Technická úroveň nahrávek

diskusní fórum o skupině Beatles
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

To bylo taky dobrý... už jsem na to skoro zapomněl. :D
Try to see it my way...
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Technická úroveň nahrávek

Příspěvek od Vicino »

Tak opět nadhazuji otázku pro informované: Co nové vydání katalogu Beatles? Někdy před rokem jsme se tu bavili o tom, že to vyjde každou chvíli... Víte někdo něco aktuálního?
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Vydání remasterovaného katalogu bylo opožděno díky rozvodu Paula McCartneyho. Podle nejnovějších zpráv (neoficiálních pochopitelně) by se měl remasterovaný katalog Beatles objevit v červnu nejprve v digitální podobě ke stažení (iTunes apod.) a později, pravděpodobně na podzim, by měl vyjít i na cd. Ale ověřeno to zatím není.
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Když jsme u té vydavatelské formě rád bych zde rozvinul mini diskuzi o originálních MC (kazety) s podmínkou že byly k dostání v ČR buď volně v prodeji nebo v knihovnách. Zde je krátký a počáteční přehled co vím (ale asi nevím úplně vše).
Beatles - vyšlo vše od Please Please Me až k Let It Be, Live At The BBC, Antholgy 1-3
(O Past Masters 1 a 2, Yellow Submarine songtrack z 1999, album 1, Let It Be..Naked, Love nevím zda v ČR byly k dostání v MC vydání)
John Lennon -Imagine,československá kompilace 1976, Wonsaponatime
(O např. Double Fantasy,Lennon Legend, John Lennon Collection nemám info. zda byly k dostání v MC vydání)
Paul McCartney-Wings Greatest,McCartney II,Off the Ground,Paul is Live, Flaming Pie, Wide Praire, Run Devil Run, Driving Rain
(O dalších např. Ram a Wild Life vyšlo v zahraničí viz.jpgr.co.uk ale u nás asi ne, nevím zda All the Best! apod. byly u nás v MC vydání
George Harrison - The Best Of 76, Brainwashed
(O dalších např. Cloud Nine nemám info)
Ringo Starr-Time Takes Time, Vertical Man
(O dalších nemám info např. Old Wave)
Pokud víte o nějakém albu v MC o které nemám info zda jste si ho mohli koupit či půjčit v Československu a v ČR tak to sem prosím sdělte děkuji.
to se vrací kolibřík
Vicino
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Vicino »

Park: Což o to, z dob ČSSR bychom se měli teoreticky dobrat ke konečnému počtu toho, co se dalo na kazetách koupit, je to uzavřená kapitola. Ale z doby porevoluční to asi bude problematičtější - jednak je tady internetový prodej, u něhož vlastně nevíme, jestli jsme kazetu koupili v Čechách, byť je třeba příslušný e-shop český (teď třeba koukám na jeden, který nabízí na kazetách Past Masters I+II za 71 korun). A i když se omezíme na kamenné obchody, je to zas tak - po revoluci často divoce vznikala a zanikala všelijaká obskurní "vydavatelství", lisující vlastní CD či vyrábějící vlastní kazety "originálky" a pak se v tom někdo vyznejte. Rozhodně téma je to zajímavé, jsem sám zvědav, k čemu se dobereš.
Mimochodem - ve své sbírce mám dvoj-CD s názvem "The Beatles - Silver Edition", je takové černo-stříbrné a bylo koupené v běžném gramoobchodě cca v roce 1993. Obsahuje celkem 48 písniček z prvních 4 LP Beatles (takže prakticky všechny), ale booklet veškerý žádný, jen seznam skladeb a údaj "© 1992 by Silver Edition". Počítám, že EMI o tom nic neví :-) Je to vlastně takový předchůdce různých výběrů, které "vydávají" všelijaká Tesca či benzínové pumpy. Trošku jsem odbočil od kazet, ale je to jen můj přispěvek k polistopadové situaci na našem trhu.
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Vicino:díky za přehled distribuční a vydavatelské situace s Beatles v ČR. Internetový prodej bych zde radši nezahrnoval. Ty různé kompilace v Tescu apod. bych sem také neumisťoval, sám jsem si i nějaké pořídil ale ztrácí to tu originalitu. Ještě jsem si vzpomněl že na MC jsem si (90.léta) pořídil tehdy polooficiální Star-Club a oficiální výběry Červené 1962-1966 a Modré 1967-1970. Na internetové stránce knihovny mlp existuje i Paulova kompilace All the Best! ale neni nikde k dispozici. Kompilace koupené v Česku sem můžete umístit, ale hlavně se mi jedná o oficiální řadová alba na MC.
to se vrací kolibřík
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

