Technická úroveň nahrávek

diskusní fórum o skupině Beatles
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Technická úroveň nahrávek

Příspěvek od Vicino »

Tak mě dneska, kdy si připomínáme neveselé 37. výročí rozpadu naší oblíbené kapely, napadlo jedno téma: Jak se vám líbí technická úroveň jednotlivých nahrávek (myslím tím přímo písní) Beatles? Záznam, zvuk, střih, dobový mix? Platí, že čím mladší nahrávka, tím i lepší? Odhlédněme od toho, jak je která písnička pěkná, ale jak je nahraná a zahraná. A co opačný pól - kde to podle vás Brouci samotní i studioví pracovníci nejvíc odflákli? Mám na mysli řadové oficiální nahrávky z doby působení Brouků, těžko do takového srovnání zařadit Antologie, Love, Live At BBC, Naked, či různé bootlegy, dema a pirátštinu, vznikající za nesrovnatelných podmínek. A co obrazové záznamy, klipy, jak se vám v nich líbí práce režie, kamery, zvuku, střihu? Sám schválně (zatím) žádný název neuvádím a těším se na vaše názory.
Mirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 14, 2007 12:30 pm

Příspěvek od Mirek »

Myslím, že technickou úroveň nahrávek lze dnes těžko hodnotit, neboť to co všichni ve valné většině známe jsou CD z roku 1987.
Já osobně jsem se s Beatles seznamoval koncem osmdesátých let pomocí různě pokoutně sehnaných nahrávek a do nekonečna kopírovaných pásků. Sehnat některé nahrávky bylo zkrátka nemožné. Často jsem se uchyloval i k takovým extrémům jako nahrávání z Hlasu Ameriky, kde Beatles často zařazovali mezi písničkami na přání. Myslím, že jedna z pozoruhodných vlastností hudby Beatles je, že si dokázala uchovat svůj náboj i v takto neuvěřitelně špatném technickém podání, ať už z hvízdajících a rušených krátkých vln či praskajících gramofonových nahrávek zkopírovaných na kazety.
Když jsem si pořídil kvalitní aparaturu a komplet Beatles na CD zažil jsem docela zklámání. Příjde mi, že Beatles z CD nezní nijak dobře. Podle mého názoru je na tom nejhůř CD With the Beatles, kde se zvuk poněkud slévá a není moc přehledný např. činely v It Won't Be Long působí v CD mixu docela rušivě. U mojí asi nejoblíbenější skladby, Nowhere Man, bych na CD očekával poněkud zřetelnější a méně "zachrastěný" a capellový úvod (z tohoto hlediska je daleko lepší verze ze soundtracku k Yellow Submarine).
Myslím, že i CD verze Seržanta by snesla lepší zvuk, zvláště Getting Better nebo Fixing a Hole.
Z hlediska zvuku a střihu mi příjde poměrně nedotažené Strawberry Fields Forever. CD technika až příliš odhaluje nedokonalosti studiové techniky a střihy jsou zřetelně slyšet a rozdělení do jednotlivých stop trochu kazí dojem z této jinak nádherné a mé druhé nejoblíbenější skladby.
Z originální kolekce CD mi nejkvalitnější po technické stránce příjde album Abbey Road.
Je ale pravda, že pro každou desku lze najít nastavení ekvalizéru takové, aby zvuk byl příjemný.
Zůstává otázkou do jaké míry je zvuková kvalita současné podoby nahrávek Beatles ovlivněna CD remixem z konce 80. let, kdy digitální technika byla stále ještě dosti v plenkách, a do jaké míry se na tomto stavu podepsal samotný přístup EMI, který v Beatles viděl jen pomíjivou módu, do které nemá cenu investovat.
Doufám, že nové vydání katalogu Beatles tyto vady na kráse odstraní a dovolí nám pouštět si Beatles v opravdu studiové kvalitě. Jenom doufám, že EMI nepříjde s nějakými pseudo CD formáty jako známý Copy Controlled systém, který přísně vzato ani nesplňuje požadavky tzv. červené knihy - tedy základní normy pro CD záznam zvuku.
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Zremixována byla v 80. letech pouze alba Help! a Rubber Soul (obzvláště použití digitálního reverbu na Dizzy Miss Lizzy je uši drásající). Ostatní mají původní dobové mixy. Od Revolveru dál cd neznějí vůbec špatně. Horší jsou první čtyři. Byly použity mono mastery (což by bylo v pořádku), ovšem při přepisu do digitálu byly přehrávány na stereo magnetofonu. Proto nejspíš ten "slévající se zvuk".
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

