Nejlepší kniha o Broucích u nás.

diskusní fórum o skupině Beatles
Odpovědět
ZeroCZE
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Nejlepší kniha o Broucích u nás.

Příspěvek od ZeroCZE »

Zdravím, už je to 50 let, co u nás vyšla první kniha o Beatles, proto se vás ptám, která je podle vás nejlepší? :wink:
Naposledy upravil(a) ZeroCZE dne stř říj 05, 2016 2:35 pm, celkem upraveno 2 x.
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Nejlepší kniha o Broucích u nás.

Příspěvek od verjan2 »

Jednoznačně ta od Antonína Matznera. Ta se četla jedním dechem a hlavně obsahovala kompletní diskografii.
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Není to více než padesát let, letos to je přesně padesát let. Poplach vyšel s neskutečnými zpožděními právě až v roce 1966, přestože rukopis odevzdali manželé Černí v lednu 1965.

Nejlepší kniha o Beatles? Asi pantoňácká Beatles v písních a v obrazech z roku 1969.
Ale vyšla tu nejlepší kniha o Paulovi, a to je Po mnoha letech.
A zdatně jí šlape na paty ta, co teď vyjde u nakladatelství Vyšehrad. Ladislav Šenkyřík je výborný překladatel a jako jeden z mála ví, co překládá.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
ZeroCZE
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od ZeroCZE »

Omlouvám se za chybu, už je to opravené. :)
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvky, na které již bylo reagováno, je ideální neopravovat.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Ale vždyť vítěz je jasný a každý ho tu zná. Jde o knihu, která nikdy nevyšla na papíře, stále ještě nebyla dokončena (a doufám ani nebude), podílely se na ní bez nároku na honorář stovky autorů a je pro každého zcela zdarma. Myslím, že ač je k dispozici pouze v češtině, svým rozsahem, fundovaností, zapálením pro věc a čtivostí nemá sobě rovnou konkurenci. Na níže uvedené adrese je možné knihu číst, její stažení je sice teoreticky možné, ale vzhledem k obrovskému rozsahu poměrně problematické. Slibovaný odkaz je ZDE. :lol:
Beaver
Krajská superstar
Krajská superstar

Příspěvek od Beaver »

