Beatles vs. Stones - dokument

diskusní fórum o skupině Beatles
Odpovědět
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Beatles vs. Stones - dokument

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

ČT Art včera uvedla francouzský dokument Beatles vs. Stones.
V dokumentu mluvila Freda Kelly, Tony Bramwell, publicista Chris Welch a jednou i režisér Michael Lindsay-Hogg. Vedle toho jeden francouzský fotograf (jméno jsem naštěstí zapomněl) a taky úplně zbytečně aktivista Tariq Ali.
Opět musím poukázat na to, že nechápu vytváření takových pořadů, kde vystupují lidé, kteří se snaží zohlednit svůj podíl na úspěchu Beatles.
Pro mě - řeknu to opravdu hnusně - opravdu málo podstatní lidé. Příživníci.

Pozoruhodný je ovšem fakt, že v pořadu nebyla žádná originální hudba Beatles a Stones, šlo o strašlivé instrumentální coververze, které navíc šly v některých případech poznat až po hodné chvíli. Tento hudební podklad je už v originále (vlastník nahrávek patrně tyto neposkytl, nebo s jejich užitím nedal souhlas, čemuž se ostatně ani nedivím). Když jsem totiž v závěru slyšel, že se na výrobě české mutace podílel člověk se jménem stejným jako nýmand příživník, který přednedávnem vytvořil "novou Beatles píseň", domníval jsem se původně, že jest i strůjcem.

V dokumentu byly naštěstí aspoň pěkné záběry a velmi řídce i dobové záznamy rozhovorů (Beatles, Brian Epstein, Andrew Loog Oldham...). Jenže to bylo všechno.

Jinak tam byly k slyšení opět pěkné věci:

"Beatles pocházeli z dělnických rodin. Všichni čtyři byli z chudých poměrů. Myslím, že jedině John bydlel s rodiči ve vlastním. Ostatní tři bydleli v nájmu. Odráželo se to v jejich hudbě."
Jak se nájemní dům odrazil v hudbě Beatles?

"Zašel (Brian) do několika nahrávacích společností, včetně společnosti Decca, kde mu Dick Rowe řekl památnou větu, že Beatles nemají budoucnost."
Těžko, Anežko.

"Celkem dvanáctkrát se (Beatles) dostali na první místo v hitparádách."
Vzhledem k tomu, že tato věta zazněla ihned po informaci, jak se prodávaly písně Love Me Do a Please Please Me, tak počítejte se mnou britská první místa singlů:
From Me to You, She Loves You, I Want to Hold Your Hand, Can't Buy Me Love, A Hard Day's Night, I Feel Fine, Ticket to Ride, Help!, Day Tripper/We Can Work It Out, Paperback Writer, Yellow Submarine/Eleanor Rigby, All You Need Is Love, Hello Goodbye, Lady Madonna, Hey Jude, Get Back, The Ballad of John and Yoko.
Já jsem došel k číslu sedmnáct.

"Tehdy zažívala raketový start nová technologie. Televize. Pokud šlo o Beatles, dala jim možnost opustit zakouřená liverpoolská pódia a dostat se do domovů v celé Británii."
:lol:

"Byl jsem zrovna ve studiu (francouzský fotograf) a zavolal mi George. Říkal, že se příšerně nudí, jestli bych nepřinesl nějakou muziku. Slíbil jsem to, odjel domů, vzal jsem tam gramofon s deskami a přivezl jim to. Měli jste vidět, jak ti čtyři chlapíci, kteří znamenali revoluci v hudbě, byli nadšení. Neměli v pokoji ani rádio. Bylo to skvělé. Byli nadšení, že jsem jim přivezl hudbu. Jen Ringo se tvářil kysele, protože jsem měl hodně desek s Rolling Stones."
Hodně desek s Rolling Stones v lednu/únoru 1964? To jako ty dva singly a jedno EP, co měli venku? (A teoreticky možná ještě sampler Saturday Club, kde od Stones byly dvě písničky...)

"O šest měsíců později se na svou výpravu za dobytím Francie vydali i Stouni."
Stones se poprvé dostali do Francie 19.10.1964, takže počet měsíců tu trochu hapruje. :-)

"Rolling Stones se inspirovali americkým rythm and blues. Lidem připadali autentičtí. Měli krásný zvuk, používali rumba koule, rytmické kytary. Charlie Watts hrál neuvěřitelně na bicí."
Beatles asi kytary neměli... nebo nevím, co tím básník chtěl říci... :-) A jak může být R&B v podání Stones autentické? Autentické je snad černé R&B, to původní.

"Dovolili byste své dceři vdát se za některého z Rolling Stones?"
Záběry na novinový článek ukazují titulek: "Nechali byste svou sestru, aby si vyšla s někým z Rolling Stones?"

"Líbivý obraz vytvořený Epsteinem měl takový úspěch, že je (Beatles)královna Alžběta v říjnu 1965 vyznamenala Řádem Britského impéria."
To je směšné, cha cha cha, tuze směšné, cha cha cha...