Já si myslím, že i v těch nejstarších nahrávkách měli Beatles pořád lepší zvuk než většina tehdejší světové a tím spíše československé produkce. Vždyť třeba hned první písnička prvního LP, I Saw Her Standing There zní i dneska svěže, pohodově, nezastarale s báječně vypáleným Georgeho sólem. Mám doma VHSku Get Back s koncertem Paula a jeho kapely, myslím, že někdy z 90. let, kde to sólo hraje Paulův kytarista, teď nevím, jak se jmenuje, vypadá jako Newman. Sice u toho velice drsňácky vyvaluje oči, ale sólíčko tahá na jednom tónu, prostě proti Georgovi břídil. No dobře, v tomhle případě se to tolik netýká zvuku, jen si s tím prostě nedal tu práci. Ale ke zvuku: Sedíme takhle doma s kámošem, z věže hraje Olympic. Kámoš se najednou zděsí, jaká se to ozvala zahuhlanina, určitě, stokrát přehraná kazeta. A kdepak! Cédéčko s nahrávkou Osmý den, z roku 1980! Čili technika mladší skoro o 20 let než první Beatles, zvuk 100x mizernější, u Supraphonu to prostě neuměli nahrát. To jak to dělali u EMI je prostě ještě zlatý oproti tomu, jak to taky mohlo dopadnout...
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Srovnávat nahrávku ze Západu s nahrávkou z Československa roku 1980 je trošku zbytečné a výsledek je předem jasný.
Z doby socialismu jsem slyšel zatím dvě desky, které se zvukovou kvalitou dají srovnávat se světem, v tehdejší době. A to: Kuře v hodinkách od Flamenga a Stříhali do hola malého chlapečka od Vladimíra Mišíka. Jestli zná někdo další tak sem s tim...

PS: jako lék na ten chvalozpěv, co se týká Georgova hraní v I Saw Her Standing There, by mohly pomoci alternativní "tejky" této skladby :)
Jan K
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Příspěvky: 116
Registrován: pon črc 03, 2006 4:53 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Jan K »

Třeba Eláni nezněli špatně. A desky od Hapky a Horáčka (Štěstí je krásná věc, apod.). Na druhou stranu třeba Great balls of fire od Jerryho Lee Lewise je snad z roku 1956 a zní fakt dobře...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

Onder: Pravda, alternativní tejky neznám, dá se předpokládat, že na LP pak dali ten nejlepší. K těm 80. létům v ČSSR - asi se to nedá takhle jednoznačně smést se stolu. Co třeba hudebně i zvukově nadčasový hardrock Jirky Schelingera? A i u těch mnou zmíněných Olympiců to bylo proměnlivé: Onen Osmý den zvuková mizérie, Okno mé lásky ze stejné doby zvukově parádní.
Jan K: Souhlasím, Eláni zněli za totáče výrazně lépe než většina soudobého pop/rocku. Slováci také měli digitální studio už v 80. letech, to nemělo skoro nikde na východě obdoby. Nikdo to také s ním pořádně neuměl, což třeba vedlo k této historce: LP Nebezpečný náklad byla prakticky hotová, zbývalo pár úprav, když se technikovi omylem podařilo celou práci smazat. Sám jsem měl kapelu, takže je mi jasné, že po týdnech pracného nahrávání to musí být situace na provaz...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