To máš naprostou pravdu 8)
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

To bylo dobrý, Vicino. :wink:
Try to see it my way...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Vicino sto bodov :P
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Nevím jestli zrovna sem, ale na Vánoce jsem dostal ohromný (a těžký) svazek dvou knih o Beatles v angličtině. Dohromady je to něco kolem 1 700 stran. A ještě se k tomu svazku vrátím. Je to od odborníka na Beatles no.1 Mark Lewisohn. Kniha se jmenuje Beatles Tune In. Text je na kvalitním papíru a oba svazky knih přinášejí fotografie z níž jsou mnohé poprvé uveřejněny. Kdysi byl Mark Lewisohn ošocen z toho, že nepřikládá nějakou větší váhu období Beatles 1957-1962. Asi hlavně proto, že napsal vynikající (bohužel jen v AJ) dílo Beatles complete recording session 1962-1970. Teď to napravil a to dost detailně. Začíná narozením rodičů Beatles, pak i Beatles v letech 1940-1943 a nejstěžnějžnější období je 1957-1960 (první svazek) a 1961-1962 (druhý svazek). Toto období nejen probírá den po dni (fotky vůbec poprvé mají přesné datum pořízení), ale i z jednotlivých úhlů účastníků a veškerých pramenů. Příklad: je tam doslova jakými detektivními postupy se řídil a vyslýchal svědky a musel kvůli tomu nejen do Hamburku ale i do Austrálie aby se dozvěděl jak to tehdy bylo s první nahrávací frekvencí Beatles s Ringem v Hamburku 1960. Lewisohn tam byl v r. 2014, já tam byl ve stejném roce a patrál jsem po té nahrávce na samostatnou pěst. Oba neúspěšně, ale on o tom napsal dlouhé povídání. A takových příkladů je tam mnoho např. Lennonovo setkání s McCartneym 1957 vč. pásku zachycujícího Puttin on the Style a Baby Let´s Play House. Dále nahrávání That´ll Be The Day a In Spite of All the Danger, kde má každý z účastníků trochu jiné vzpomínky. Pak je tam i seznam všech písní z 31.12.1962. Autor též hodně čerpá z knihy Anthology. Jedinými dvěma nedostatky svazku knih (teda kromě toho že jsou zatím jen v angličtině) je skutečnost, že Mark Lewisohn neuvádí na jakých albech si lze poslechnout tu či onu píseň co Beatles v těchto letech nahráli a existuje velké množství fotografií, které mohli podtrhnout jeho názory na určitá reálie. Např. dnes zemřel první manažer Beatles Allan Williams v jeho knize The Men Who Gave The Beatle Away je fotka té první desky Beatles s Ringem Summertime (to uvádí i v knize sám Lewisohn), ale fotku Mark Lewisohn nepoužil. Proč ? To nevím. Časem sem hodím ukázku právě jeho detektivního pátrání po této desce. Také existuje fotka pásku z té slavnosti ve Wooltonu 1957 a i té 78 rpm desky That´ll be the day/ In Spiter of All the Danger. Ani tady nepoužil fotodokumentaci. Prostě Mark mohl své dílo vylepšit.
to se vrací kolibřík
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Zbrusu nová kniha o Paulu McCartneym od Paula de Noyera z nakladatelství Vyšehrad je dočtena. Trvalo skoro měsíc než jsem ji přečetl. Text je kvalitní, byť některé věty dost těžkopádné. V originále se kniha jmenuje Conversations with McCartney, což je mnohem víc odpovídající obsahu knihy. Autor říká běžná fakta o Paulovi co známe, ale hlavní grow jsou interview s Paulem. Na začátku se dozvíme že s ním dělá interview od r.1979 byť první je opravdu z toho roku, pak následuje desetiletá pauza než udělá další interview v r.1989 a tak ty nejzajímavější a nejméně zmapované 80.léta jsou zde podány dosti stručně. Nejvíce je zdůrazněna Paulovo sólová dráha. Hodně se povedly rozhovory o albech McCartney, Ram, Wild Life ale Red Rose Speedway je zde hodně stručně, Band on the Run se také povedlo (McCartney:,, to by mě zajímalo co se stalo s těmi demo páskami Band on the Run co ukradli při přepadení"), ale pak se nějak vytrácí téma alb spíše na některé pozdější příklady vybraných písní, což je škoda. Kdyby tak podrobně byly popsány i pozdější alba, radost by byla veliká. Písně-povedlo se to např. v popisu písní Coming Up, Ebony and Ivory, Pipes of Peace,Say Say Say, We All Stand Together,We Got Married, Lonely Road,From a Lover to A Friend, House of Wax apod. Nějak tu chybí Paulův hit Once Upon a Long Ago. Jsou zde i Paulová vážná díla (Liverpool Oratiorium, Standing Stone, Working Classical, Ecce Cor Meum, Oceans Kingdom) i experimenty Thrillington, Liverpool Sound Collage,Twin Freaks, i 3 alba od The Fireman o kterých autor mluví jako, že jsou od skupiny (!) The Fireman. A nesmím zapomenout na Lindino CD Wide Praire, které je z větší části též popsáno (pokud vím tak chybí jen skladby Oriental Nightfish a Apallosa). O Lindě se vůbec hodně mluví (autor s ní též dělal interview , ale její interview je zde hodně krátké), kdežto o Jane Asherové, Heather Millsové a Nancy se toho moc nedočteme. Celý text je takový směs všeho možného, spíše náhodile, jak jednotlivá interview probíhala, a tady měl autor se víc hlídat strukturu. Na začátku je napsáno, že první kapitola je chronologická a druhá kapitola tématická, ale při čtení zjistíme, že je to vlastně jedno, neboť jsou si v těch strukturách podobné. Závěrečný seznam vybraných 50 ,, Paulových " písní (někde se jedná o instrumentální skladby z vážných alb, nebo i skladeb co Paul jen zazpíval a napsal je někdo jiný) je pro mě záhadou proč vybral zrovna ty či ony písně, bez zjevného klíče (prý si je autor přehrával při psaní knihy, takže bezcenný kousek Goodnight Princess je zde, ale vynikající No More Lonely Nights z téhož alba, je někde ve změti hlavního textu). Jsou zde zmíněny i Paulovy neúspěchy (filmy MMT, Broad Street) a Paul se je zde snaží hájit, byť si je vědom, že nebyly úspěšné, tak dle svých slov bylo potřeba je udělat. Trochu divné, že se vytratil film James Paul McCartney z r. 1973, zato je zde popsán prvně vydaný na remasteru Band on the Run z r. 2010 One Hand Clapping. Snaha spisovatele Noyera hájit album Back to the Egg, je častá. O albech jako Tug of War, Pipes of Peace a hlavně Press to Play, Off the Ground, Run Devil Run, se toho moc nedočteme, zato se povedlo Flowers in the Dirt, Driving Rain, Chaos and Cration in the Backyard, Memory Almost Full a Kisses on the Bottom. Co mě obzvlášť potěšilo je Paulovo vyjádření o jednotlivých (byť ne všech) svých videoklipech. Pár příkladů a drobností- snaha vyzdvihnout Wings na něco vyššího než vlastně byly (ve srovnání s Beatles) je trochu problematická, dobrá je naopak Paulova vyjádření o The Broadcast. Další příklad : všichni víme, že Junior´s Farm bylo jedno z mála čísel krátkého působení bubeníka Geoffa Brittona, ale autor ji dal úlohu krátkého působení kytaristy Jimmy McCullocha (v jiné části se píše, že se jednalo s Jimmem o nejdelší a nejtrvalejší působení Wings). Celá kniha odpovídá knize Po mnoha letech, je s tím rozdílem, že Po mnoha letech se týkala výhradně jen Beatles, kdežto Noyerova kniha se týká hlavně sólového období.Popravdě řečeno trochu lépe se mi četla kniha Paul McCartney - jeden život, asi kvůli lepšímu zacházení s textem a vůbec zmínkách o jednotlivých studiových procesech Paulových 80.let. Naši českou veřejnost a nás hlavně potěší str. 227 a Paulova zmínka o Praze.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Parku, kde se o The Fireman píše jako o skupině? Jednou je použito slova uskupení, to je podle mě něco trochu jiného.
Na vysvětlenou: překladatel opravdu původně použil věty Třetí album skupiny The Fireman, já jsem při redigování textu požadoval přepis na Třetí album pod hlavičkou The Fireman, a nakonec to vylezlo jako Třetí album uskupení pod hlavičkou The Fireman... :wink:

