NEJOBLÍBENĚJŠÍ FILM BEATLES

diskusní fórum o skupině Beatles
Jíťa
Nováček
Nováček
Kontaktovat uživatele:

1. místo: Perný den

Příspěvek od Jíťa »

Nejoblíbenější film? No ke zhlednutí mi chybí Let it be a Help. Takže když si mám vybrat a zhodnotit Magical Mystery Tour, Perný den a Yellow Submarine, tak na prvním místě bude Perný den, protože u toho jsem se i zasmála (viz. jak Ringo dává jedné paní kabát na kaluže a ona spadne do díry) :lol: . Na druhé místo bych nedala nic z těch dvou zbylých filmů jelikož se mi obsahově nelíbily. Magical Mystery Tour je tak trochu spojený s LSD a Yellow submarine? Osobně nesnáším kreslené filmy a tak ani tento u mě nezabodoval. Ovšem je tam Eleanor rigby.

Existuje film nebo to je ELP Anthology?
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Anthology je jednak název dokumentárního seriálu (běžel před pár lety i na ČT) a jednak název tří dvoucédéček vydaných v roce 1995-96, takže o film nejde. Ale nevím, cos myslela zkratkou ELP. Jinak Perný den i Help jsou občas k vidění v televizi, podle mě právě tyhle dva jsou "skutečné" filmy, kde byli Brouci coby herci, mělo to profi režiséra... Žlutá ponorka je comics, kde vlastně nehrají, Magical Mystery Tour trochu vyhulená bláznivina, kterou si sami režírovali (a je to vidět) a Let It Be malinko nudný dokument. Ale určitě není na škodu vidět všechny, pro fanouška rozhodně.
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rigby »

K Anthology ještě doplním: vyšla i výpravná kniha The Beatles Anthology, takže nejen dokument a CD's.
Jíťa
Nováček
Nováček
Kontaktovat uživatele:

ELP?

Příspěvek od Jíťa »

Vicino píše:Anthology je jednak název dokumentárního seriálu (běžel před pár lety i na ČT) a jednak název tří dvoucédéček vydaných v roce 1995-96, takže o film nejde. Ale nevím, cos myslela zkratkou ELP. Jinak Perný den i Help jsou občas k vidění v televizi, podle mě právě tyhle dva jsou "skutečné" filmy, kde byli Brouci coby herci, mělo to profi režiséra... Žlutá ponorka je comics, kde vlastně nehrají, Magical Mystery Tour trochu vyhulená bláznivina, kterou si sami režírovali (a je to vidět) a Let It Be malinko nudný dokument. Ale určitě není na škodu vidět všechny, pro fanouška rozhodně.
ELP? No vždycky jsem měla zato, že to jsou desky. Takové velké. :lol: Doufám, že ti to nepříjde směšné, možná povídám blbosti, ale vždycky jsem si to myslela.
bobophon
Nováček
Nováček

Příspěvek od bobophon »

Ty desky - velké černé placky z vynylu se označovaly (označují) jako LP - LongPlay. Ty menší jako SP a EP
ELP - tak se zkráceně označovala skupina výborných muzikantů - Emmerson, Lake and Palmer.
To jen tak pro informaci těch mladších :) :) :)
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Jíťo, Bobophon má pravdu, čili jsi opravdu trošku povídala blbosti, ale nic ve zlém, nikdy není pozdě se něco naučit :wink: Je legrační, jak ve věku cédéček už leckdo ani neví, jak se ještě nedávno říkalo deskám. Zkratka LP (long play, čili dlouhohrající) se samozřejmě četla jako elpé či elpíčko, odtud asi tvůj omyl. Točily se rychlostí 33 otáček za minutu. SP (single play, česky prostě singl) se tak jmenovaly proto, že obsahovaly jednu hlavní písničku a druhou většinou spíš na doplnění z druhé strany (ano, desky se tehdy musely otáčet :-) ) EP (extended play) vypadaly stejně jako singl, ale obsahovaly z každé strany dvě písničky. Jinak se omlouvám všem, pro které jsou tyto informace stará vesta.
Jíťa
Nováček
Nováček
Kontaktovat uživatele:

