Rubber soul

diskusní fórum o skupině Beatles
Rigby
Manager
Manager
Kontaktovat uživatele:

Rubber soul

Příspěvek od Rigby »

V říjnu 1965 se Beatles dostavili do studia, aby natočili nové album určené pro vánoční trh. Nyní se spolehli pouze na vlastní skladby, které se od předchozích alb velmi odlišovaly nejen svými texty, ale i hudbou. Každý nápad se snažili propracovat a vytěžit z něj to nejlepší. Novinkou bylo také použití netradičních nástrojů a studiových efektů. Album Rubber soul se objevilo na pultech obchodů 3. prosince 1965.

Album je přechodným stádiem mezi 'starou' a 'novou' tvorbou Beatles a jako takové ho beru. Vždy se mi líbily skladby Nowhere man, Girl a In my life. A tato trojice pro mě zůstává i dnes jako to nejlepší z tohoto alba. Za nejslabší považuji bohužel Ringovu What goes on. Zbytek je také dobrý, ale raději se těším na další desku, Revolver, na které své nápady dovedli v dokonalost.
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř »

jedna z nejlepších desek, pro mě neni přechodový, ale plně startuje novou éru Beatles. Obsahově je to něco úplně jinýho než předchozí alba. Podle mě nejlepší kousky: Drive My Car, The Word, In My Life, obě Georgovy věci (Think For Yourself obzvlášť), ale i třeba Wait nebo Run For Your Life (nevim, proč jí John neměl rád - prej jí vykrad, ale to mi nevadí). Prostě celý je to úžasný a hodně to napovídá o tom, co se bude dít v hudbě 60. let dál.
Marťa

Příspěvek od Marťa »

Já myslim že tohle album je fakt skvělý. Hodně se mi líbí Drive my car, Word, In my life, If I needed someone nebo Norwegian wood. Naopak nemusim what goes on, I'm looking through you nebo právě run for your life. K tomu hornímu přízpěvku - jak John neměl rád tuhle písničku, tak já jsem četla knížku o vzniku všech jejich písní a tam psali, že jí neměl rád právě kvůli tý první větě. Teď si nevzpomínám jak je to anglicky, ale v překladu mysli nějak - radši bych tě viděl mrtvou než s jiným mužem - nebo tak podobně.
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Fokt »

Já bych ji bral fakt jako přechodovou - na jedné straně jsou tu ještě dozvuky jejich prvního období (tj.obobí jednoduchých písniček furt jen o lásce) - např.skladba Run For Your life, ale na druhý straně už tu zaznívá nový svěží vítr v podobě neotřelých až exotických nástrojů (např.sitár v Norwegian Wood), zajímavý jsou taky fotky na obálce (Paul v ústech s něčím, co rozhodně nepřipomíná klasickou nikotino-dehtovou cigaretu, ale spíš jointa alias MoJo). Prostě bych řekl, že na tomhle albu se Beatles rozloučili se svým prvním obdobím let 1962-64/5 plným stupidních písniček o lásce, a začali se víc vyjadřovat k politice a společnosti vůbec. Přesto bych to neřadil jako už do dalšího (vrcholného) období let 1966-67, protože definitivně to podle mě odstartoval až singl Paperback Writer/ Rain a hlavně Revolver, kde se už plně projevila jejich snaha vyvázat se z dosavadního stylu života a taky se tu už objevuje vliv marihuany a LSD (hlavně v písních Johna).
dr. Halíř
Lokální hvězda
Lokální hvězda

Příspěvek od dr. Halíř »

to Michal: nic proti názoru, jenom si nemyslim, že první období Beatles byly stupidní písničky. Na začátku šedesátejch let to tak prostě bylo normální (snad kromě Dylana), že se zpívalo o tom, kdo, kdy a kde s kým. Navíc podpořeno melodiema Lennon-McCartney je to paráda
Anonymous

Příspěvek od Anonymous »

Tohle album mám ze všech nejradši (i když jak kdy, často dost záleží na náladě) Strašně moc se mi líbí In My Life (moje asi vůbec nejoblíbenější),pak mám ráda i Girl nebo Nowhere Man... Zdá se mi,že se na tomhle albu už začaly dost odlišovat Paulovy a Johnovy písničky...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

For Dr.Filler (takhle by se to asi řeklo maďarsky:-)

Já neřek že jsou písničky o lásce stupidní, akorát mi jich přišlo trochu moc...jestli se Beatles nebáli, že se budou opakovat (což se taky stalo u This Boy vs. Yes it is). Jinak melodie jsou samozřejmě skvělý, já myslel akorát tu kvylitu textů, protože ty jsou zase lepší až ty pozdější - dýchá z nich taková síla a elán (Taxman, Within you Without you, Revolution no.1, Piggies, I am the walrus). Já prostě žeru společenskokritické texty, i když ne ke všem je kvalitní hudba.