Ještě by mě zajímalo - co to je za vydání alb "Please Please Me" a "Beatles For Sale", která tady umístil Pollack? U jednoho čtu DESS Stereo Remix, u druhého Blue Box Remaster, tak nevím, co s tím má EMI společného, jak moc je to "oficiální". Pokud to někdo remixoval, tak přece musel mít k dispozici originální samostatné stopy. A proč nejsou remixovány Love Me Do a P.S. I Love You? Nevím, jak vypadalo dobové stereo na deskách (znám jen oficiální mono z CD), ale takhle by se mi to celkem líbilo - uprostřed hlavní vokál a basa, ostatní přiměřeně rozhozené do stran, to mohla EMI klidně dát na cédéčka. Máte k tomu někdo podrobnosti?
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

EMI to pochopitelně nevydala. První čtyři desku Beatles nikdy nevyšly na CD ve stereu oficiálně. DESS je zkratka pro Doctor Ebbetts Sound Systems. Dr. Ebbett je fanoušek Beatles, kterému jednoho dne došla trpělivost a rozhodl se, že udělá lepší cd než ty oficiálně vydané, což se mu povedlo. A každou z nich udělal jak v mono tak ve stereo verzi. K tomu použil původní, nikdy nehrané vinyly a přetáhnul je na cd. Blue box remaster znamená to, že jako zdroj byla použita deska z kolekce LP, která byla vydaná v roce 1978 a obsahovala všechny řadové desky (kromě Magical Mystery Tour). Desky byly v takové modré krabici tak proto ten "blue box remaster." http://www.jpgr.co.uk/boxlp.html

DESS stereo remix je nový stereo mix, který udělal Dr. Ebbett. Jako výchozí materiál použil původní stereo mix. Až na malé vyjímky to znamená: Levý kanál nástroje, pravý kanál zpěvy.
Basové frekvence odfiltroval do prostřed stereo obrazu. Tím vzniká dojem, že baskytara hraje v prostřed. A pravý kanál se zpěvem dal taky do středu stereo obrazu. Nicméně, v I Saw Her Standing There je Johnova doprovodná kytara nahrána v pravém kanálu s zpěvem. S tímto problém Ebbett naložil tak, že v pasážích, kde se nezpívá je dopr. kytara vpravo a pokaždé, když se objeví zpěv se celý kanál přesune doprostřed. Samozřejmě i s tou doprovodnou kytarou. Takže celou skladbu putuje doprovodná kytara zleva do prostřed. Závisle na zpěvu.

A na závěr ještě odkaz na kompletní Ebbettovu diskografii...
http://www.bootlegzone.com/files.php?section=1&pub=160
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

Velice zajímavé informace! Dr. Ebbet musí být fakt FANOUŠEK, když si představím tu piplačku, co si s tím dal. A to měl k dispozici jen vinyly, z kterých dosáhnul tak parádního výsledku. Při představě, co by mohla dokázat EMI, vlastnící originál pásky s jednotlivými stopami... Kdyby tedy chtěla! Snad brzo chtít bude, doufejme.
Ještě pro Ondera, coby bubeníka (a samozřejmě i pro ostatní): Máte někdo zajímavosti o nahrávání onoho proslulého sóla na bicí v The End? Uvádí se, že je to jedno z prvních využití rozdělení jednotlivých bubnů do sterea, kdo na to přišel? Jak to zvučili při nedostatku zkušeností s takovou technikou? I na dnešní dobu to zní pěkně (i když v době triggerování asi plno mladých bubeníků nechápe můj údiv).
Uživatelský avatar
Rigby
Manager
Manager
Příspěvky: 254
Registrován: pát lis 08, 2002 9:46 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rigby »