LP

Příspěvek od Jíťa »

:D :oops: A já jsem měla vždycky zato, že se to tak píše. Jinak moc děkuji, alespoň budu o něco chytřejší!
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

Tak koukám že nás začíná ohrožovat mezigenerační jazyková bariéra :)
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Pro upřesnění - SP se točily rychlostí 45 otáček za minutu, a u LP to bylo přesně 33 a 1/3 - komu to něco připomíná? :wink:
Try to see it my way...
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

Já myslim, že ve výjimečných případech měly některý SP i 33 otáček a některý LP jen 16, nebo ne? Jestli se pletu, tak mě opravte! :lol:
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Snad to s tou bariérou nebude tak zlé :-) Opakování je prostě matka moudrosti. Ano, singly se točily 45 ot/min, to jsem nějak zapomněl zmínit, tak to udělal j.babel.
Pro Rianyku: Máš pravdu, singly s 33 ot/min skutečně výjimečně existovaly, spíš na mluvené slovo. Elpíčko s 16 ot/min jsem neviděl (což samozřejmě neznamená, že není), byla by to dost okrajová záležitost, protože většina gramofonů takovou rychlost ani neumí. Alespoň dneska, kdy mívají jen 45 a 33, kdysi dávno mívaly ještě navíc 78 a 16. Takové LP se 16 ot/min by bylo použitelné zase spíš jen na mluvené slovo. Je totiž třeba dodat, že s klesající rychlostí klesá i kvalita reprodukce, proto stejná muzika ze singlu bude vždy znít líp než z LP. I proto se dřív v rádiích či na diskotékách hrávalo pokud možno ze singlů.
A ještě pro Jíťu ke dřívější otázce: Anthologie se dají objednat nejen jako 2CD, ale i jako 3LP, je to záležitost spíš pro sběratele či fajnšmekry analogové reprodukce.
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Desky na 16 ot/min skutečně existovaly! Opravdu asi jen na mluvené slovo, a postupně nebyly na čem přehrávat, protože jak správně napsal Vicino, postupně měly (a možná mají?) gramofony jen rychlosti 33 a 45.
Malé desky na 33 ot/min snad ani nebyly označovány jako singly, s těmi měly společný víceméně jen rozměr. Měly jsme doma asi 3 takové kousky - jednak dvoudeskový komplet s úryvky ze Suchého a Šlitra, a na tý třetí byl tuším nějakej Hurvajs. Což opět dokládá Vicinova slova.
Někde jsem slyšel, ale nikdy jsem to neviděl, takže nevím, jestli je to pravda, že Karel Gott vydal směs rokenrolů na desce, která byla rozměrem LPčko, ale točila se 45. Je pravda, že zkraje 90. let něco takového od něj v rádiu hrávali.
Desky na 78 ot/min jsou trochu o něčem jiném - především použitým materiálem, snad byla i jiná záznamová drážka, opět nevím přesně a nechci se pouštět do technických podrobností, přiznávám, že jsem na tenkém ledě. Nicméně už za dob mého dětství (sedmdesátá normalizační) to byly spíš muzejní exponáty, a kdo měl doma zásobu desek, neměl je na čem hrát, pokud neudržoval v chodu stejně starý gramofon.
J.
PS.: Ahoj rianyko :wink:
Try to see it my way...
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

Ty desky s rychlostí 78, to byly ještě šelakový, ne? Mimochodem my máme doma takovou podivnou gramodesku, která má cca velikost EP (teda já jsem ji nikdy neměřila), ale je na ní minimálně 10 písniček, ne-li ještě víc! Nevíte, co to je za úkaz? :?
PS: Ahoj Jardo! :lol:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

jj, šelak. Ovšem s tím ostatním Ti neporadím.... Ještě pamatuju, že některý starší 33 byly trochu menší než klasický LP.
A aby nedošlo k dalšímu matení pojmů, raději jen pro přesnost připomenu, že velikost SP a EP byla stejná.
Try to see it my way...
bobophon
Nováček
Nováček

Příspěvek od bobophon »