Uplně nejlepší ale je kvalitní melodie i dobrej text, jako je tomu např. v In my life. Jinak je tohle album výborný, nemá slabý místa, i když je fakt že Ringo na druhé straně desky je spíš průměr, také mi delší dobu trvalo skousnout drsné aranžmá písničky Wait. Ale jinak je to skvěěělýýýý.

Äd odlišnost Johna a Paula: Nevidim to zas tak černě - co třeba Norwegian Wood, to je Johnovo a přesto z toho dýchá něco, co bych hledal píš u Paula. A ani pozdějc to nebylo tak moc rozdělený, protože i Paul dokázal překvapit tvrďárnou Helter Skelter, kterou bych spíš býval typl na Johna. A co třeba takový Cry baby Cry?
Nitty_Gritty

Příspěvek od Nitty_Gritty »

Gumová duše je náhodou moc dobrý album, i když ne moje úplně nejoblíbenější. Ale dobrý. Za skvělý skladby považuju zejména Drive My Car, Norwegian Wood, Girl, In My Life (sakra, samá Lennonovo tvorba :mrgreen: ), no ale taky se mi dost líbí If I Needed Someone a samozřejmě Michelle. A celkovej favorit je u mě Nowhere Man, protože to mi přijde takový....ze života (hmyzu) :D
atica

Rubber Soul

Příspěvek od atica »

Tohle je jedno z mých nejoblíbenějších alb vůbec, každá písnička má něco do sebe, fakt těžko říct, která z nich se mi líbí nejvíc, ale všimla sem si, že vždycky, když ho poslouchám, tak se prostě podvědomě těším na Nowhere Man, Michelle, In My Life a Wait.
Jinak je taky fajn Drive My Car, který skvěle odstartuje celou desku, hned potom Norwegian Wood(což je vůbec moc hezky udělaná písnička, že)....jo, a taky The Word.
Jednoduše skvělý album, souhlasim s tím názorem, že je to přechod od ,,starý" k ,,nový" tvorbě Beatles, začátek toho období od Rubber Soul, přes Revolver a Sgt. Peppera k Magical Mystery Tour.
Jenom What Goes On mě docela štve.
luke_bunda
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od luke_bunda »

Líbí se mi. Nejvíc asi Drive my car, In my life a If I needed someone...
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Re: Slowhand alias Eric Clapton :-)

Slowhande - co má dr.Filler na zvonku fakt nevím, ačkoli jsem asi 2x viděl všechny 3 série Smolíkových...rád se nechám poučit (což je pravděpodobně tvoje nejoblíbenější činnost tady na fóru). Jinak je možný že tam má něco jinýho, ale čeští zpracovatelé to přeložili jako dr.Halíř, a když to přeložím zpět do maďarštiny tak mi z Halíře vychází Filler. Proto ten postup.
Lennonka
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lennonka »

In My Life rozhodně vede, po delší době jsem přišla na chuť Michelle a pak se mi líbí ještě Run for your life, i když je to celkem síla : ))
Ale celkově to není moje oblíbený album, spíš trochu podprůměr... :roll:
In Her Own Writings
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Re: Slouwhend

Je zajímavý, že když tě tak nazvala Lennonka, tak jsi jí nenadával...že by sexismus???
Michal Fokt
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Kontaktovat uživatele:

Já ti nenadávám, jen jsem se trochu zastal Dr.Fillera :-) Aspoň to bude vypadat, jako že se tu hodně debatuje, že je to atraktivní téma (protože než se sem vleze, tak je u tématu vždy napsáno, kolik je tu příspěvků) :-))
rumburak

Příspěvek od rumburak »

teneo album bol prelomový,ale určite nie je najlepší(proste,v takej konkurencii oproti iným albom nemal šancu ísť na vrchol(pozn.,nie mať orgazmus)) :wink: in my life je jedna z najkrajších piesní beatkes
eliz

Příspěvek od eliz »

Hmm,ja mam tohle album dost rada,je takovy spravne dynamicky...
Mozna je to az trochu perverzni (vzhledem k prvnimu dost drsnymu versi), ale nejradsi mam Run for your life - obzvlast Johnuv zpev,krasne zastrenej :)
honzis

Příspěvek od honzis »

Hodně dobré album. Opravdu první tak trochu jiné (i když skladba Help! už byla trochu jiná, a taky Baby´s in black, trochu moc brzy psychedelická na rok 1964). Nejlepší písně pro mne jsou Norwegian wood, Wait, Word, Run for your life, Girl a Nowhere man. A taky If I needed someone. Nesnesu Michelle a tu rychlou I´m looking through you.
Jinak fakt solidní práce. Maminky by z nich měly radost.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

NeTodle album nemusim az na fantasticke Norwegian wood a nowhere man,solidni Michelle,Wait a In my life.Nevim co na nem vsichni vidi ale je to jen muj nazor.
Kvítek

Příspěvek od Kvítek »

Prostě Johnova vynikající práce!!!
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

A Paulova, Georgeova a Ringova... Beatles byli čtyři!!! :D
Odpovědět