,,Svět hládá lúdí,ktorí
vedla niečo robiť a nie
takových,ktorí vedia vysvetlit´,
prečo to neurobili"
Elena

Je to jeden úryvek z mnoha které jsou napsány na desce McCartney II., k nějakému Péťovi a jsou plné různých přání ve slovenštině a je tam zvýrazněno i datum 28. mája 1981. Jak jsem již někde psal, toto MC je k dispozici v Těšínské ulici v knihovně, tam je v katalogu (normálně na stránkách webu městské knihovnyto nenajdete). Prostě začátek 80. let potřeboval vodvaz, a tudíž bylo nutné vydat McCartney II. Tato kazeta je z Indie, byla vydaná až v roce 1982, tedy s dvouletým zpožděním v době kdy Paul dokončoval práci na Tug of War, které Suprapon vydal u nás o další 2 roky.
Začátek písně Coming Up tam chybí, tak se nelekněte.
Dále tu máme Pipes of Peace, které mělo rozkládací booklet a moc hezkou grafiku zlatým písmenem. Pak následoval album Pozdravuj na Broad Street s pěknými melodickými melodiemi, hitem No more lonely nights doprovázen moc pěkným klipem, a které připomnělo beatlesácké hity především z průlomového alba Revolver dříve než nahrávky přešly na Michaela Jacksona.
LP obsahuje ustřiženou verzi s Eleanors Dream, ale najdeme hned upozornění o plné verzi na kazetě i na CD, bohužel ne v češtině. Bohužel také se další rockové písně z tohoto alba na kompilacích neobjevily. Chtělo se to tedy ponořit hlouběji do rockové oblasti s jasnou představou, ktetá by nebyla odlitkem dob minulých. Paul se tedy vydal do studia, aby zde nahrál album, které je mezi fandy a kritiky považovano za mrazivé či studené. Jde o rockověji pojaté Press To Play, které přineslo náladu z alba Let it Be. Album začíná naprostým hitem Stranglehold, následuící píseň o dobrých časech a sluníčku má zajímavější jiný part na výběru Pizza and fairy tales. Press v LP verzi je ta rychlá (stejná jako ta z nejnoějšího vydání CD v r.1993, existuje i pomalá verze na CD)Moje oblíbená je technická záležitost s bicími - Talk more talk, která má i zajímavý text. Melodie jsou většinou smutné, strašidelné s možností nového pohledu na svět. Album však přineslo nádherné klipy, ale také romantickou Only Love Remains. V ,,Nanejvýš absurdné" se zpívá o dinosaurovi, proto ji mám rád. Pak následoval výběr All the best!, dle mého názoru nejlepší kompilace. Album vyšlo u nás, jestli i na kazetě zřejmě ano, pokud je to zařazeno do katalogových listů. Následující Choba B CCCP jsme mohli vidět v Retru, jako podpůltové zboží, možná bylo i volně v prodeji to nevím. A Flowers in the dirt je zajímavé tím, že mám tuhle desku s červeným zadním obalem, zatímco když jsem pro tu samou jel před 2 lety do Rožňavy na Slovensko, tak tam byly ty nápisy písní nahoře a byla tam obyčejná fotka snad stejná jako na předním obale.Sice jsem psal i o LP deskách, ale snad to nikomu nevadí, aspoň si rozšíříme představu :D
this is what you need: Paul McCartney - If you wanna
