Let it be... Naked

diskusní fórum o skupině Beatles
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Let it be... Naked

Příspěvek od Rigby »

Před vánocemi roku 2003 se na trhu objevily nahrávky z původního alba Beatles z roku 1970, které byly oproštěny od dodatečných úprav producenta Phila Spectora. Ve studiích Abbey Road došlo zároveň k vyčištění původního zvukového materiálu. Jako bonus bylo přidáno CD s titulem Fly on the wall, které obsahuje koláž sestavenou z fragmentů z období nahrávání původního alba Let it be, tehdy ještě projektu Get back.

Je těžké se vyjádřit k tomu, co už tu jednou bylo (viz téma Let it be v této sekci). Tehdy jsem chválil Phila Spectora, nyní pochválím moderní remastering, díky němuž zní syrové nahrávky z Get back sessions opravdu výborně. Radost mi určitě udělala píseň The long and winding road, která je v této podobě (bez sborů a smyčců) opravdu výtečná. Kdo chce vědět, které skladby se mi líbí dále, ať si přečte už zmiňované téma Let it be. Zmíním se spíše o smyslu vydání tohoto alba: přínos asi má, nahrávky jsou vynikající, ale osobně za tím příliš cítím vůni peněz. Rozhodně bych uvítal raději trochu odlišnější verze písní z již zmiňovaných sessions, např. alespoň podobu alba, jak ji navrhl v roce 1969 Glyn Johns. Malá ochutnávka prací Beatles v nahrávacím studiu je na bonusovém disku, které je ale pro běžného hudebního konzumenta neposlouchatelné. Ani zarytí fanouškové Beatles ho neocení, protože k nim se dostalo množství bootlegů (za všechny musím jmenovat komplet Thirty days), které obsahují materiál z nahrávání v nezkrácené podobě, včetně kompletního střešního koncertu nebo prvotního návrhu alba od Glyna Johnse.
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř »

nemůžu než souhlasit - The long and winding road je tady lepší než oficiální vydání. celkem jsem uvítal, že Dig it a Maggie Mae jsou nahrazený Don´t let me down, ta je super. ten bonusovej disk mi připadá zbytečnej, neni tam snad ani jedna celá písnička
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Zařazení Don´t let me down na album byl velmi dobrý nápad. Navíc tato verze, přestože je jiná než ta singlová, rozhodně není špatná.
lukas

Příspěvek od lukas »

Muj názor je víceméně stejný jako ten váš. Nahrávky jsou tady vynikající, ale ptám se co by řekl Lennon na "vygumování rukopisu Phila Spectora"?
Lennon byl s jeho prací spokojený (čerpám z rozhovoru pro Rolling Stone z r. 1970), tím spíš, že produkoval všechny jeho pozdější alba.
lukas

Příspěvek od lukas »

O to mi nešlo. Double Fantazy nevim. Každopádně si jeho práci nemoh vynachválit. (Sometime in New York City Spector produkoval)
Martin

Spector

Příspěvek od Martin »

Nejsem si jist, ale i Plastic Ono Band produkoval Spector a moc bych se divil, kdyby to samé neplatilo taky u Imagine. Aranžmá Jealous Guy rozhodně má Spectorův rukopis. Ve filmovém dokumentu o natočení této desky dokonce zpívá Spector vokály ve skladbě Oh Yoko (to jen tak na okraj). Mimochodem Georgovo Try Some Buy Some to je Spector jako prase, doslova přeplácaný smyčcema.
honzis

Příspěvek od honzis »

No, s tou produkcí je to tak, že Plastic Ono band, Imagine a Sometime in NYC produkoval Phil Spector (ale pouze teoreticky, John sám říkal, že než pozval Spectora k POB, tak na tom udělal hodně práce). U Sometime in NYC už do toho Johnovi a Yoko moc nekecal, tam je Spectora jenom kousek (hlavně tedy Woman is the nigger of the world). Mind games a Walls and bridges, to je čistě Johnova produkce. Pak Rock und roll, podle zadní strany obalu tak fifty fifty (i když zní docela hodně Spectorovsky). Pak už jen Double fantasy a Milk and honey, ty produkoval Jack Douglas. To jen tak pro upřesnění.
helterskelter
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od helterskelter »

Je to jedno z mych nejoblibenejsich alb, mozna i to nejoblibenejsi. Rozhodne se mi libi vic nez puvodni Let it be. Tohle album je mnohem "cistejsi" nez puvodni a to mu dodava zvlastni kouzlo. Je to jedno z mala alb, u kterych si pisnicky pretacim zpatky, aby mi bezely treba trikrat za sebou. Jsem rad, ze se neco takovyho dostalo na svet. Obvzlast u me bodujou Get back, I've got a feeling a Let it be.