A na mluvený slovo se u nás používal i tzv. SupraLong - velikost LP , otáčky 33,3 a doba hraní cca 75 minut.
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

Jaktože je velikost SP a EP stejná? Já vždycky žila v domění, že SP mají 7 palců a EP 10". :?
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

A jestli je skutečně stejná, tak má ta naše deska ještě ke všemu neexistující velikost! :lol: Leda že by to byla ta, o které tu psal Jarda, ale tahle je O DOST menší jak normální LP, spíš mi přijde jen o kousek větší než ostatní singly, který máme. Nebo jestli to jsou EP.. :D Jak se vlastně pozná SP od EP, pokud na tom jsou třeba pohádky nebo něco mluvenýho (takže se to nedá identifikovat podle počtu skladeb), když to má stejnou velikost i rychlost otáčení?!?
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Trochu nám to od těch filmů uteklo, ale neva, aspoň se to pořád týká hudby :-) Je pravda, še standardní EP je stejně velká jako standardní SP. Ale to nevylučuje, že mohly být i jakékoliv jiné velikosti, u gramofonu je to úplně jedno, deska se nasadí na střed (u siglů bývala ta středová díra větší a musela se tam dát taková redukce) a protože na rozdíl od CD hraje od kraje ke středu, tak tam ta jehla vždycky spolehlivě skončí a desku vypne. Takže je fakt, že existovala i taková trochu menší elpíčka (mám takový doma třeba Hromskej den Zelenáčů), byly i desky hranaté (samozřejmě s kruhovou dráhou pro jehlu), v ABC jednou byla přiložená i deska z nějaké fólie, kterou jste mohli srolovat... Prostě ledacos. SupraLong na mluvený slovo taky existoval (třeba Neuvěřitelné situace Šimka & Soboty), tam byly ty drážky víc nahusto, čili pro hudbu moc nepoužitelné. Jinak nejsem staromilec, přínos CD oproti deskám oceňuju, ale musíte uznat, že ty velké obaly elpíček byly krásné...
rianyka
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od rianyka »

Hromskej den Zelenáčů? Přesně to na tý desce máme. Takže to je LP? Fajn, záhada vyřešena! :lol:
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Já mám pocit, že rozlišení SP nebo EP je možné tak akorát u hudby podle počtu skladeb, u mluveného slova mě rozlišení nenapadá.
Supralong si pamatuju, byl to snad vynález z Loděnic. Že pro hudbu byl těžko použitelný, s tím bych souhlasil, protože jestli si dobře vzpomínám, tak to šlo vyrobit jen mono - čili důvod naprosto zřejmý. Stereo to nešlo myslím proto, že (velmi zjednodušeně) drážka Supralong byla hustější než běžná, a drážka stereo záznamu je širší než drážka mono.
Úplně souhlasím s Vicinem, pokud jde o obaly desek - přepsat z analogu do digitálu jde snad všechno, záleží jen na tom, jak dobře se to udělá, ale některé obaly LP ztratily hodně, když byly zmenšené na 12x12cm. Prostě byly dělané na větší formát... Pak existují hrůzostrašné příklady toho, jak NE: to, co provedli s obaly na CDčkách Olympicu, hraničí s amatérštinou nejhoršího kalibru. Zmenšeně okopírované obaly původních LP, takže veškeré údaje jsou nečitelné. Navíc vše je vybledlé a rozmazané. Vrchol trapnosti je inlay - na bílém podkladě zmenšené obaly všech alb a pod každým(!) originální nápis "OLYMPIC NA CD". Kdo by se chtěl s ním chtěl seznámit z CD, tak základní informace (rok vydání, sestava, seznam skladeb s autory...) získá z obalu jen velmi těžko, někdy možná vůbec. (Mimochodem, Olympic má buď smůlu nebo starej Janda na obaly prostě kašle - ani Best I.A se s nimi zrovna nemaže - na obalu CD Unplugged najdete možná 15 nejrůznějších chyb... ale to už nepatří ani do toho tématu, ke kterému jsme tu samovolně sklouzli.)
Try to see it my way...
Odpovědět