"V době, kdy se Beatles chystali definitivně Rolling Stones předehnat, zrodila se v roce 1965 píseň Satisfaction. A všechno se změnilo. Stala se z ní generační píseň. Jejich agenti se snažili klidnit nadšení a varovali Stouny, aby se nenechali úspěchem příliš zaslepit. Hity Beatles jako Ticket to Ride, Eight Days a Week, I Feel Fine, které ještě nedávno zabíraly první místa hitparád, byly najednou z módy."
Žvásty nad žvásty, protože z celého cintání takhle vyznívá, že po Satisfaction už hudební svět nikdy nebyl stejný.
Hitparády tomu odpovídaly, že... Ve Státech byla Satisfaction na #1 čtyři týdny. Vzápětí ji vystřídaly další generační písně I'm Henry VIII, I Am (!) a I Got You Babe.
V UK byla před Satisfaction v čele I Got You Babe, následně tedy dva týdny Satisfaction a pak Walker Brothers a pak Ken Dodd s Tears (!). Progrese jak bejk.

"Výlet na Filipíny byl tou pověstnou poslední kapkou. Protože (Beatles) odešli z recepce, kterou pro ně pořádala manželka tamějšího prezidenta, sebrali jim policejní ochranku."
:-)

"Po cestě do Manily se John během amerického turné dopustil faux-pas." (míněn výrok o Ježíšovi)
Bylo to jindy, jinde a trochu jinak, že ano.

"Pamatuju si, jak s námi Mick Jagger pochodoval na demonstracích proti válce ve Vietnamu."
Byl možná tak na jedné a čistě jen pro efekt, jinak byl Jagger zásadně apolitický. Ve Stones to byl celou dobu ostatně největší konzervativec a dalo by se říct maloměšťák, ne-li přímo šosák.

"V roce 1968 se zdálo, že Beatles souboj s Rolling Stones prohráli."
V čem? V hudbě? V počtu koncertů? V popularitě u fanoušků? (Ta se změří jak?)

"Více než 600 milionů televizních diváků vidělo Beatles, v pozadí s Rolling Stones, jak společně zahráli v prvním živém mezinárodním satelitním televizním vysílání v historii."
Stones hráli s Beatles All You Need Is Love v Our World? Keith měl na sobě pověšený transparent a Mick tleskal, aby se neřeklo.

"Beatles se chovali dost podobně jako Rolling Stones, ale je nechávali všichni na pokoji, takže o tom nikdo nevěděl (míněny drogy). Nebo se spíš to, co prováděli, umně skrylo. Ale u Stounů to bylo naopak. I ten nejmenší incident nafoukli do obřích rozměrů. Dokonce se snažili dostat je do vězení."
Seržant Pilcher vs. John a Yoko 1968, seržant Pilcher vs. George 1969... to asi neproběhlo...

"Jejich spolupráce byla ve skutečnosti tak těsná, že se občas zdálo, jako by jejich hudba splynula v jednu. Helter Skelter a Back in the USSR, dvě písně Beatles z jejich Bílého alba, by se dobře vyjímaly i na desce Rolling Stones."
Jó! Jasně!

"O dva dny později vzdali Rolling Stones svému zakladateli a kytaristovi veřejnou poctu na vystoupení v Hyde Parku. Stouni si kvůli téhle události zamluvili Hyde Park."
Koncert byl naplánovaný už delší dobu. Brian Jones dokonce od Jaggera dostal nabídku, aby s nimi - byť už byl s kapely venku - na tomto koncertě vystoupil. Jenže takhle to vypadá, že celý Hyde Park byl zorganizován narychlo po Jonesově smrti. Což samozřejmě není pravda.

"V roce 1966
(Beatles) přestali koncertovat a už spolu nedokázali dál fungovat. Ani spolu už nepracovali. Dřív přišli do studia a společně tam vytvořili písničku."
No to jistě.

Není mi vůbec jasné, proč ČT uvádí něco takového. Za mě palec dolů. Dokumentu i ČT.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Jan K.
Nováček
Nováček

Re: Beatles vs. Stones - dokument

Příspěvek od Jan K. »

Tož to su rád, že jsem se telemédia již před léty vzdal :D Myslím, že trefně se k tomu, kdo všechno vlastně „udělal” Beatles, vyjádřil John Lennon v rozhovoru pro časopis Rolling Stone v roce 1970 (ač seznam za těch pár desítek let nabobtnal). A tamtéž je i jeho názor na Jaggera & his company… :D
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Též telemédia nemám. Toto jsem zhlédl ráno v pracovní době na netu :lol:
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

No to snad neni ani možný! Velký obdiv pro OHNOTHIMAGENa, že to vydržel celé, aby mohl informovat.
Já bych to pravděpodobně vypnul hned po pasáži o vlivu nájmu na hudební tvorbu. :)
Odpovědět