EMI to má už dávno hotové, malá ochutnávka byla na novém soundtracku k Yellow Submarine a samozřejmě na výběru hitů 1. Asi stále čekají na vhodný okamžik nebo na nový formát, který nahradí CD. :?:
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Kompletní remastering katalogu Beatles byl dokončen koncem léta roku 2006. Začátkem roku byl pro další práci k chystanému vydání kompletního remasterovaného katalogu Beatles povolán Giles Martin. Spekuluje se o tom, že po úspěchu deluxe edice Love s 5.1 dvd-audio diskem, se EMI rozhodla vydat i deluxe edice řadových desek. Proto byl nejspíš původní plánovaný termín vydání posunut z jara 2007 na dobu pozdější. Pravděpodobný termín byl 1. června, v souvislosti se 40. výročím vydání Sgt. Peppera. To ovšem teď zkomplikuje vydání sólové desky Paula McCartneyho. Tzn. že remastery vyjdou pravděpodobně později v tomto roce...
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Příspěvky: 481
Registrován: úte dub 26, 2005 11:24 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Při nahrávání sóla na bicí v The End nebyla použita žádná technika, se kterou by neměl kdokoliv ze zvukářů v Abbey Road zkušenosti. Bicí se v podstatě zvučili stejně jako u ostatních písniček (s vyjímkou dvou overheadů místo jednoho). A nebyly nahrány na jednu stopu, ale na dvě ve stereu. Prostě museli jen otočit asi třema knoflíkama navíc...
A jestli to byla jedna z prvních nahrávek s bicíma ve stereu? O tom dost pochybuju. Minimálně Cream takovou techniku už dávno používali. A našli by se určitě i další. Ale u Beatles je to rozodně poprvé v pravém stereu.
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

V Matznerově knize se píše (v souvislosti s otevíráním firmy Apple roku 1677): "Naprostý převrat v gramofonovém oboru a současně stoprocentní pojistku proti rozmnožujícímu se pirátskému kopírování desek na pásky a kazety mělo přinést elpíčko ve tvaru jablka, které znemožňovalo podobné praktiky." Máte někdo tušení, jak to mělo fungovat? Předpokládám, že k realizaci nedošlo.
Uživatelský avatar
j.babel
Světová star
Světová star
Příspěvky: 1790
Registrován: sob pro 03, 2005 1:18 am
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od j.babel »

O LPíčku jako jabku jsem četl jen tuto citovanou pasáž.
Neměl to být další z Mardasových nápadů? :wink:
Ostatně - v 17. století by to byl jistě docela převratný vynález :lol:
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

No on by to totiž byl převratný vynález i dneska. Předpokládám, že to byla mardasovina, která nedošla naplnění, jenom by mě zajímalo, jak to mělo být vyřešeno technicky. Jsem zvědav, jestli se to někdy dozvím...
Uživatelský avatar
j.babel
Světová star
Světová star
Příspěvky: 1790
Registrován: sob pro 03, 2005 1:18 am
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od j.babel »

Já jsem jen reagoval na roztomilý překlep v roku, napsal jsi 1677 :-)
Jinak - a už naprosto vážně - si to fakt nedovedu představit. Umím si jakž takž představit vinyl ve tvaru jablka s klasickými drážkami. To ale asi vynálezce neměl na mysli...
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík
Příspěvky: 656
Registrován: pon bře 05, 2007 9:44 pm

Příspěvek od Vicino »

Jééé, teď na to koukám, to jsem teda pako. Mně se to pořád plete, má devítka bříško dole a šestka nahoře, nebo jak to je? :lol: Možná by mohl Mardas přispět nějakým nápadem dnešním výrobcům CD a DVD, ti pořád vymýšlejí nové a nové ochrany proti pirátům a stejně jim to není nic platné... Možná by byli vděční i za zdánlivý nesmysl. Co třeba CD ve skutečném, tedy trojrozměrném tvaru jablka? To by byla ochrana definitivní, nikam by nešlo dát, nešlo by zkopírovat a dokonce ani přehrát!
#47
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Příspěvky: 157
Registrován: pát říj 28, 2005 12:58 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od #47 »

Když už mluvíte o ochraně CD/DVD...myslím že tímto je vše vyřešeno

http://www.ct24.cz/index_view.php?id=209308
Uživatelský avatar
helterskelter
Lokální hvězda
Lokální hvězda
Příspěvky: 100
Registrován: čtv bře 16, 2006 8:51 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od helterskelter »

o je docela mazec, jeste, ze ten clanek vysel 1.4., je to asi to samy jako Ringova chata v Kudlovicich :lol:
When the night is cloudy there is still a light that shines on me...
Obrázek
Odpovědět