Fly on the wall urcite neni vec, kterou bych chtel poslouchat kazdej den, ale jako dokument je to urcite moc zajimavy.

A myslim, ze je treba pochvalit i obal cd. Dlouho sem nevidel tak pekne udelany cd se vsim vsudy.
When the night is cloudy there is still a light that shines on me...
Obrázek
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Re: Let it be... Naked

Příspěvek od Michal Fokt »

Musím říct, že mě dost štve, jak poslední dobou když už v nkěterém rádiu zahrají Let it be, tak nikoli tu původní píseň, ale zjevně verzi z tohohle alba. Běžný posluchač to zřejmě nepozná, ale mě to okamžitě řízne do uší, jakmile to dojede k té instrumentální mezihře. Jako by si nemohli do rádia koupit původní CD...
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Naprosto souhlasím s Michalem Foktem. Mě se víc líbí verze z toho původního alba.
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Jenže, milý Michale a milý Timothy, to, co se hraje v rádiích, není verze z "Naked", ale regulérní singlová verze, vydaná dva měsíce před albem "Let It Be".
Osobně mám tu singlovou radši.
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

A já myslel, že jsem jediný :). Taky mám radši tu singlovou verzi. Verzi z Naked jsem v rádiu neslyšel ani jednou...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

OHNOTHIMAGEN píše:Jenže, milý Michale a milý Timothy, to, co se hraje v rádiích, není verze z "Naked", ale regulérní singlová verze, vydaná dva měsíce před albem "Let It Be".
Osobně mám tu singlovou radši.
Nevím, singl jsem nikdy neslyšel, ale prostě posledních pár měsíců už nehrajou v rádiích tu verzi co hráli předtím...
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Singlová verze se nachází na těchto CD: Beatles 1967-1970 (blue album), "1", Past Masters vol.2 a CD singles collection. Tu slyším v rádiu nejčastěji.

Ta albová (se zkreslenou kytarou) je pouze na CD Let It Be...
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Michal: Onder má pravdu, nedosti na tom, že já jsem z rádia snad ani jednou neslyšel tu albovou verzi. Vždycky jen tu singlovou, kde je to sólo mnohem přemýšlivější, skromnější, intimnější a tudíž do nálady skladby sedne dle mého soudu lépe než to zbytečně zvýrazněné a zkreslené.

Stejně jako mě u "The Long and Winding Road" deptá (mimo opravdu kýčovité orchestrace typu "Good Night" a extrémně hučivého a rušivého ženského sboru) ten dotočený Ringův ride činel. V původní verzi byla jen hi-hatka, jak lze vidět i ve filmu.

Zkrátka a dobře: album "Let It Be" v normální verzi nemám v lásce. Co se vylouplo z "Across the Universe"... z původní příjemné písničky s tamburou se přešlo k té verzi s ptáky a pištivými fanoušky (taky je snesitelná) až k lehce zpomalené a tím pádem rozteklé a pomalu se vlekoucí a brzo unavující albové verzi.
alladik
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od alladik »

Za sebe musím říct, že jsem v rádiu slyšle víckrát verzi z alba s tím výraznějším (neříkám lepším) kytarovým sólem... asi záleží, kterou rádiovou stanici kdo poslouchá :lol: a jestli v tom kterém rádiu mají od Beatles řadovky (kde je tahle verze) nebo výběry (kde bývá verze singlová).