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Mám pro vás dobrou zprávu. V obchodě jsem objevil 2 dosud neznámé audiokazety Takže první kazeta je John Lennon a Yoko Ono z roku 1981 (takže se nejedná o tu Československou jak jsme se o ní zmiňovali v soutěži Co víte o Beatles a jejich tvorbě, ale aspoň něco, ten tracklist je jiný, kazeta je ze Sýrie, koupil jsem ji ale v Praze, ale společného mají jedno: ani jedna z nich nezačíná písní Imagine, československá začíná Gimme Some Truth a tahleta co jsem jí koupil začíná Woman). Hlavně že mám nějakou výběrovou kazetu s Lennonem, jupíííí :D (Walls nad Bridges mám též na MC). Ale zpátky k oné kazetě. Kazeta se poslouchá dobře, všechny písně znějí jak z tranzistorového rádia, skoro bych řekl v monu, i když je to Stereo. Tak začnu recenzovat album John Lennon a Yoko Ono: The Music Died zřejmě od společnosti PEACE. Než se ozve Woman uběhne dlouhá doba. Písně I´m Loosing you a I´m Moving On od Yoko jsou spojeny jak na albu Double Fantasy. V písni Mother je slyšet přímo praskot desky, ale vzhledem k dynamičnosti té písně bych řekl že to je spíše k dobru a ještě víc raritnější. Písničky z Double Fantasy nemají tam praskot desky. Tracklist je uveden na obrázku, je to taková koláž fotek abysme to měli pohromadě na jední. Strana B začíná mou oblíbenou Watching The Wheels, tentokrát píseň začne hned na začátku pásky, jen kvalita té písně je trochu zpočátku ,,rozhášená" nevím jak to popsat, ale píseň zní dost jasně hlavně ve výškách. Zvuk praskotu desky je slyšet na Oh my love, I´m your angel. Oh Yoko se ozve přímo hned za Every man has a woman who loves him, téměř bez pauzy a zní skutečně skvěle (kvalita). Reprise Give Peace a chance je vlastně spojen s předchozí Happy Xmas. A teď ta druhá kazeta. Je to Modré album Beatles 1962-66, název asi šílený jelikož to známe spíše jako červené album, ale Němci si s tím poradili a vrazili červené do modrého prostředí (viz další obrázek). A navíc se nejedná o 2 MC Červeného (které mám taky), ale jen o jednokazetovou verzi, kde na straně A uslyšíte první kazetu a na straně B druhou. Jo a též na straně obalu (jeho hraně) je zajímavost v podobě: dalších 12 písní (viz koláž fotek). A ještě k tomu Lennonovi, k té jeho kazetě, po rozbalení ,,bookletu" jsem tam objevil srolovanou lepenku co vypadala jako cenovka, tak jsem opatrně ji rozbalil a zjistil, že mi ji ,,po 28 letech" prodali za cenu o 15 Kč víc :D . Jsem zvědavej na vaše reakce. Myslíte si třeba, že Supraphon či Opus měl v tom roce nebo i trochu později vydat podobnou či snad stejnou kazetu (protože v té československé jsme samozřejmě vzhledem k datu ochuzeni o písničky z Double Fantasy, ale na druhou stranu v té československé jsou písně z více alb Johna) ?
Přílohy
Red Blue Album.jpg
Red Blue Album.jpg (126.05 KiB) Zobrazeno 11449 x
Lennon Peace.jpg
Lennon Peace.jpg (106.15 KiB) Zobrazeno 11449 x
Naposledy upravil(a) timothy dne pon kvě 18, 2009 7:43 am, celkem upraveno 1 x.
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

Našel jsem stránku kde je poutavé čtení ,včetně fotek kazet i celého bookletu, o kazetách Beatles a také jejich sólových kazetách z let 1970 - 1976
http://homepage.ntlworld.com/carousel/BtleCas.html
leon66
Světová star
Světová star