(Aha... skupina je v několika případech u výčtu Paulových písní na konci. Toho jsem si pohříchu nevšiml. Mea culpa.)

Interview s Lindou bylo podle mě dělané buď před nějakým koncertem, nebo hned po něm, tak tu délku bych autorovi nevyčítal.
Padesátka Paulových písní... je evidentně vybraná podle toho, jak se autorovi líbí. A co je na tom špatného? Přece podle vkusu každého soudruha. Kdyby psal o jeho nejznámějších nebo nejpopulárnějších věcech, tak výtku chápu. Takhle ale ne.

Pro mě to byla a je vedle Po mnoha letech nejužitečnější kniha, která zde o Paulovi vyšla.
Byť bych do ní umístil větší množství překladatelských poznámek. Paul se dost často plete ve faktech a v knize na to mělo být - právě poznámkovým aparátem - upozorněno. George třeba na Seržantovi nemá zelenou uniformu, při vzpomínání na I'm Down na Koncertu pro NYC se Paul sekl pomalu o deset let...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Zemřel Alan Aldridge :cry:
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od verjan2 »

Park píše:Zbrusu nová kniha o Paulu McCartneym od Paula de Noyera.
Zrovna se knihou probírám a musím souhlasit, že jedná o povedený kousek. Krásně se čte a je plná zajímavých informací a příběhů. Zatím jsem ale narazil zřejmě na nesrovnalost při překladu, kdy se na str. 64 píše, cituji: nahrávku Carnival of Light McCartney sestavil během frekvencí pro Penny Lane, což je spolu se skutečností, že ve stejný den nahrál ještě Yesterday a I'm Down nesmírně působivá demonstrace jeho tvůrčích schopností.
Přitom Yesterday i I'm Down byly nahrány v červnu 1965. Asi to bylo míněno, jako že byl schopen nahrát ve stejný den jak baladu tak rokenrol, ale v tom kontextu s CoL a PL to nesedí.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Evidentně to tak bylo míněno.
Prostě srovnání - v jeden den byli schopni natočit dvě diametrálně odlišné věci. Čili v tomhle kontextu to sedí. Svévolný výklad tomu bohužel dává slovo ještě, to tam být nemá. A co se koukám do svých redakčních poznámek, tak to mi bohužel uteklo :oops:
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od verjan2 »

Jo, kdyby to přeložil, jako že byl schopen v jeden den nahrát třeba Y a ImD, vyznělo by to líp.
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od verjan2 »

Tak kniha PAul McCartney dočtena a musím říct, že žádná jiná o něm se nečetla tak lehce, příjemně a s velkým nadhledem a pokorou k největšímu žijícímu hudebníkovi na světě.
ZeroCZE
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od ZeroCZE »

Tak jsem včera knihu Paul McCarney také přečetl a musím říct, že z té trojice, co jsem o Paulovi četl (první je Blackbird a druhá, o něco lepší, Paul McCartney - Jeden život) je nejlepší. V podobě rozhovorů je to pěkně odlehčené, hlavně v druhé polovině knihy, kdy to není chronologicky a přeskakuje se z jednoho téma na druhé. Kniha se čte ještě mnohem lépe, když víte, že je ohledně faktů přesná, což jak jsem zde na fóru, za tu chvíli co tu jsem, zjistil, není vždy pravidlem. Bylo by pěkné, kdyby u nás začalo vycházet víc takových titulů. Jinak co jsem koukal, tak slovenská verze této knihy má o pár stránek navíc. Pochybuji, že obsahuje něco víc, než naše podoba, ale co kdyby. :lol:
Odpovědět