce před mnoha lety srovnávali v jednom rozhlasovém pořadu, tehdy mě to také pobavilo.
Co napsal Jarda o Horňákovi a Sweetech, ano, to mě také už kdysi zaujalo. Michal David se asi nechal poněkud "inspirovat."
Jako "poněkud inspirovaná" mi přijde i tato dvojice. Otázka je, kdo se inspiroval kým :-)
Monkees z Ameriky
Marta z Budějc
Ale nemyslím to nijak špatně. Mám totiž obě tyto písničky rád a dokonce jsem ochoten věřit tomu, že podobnost je čistě náhodná.
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Asi tuším, i bez kliknutí na odkaz.
Bez ohledu na tuto dvojici, tu a tam se lze setkat s názorem, že nápady Karla Svobody nebyly vždy zcela původní.

Edit 22.04.2016 8:20:
Zatím to byly jednotlivé motivy, ale u té sweetovsko-horňákovské dvojice je nestydatě obtažena celá písnička.
Try to see it my way...
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

j.babel píše:...u té sweetovsko-horňákovské dvojice je nestydatě obtažena celá písnička.
Nejsme jediní, kdo máme ten pocit, v diskusi k videu s Horňákem se k tomu krátce vyjadřuje jeden zahraniční posluchač. :lol:
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Nedalo mi to a sestavil a hodil na CD takové Somewhere In England, jak bylo Georgem původně zamýšleno. Následně jsem zjistil, že na disk se ještě vejde nějaká muzika, tak jsem tam přihodil ty skladby, které musel George dodat a které vyšly na původním Somewhere. Ještě jsem přidal bonusy co se pojí se Somewhere např. zkrácená verze Unconsciousness Rules, která zdobí původní vydání alba a ještě jsem tam hodil dva originály, co nezpívá George, ale jsou na albu v jeho provedení a tak jsou tam Honk Kong Blues a Baltimore Oriole v podání původního autora Hoagy Carmicheala. Nápomocni mi byly anglická wikipedie a zdejší seznam písní od Ohnothimagena.
Zde je tracklist :

1. Hong Kong Blues
2. Writing's on the Wall
3. Flying Hour
4. Lay His Head
5. Unconsciousness Rules (long version from remaster Somewhere in England 2004)
6. Sat Singing
7. Life Itself
8. Tears of the World
9. Baltimore Oriole
10.Save the World

Bonus
11. All Those Years Ago
12. Blood From a Clone
13. Teardrops
14. That Which I Have Lost
15. Life Itself (demo)
16. All Those Years Ago (Enhanced Mix)
17. Unconsciousness Rules (short version, 1981)
18. Save the World (acustic demo, Somewhere in England 2004)
19. Save the World (Greenpeace benefit album, rare !, 1985)
20. Honk Kong Blues (original version from Hoagy Carmichael)
21. Baltimore Oriole (original version from Hoagy Carmichael)
to se vrací kolibřík
Odpovědět