Moje první setkání s Beatles...

diskusní fórum o skupině Beatles
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Moje první setkání s Beatles...

Příspěvek od timothy »

Myslím, že leon66 to úplně přesně vystihl, ono je to vůči těm klukům a holkám opravdu nefér. Souhlasím i se zbytkem jeho příspěvku.To, které desetiletí bylo lepší / horší, je myslím do značné míry dáno určitou dávkou subjektivity a tím co člověk prožije. Pro mě jsou třeba nepřekonatelný přelom 80./90. let co se týče kulturně-životního stylu, ale co se týče hudby tak mám rád 60. (co se týče skupin) i 80. léta (spíše celkový zvuk + pár zpěváků, zpěvaček atd.), takže já si to rozlišuju třeba takto, z každého desetiletí si vyberu prostě to co se mi líbí :D
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

Jak jsem už předeslal: ten, kdo tu atmosféru nedýchal, nemůže ji ani porovnat s tou, kterou dýchat mohl. Zdá se, že tady existují dva tábory, mladí a staří fandové Beatles. Mladí budou v převaze díky tomu, že počítače jsou jejich běžnou součástí života a mohou se sdružovat na fórech jakým je toto. Nás starých, kteří s počítači pracují, je podstatně méně a tím je také menší členská základna. Zastupuji starou generaci, která to všechno zažila (co vy třeba víte, o stání fronty na knížečku Poplach kolem Beatles?) a jsem na to patřičně hrdý. Bylo to něco výjimečného, o čem tvrdím, že se stává (pokud vůbec) třeba jednou za 100 let.
Zmínil jsem již v předchozím příspěvku, že mladí si budou hájit dobu, kdy jim bylo -náct. Tento věk je tím charakterizován a existuje v každé generaci. To nikomu neberu. Když k tomu ale připočtu veškeré dění, příslušející k danému věku, nutně to musím hodnotit tak, že 70. léta se začínala projevovat krizí v populární hudbě, která probíhala hlavně v letech 80. Nejvíce revolučních změn v muzice se odehrálo v 60. letech, kapely byly ovlivněny Beatles, nejprve se každý snažil hrát jako oni, používaly jejich harmonických postupů i hudebních nápadů, ke konci dekády vznikaly skupiny, které dělaly prokomponované a složité skladby (Bee Gees, Pink Floyd, Alan Parsons, Idle Race, Move - později ELO, a mnoho dalších). Vedle nich byla spousta dobrých kapel (Kinks, Hollies, Dave Dee,..., Tremeloes), které dělaly písničkové záležitosti, ale všude jsou patrné vlivy Beatles. Hudba se vyvíjí nadále, ale jejich odkaz je slyšitelný u mnoha kapel (Tears for Fears - Sowing the Seeds of Love, New Kids On The Block - Tonight z konce 80. let). Třeba Bee Gees použili v písních In My Own Time a I've Gotta Get a Message to You melodický styl hraní na basu jak ji poprvé představil Paul McCartney v Rain, rovněž dle vzoru Rain použil ELO v Danger Ahead reversní vokál. Mohl bych uvést další spousty příkladů, ale bylo by to nad rámec tohoto tématu. Mohu ale směle tvrdit, že takto masivní vliv jaký měli Beatles na jiné kapely jakýchkoli žánrů jsem zatím neobjevil. Za tohle všechno mohou ti čtyři kluci z Liverpoolu, kteří to nedělali vědomě a záměrně. Jenom se stalo, že se potkali ti praví v jedné době na jednom místě a chtěli hrát a psát písničky. Stalo se to v anglickém Liverpoolu a zaplavilo to nakonec celý svět včetně USA, které si je dlouho nechtěly pustit k tělu. Ale i tam nakonec pronikl jejich vliv a změnil tvář americké pop music.
merhaut
Nováček
Nováček

Příspěvek od merhaut »

Beatles jsem poprvé zaregistroval díky božskému Kájovi v třiašedesátém...

Jedinečnost a neopakovatelnost šedesátých let se dá objektivně prokázat. Zjednodušeně řečeno: dobové sociální, ekonomické, politické a technické aspekty se v první polovině šedesátých let vzájemně ovlivnily a kulminovaly způsobem, který znamenal revoluční zlomy ve všem souvisejícím, hudbu nevyjímaje. Pro tehdejší mladé byla hudba nejenom zábavou jako dnes, ale projevem nového generačního "světonázoru". Mezi roky 1962 a 1967 zeje v mnoha ohledech větší rozdíl než mezi 1967 a 2012.
merhaut
Nováček
Nováček

Příspěvek od merhaut »

Prolistoval jsem paměť a upřesňuji: první výraznější setkání s Beatles se u mne odehrálo koncem května 1964 na letní škole v Miloňově, kde z rádia hrál docela často Adresát neznámý...
Naperno
Nováček
Nováček

Příspěvek od Naperno »

Mne Beatles "posunul" bratranec.
Najprv som bol dosť skepticky, počúval som prevažne tvrdši rock, metal atď. No nakoniec som podľahol aj ja.
ZeroCZE
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od ZeroCZE »

Než jsem poznal Beatles, moje hudební tendence skoro nebyly. Poslouchal jsem Rammsteiny a AC DC, ale nebyl jsem do nich tak blázen jako ted do Beatles. Můj strýc mě dlouho přesvědčoval že bych je měl zkusit. Ten zlom přišel 16. prosince 2014. Byl jsem v levných knihách a tam vidím knihu Love Me Do – 50 osudových dnů ze života Beatles. Příběh Beatles mě chytil a tak jsem si řekl pustím si Love Me Do. Docela se mi i líbila a tak jsem si pustil Help!. To mě dostalo. Už je to skoro rok a jsem rád že jsem tuto úžasnou skupinu začal poslouchat. :)
Naposledy upravil(a) ZeroCZE dne úte úno 21, 2017 2:05 am, celkem upraveno 1 x.
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

No, už bylo na čase. :D A teď ještě Beatles propagovat mezi svými vrstevníky, ale i pod i nadvrstevníky, kteří je ještě ignorují. A když už jsi přijal Beatles, tak také někdy ochutnej (pokud jsi již neokusil) ELO.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Odpovědět