Písně z Let It Be... Naked jsem v rádiu ještě neslyšel. Jinak album samotné se mi velice líbí, je skvělé po zvukově-technické stránce i hudební - verze většiny písniček bez zbytečných přídavků všelijakých dalších nástrojů a sborů se mi zdají lepší. Neřeknu nic nového, z původního alba mi nejvíce vadí zvukově "vylepšené" verze The Long And Winding Road a Across The Universe, i když přitom jinak jsou tyhle písně spolu s titulní asi moje nejoblíbenější z alba, prostě jim zas tolik neublíží ani ty přehnané aranže 8) Co se týče albové verze Let It Be, tam jsou její úpravy a aranže docela povedené a líbí se mi, i když singlová taky :lol:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Písně ve verzích z ...Naked jsem v rádiu taky ještě neslyšel. Pravdou je, že rádia moc neposlouchám, ale v práci se jim občas nevyhnu.
K albu samotnému asi tolik - příliš v lásce ho nemám. Okolnosti vzniku desky i filmu byly příliš mrzuté. Na celkovém výsledku se pak muselo projevit občasné skřípění zubů, se kterým se zbytek kapely podřídil McCartneyho nápadu na reality show.
Je tam pár výborných věcí, vedle titulní mám rád třeba I Me Mine nebo Across The Universe, a pak také bůhvíproč nezařazenou Don´t Let Me Down - rozhodně víc než její singlovou souputnici Get Back. The Long And Winding Road, jakkoliv je to pěkná skladba, tu působí jako pěst na oko (otázkou pak je, proč ji McCartney na koncertech dodnes hraje v úpravě, která z tohoto aranžmá přinejmenším vychází).
Mám já to s těmi oblíbenými těžké - jedna na desce nebyla, a zbylé dvě tam vlastně nemají co dělat... :lol: Ono to album není zase až tak naked, jak se tváří dle názvu. Jeden příklad - z Dig A Pony je pořád vystřižen kus s textem "all I want is you".
A důvod vydání alba ...Naked? Opravdu nevím. Běžný posluchač ho asi moc neocení a některých rozdílů si sotva povšimne. Druhý disk je zřejmě odsouzen k věčnému polehávání v krabičce - navíc nechápu, proč je celé to Fly On The Wall na zvláštním disku, když by se to v pohodě vešlo na disk první. Když už druhý disk, tak mohly vyjít kompletní věci, které se tu objevují v několikasekundových fragmentech - klidně i s rozhovory mezi. Na ty jsme byli ostatně zvyklí už z původní verze alba. Album by tak přineslo aspoň něco opravdu nového i pro člověka bootlegů neznalého.
Try to see it my way...
alladik
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od alladik »

Souhlas... V Dig A Pony pořád chybí ten kousek? tak to mi uniklo, je fakt, že tohle album nemám tak naposlouchané jako ta klasická elpíčka, která znám skoro nazpaměť (většinou) ještě z desek... bohužel už není tolik času :| ale čekal bych, že jmenuje-li se to "Naked" bude to bez úprav a s minimálními střihy uvnitř písní...

Don´t Let Me Down je také moje oblíbená, asi ji na album nedali, protože už vyšla jako b-strana na singlu, takže se dostala aspoň sem na Naked, i proto se mi Let It Be... Naked líbí víc, než originální deska Let It Be. Zmizely i některé zbytečnosti a podivné řazení skladeb (které prý navrhoval John?). Jinak důvod, proč vyšla, bude asi běžný (za vším hledej peníze :lol: ). Ale zvukově-technicky zní výborně, takže to byl možná i jakýsi test, jak by tenkrát mohly znít řadovky po remasteru a jestli se budou dobře prodávat.

Fly On The Wall je na zvláštním disku asi proto, aby ty hříčky nerušily běžné posluchače, kteří chtějí jen písničky (ono se to snad i prodávalo za cenu jednoho CD nebo ne? Už si přesně nevzpomínám, tedy vím, že to bylo dost drahé, jako všechny Beatles, jejich originálky byly vždy nejdražší na trhu...). Protože to sice je zajímavost, ale moc často se asi poslouchat nebude (obzvláště "v běžném provozu").

Líbí se mi i booklet, byl dost obsáhlý a pěkně udělaný. Jsem zvědav, jestli někdy vyjde originální album Let It Be i s tou přiloženou knihou (nebo spíš brožurou), která byla původně jen v originálním britském (nebo americkém? uf, teď nevím) vydání... mám ji sice v PDF, ale přece jen, originál je originál... ostatně to samé platí o DVD Let It Be - kdypak a jestli vůbec se dočkáme oficiálního vydání?
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Mně zvukové moc vydařené Naked nepřipadá. Použití "No-noise" tedy odstranění šumu pásu z těch nahrávek totálně vysálo ambienci a život. Zní to hodně sterilně. Odstranění šumu bez vedlejšího efektu prostě možné není. Napáchá to víc škody než užitku. Pro srovnání doporučuji Capitol Albums vol. 1 a 2. Ty znějí výborně. Důvod? Šum neodstraněn... Ale Naked? :evil:
Původní CD Let It Be zní daleko lépe a přirozeněji...
Monthy1990
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od Monthy1990 »

první album které jsem si od Beatlu koupil a nelituju.vydařená věc,která je podle mně daleko lepší než Spectorovská verze,byť mi zde chybí Dig it a maggie mae,mohli hodit třeba filmovou verzi dig i a byl bych naprosto spokojen...
Odpovědět