Příspěvek od leon66 »

timothy píše:Myslíte si třeba, že Supraphon či Opus měl v tom roce nebo i trochu později vydat podobnou či snad stejnou kazetu (protože v té československé jsme samozřejmě vzhledem k datu ochuzeni o písničky z Double Fantasy, ale na druhou stranu v té československé jsou písně z více alb Johna) ?
Jsem si stoprocentně jistý,že někdy v letech ´81-´84 u nás na MC Double fantasy vyšlo,ve stejné podobě jako původní vydání na LP.Pamatuju si,že jsem ho tehdy koupil se sestrou napůl :D .Ovšem v průběhu let,které následovaly,potkal onu kazetu osud některých lodí v Bermudském trojúhelníku.
Ještě si pamatuji,že kazeta měla obal stejný jako LP,rozkládací booklet,bližší informace už nevím.
Obrázek
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

leone66, díky moc za tuhle informaci, to jsem netušil :D
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

Kazety
Já jsem si vzpomněl, že někdy v tři- nebo čtyřiadevadesátém jsem si koupil u nás v Novém Boru v jedné trafice nějaký stupidní časopis tuším v italštině, kam byla ve fólii přidělaná kazeta Beatles s názvem Gli indimenticabili Beatles s různými koncertními nahrávkami. Pochopitelně jsem těch čtyřicet korun investoval kvůli té kazetě (a vevnitř v časopisu byl článek o Beatles v Itálii s dvěma fotkami).
Neslyšel jsem to snad deset, dvanáct let, ale pamatuju si, že She's a Woman je - podle pozdějších zjištění - z prvního koncertu v Budokanu. A iritovala mě zde umístěná verze Perného dne, John i Paul tam znějí, jako kdyby místo zpěvu s prominutím blili.

Tracklist

Strana A:
Nowhere Man
Yesterday
I Want to Hold Your Hand
She's a Woman
A Hard Day's Night

Strana B:
She Loves You
I Wanna Be Your Man
Ticket to Ride
Twist and Shout
Rock and Roll Music
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

OHNOTHIMAGEN: Je to ta kazeta ?
Přílohy
mc italie.jpg
mc italie.jpg (12.6 KiB) Zobrazeno 11256 x
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Jo, to je ono.
Ta fotka mi přijde zrcadlově obrácená...
timothy
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od timothy »

tu fotku jsem našel na googlu, aspoň víme jak to vypadá a že je to teda zrcadlově otočený :D
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Brzy po sobě se mi do rukou dostaly dvě gramofonové desky Beatles z nahrávání pro Deccu 1.1.1962. LP The Complete Silver Beatles, zakoupené v bazaru, má skvělý zvuk a docela slušnou rychlost písní (zdá se mi že jsou rychlejší než na ostatních kompilacích), obsahuje 12 z 15 tracků nahraných pro Deccu. Obal je opravdu stříbrný, snad se tím zvyšuje úroveň názvu alba The Complete Silver Beatles, ale protože obsahuje jen 12 (3 písně z dílny Lennon-McCartney jsou vynechány) tak slovo Complete trošku postrádá smysl. Album vydala společnost Audiofiedelity v r. 1982. Sleeve-note LP The Complete Silve Beatles napsal Walter J. Podrazik. Další deska, která obsahuje materiál pro Deccu s názvem The Decca Tapes, obsahuje všech 15 písní (vč. těch 3 z dílny Lennon-McCartney). Album vydala v r. 2013 společnost Doxy (DOK326), s nálepkou DIG-A-LOG with Doxy! Toto vydání obsahuje dokonce bonusové ,,free" CD s materiálem shodným s LP. Je to pěkný dárek, protože samotná gramodeska, kde je napsáno že váží 180 g mi připadá mnohem těžší (než např. The Complete Silver Beatles) a tak můj gramofon měl trochu problémy s přeráním, písně se doslova klouzaly, teprve na jiném gramofonu se album přehrálo bez problémů. Album jsem zakoupil v řádném obchodě. Album obsahuje chybu, že píseň Take Good Care of My Baby zpívá Paul, i když všichni víme, že ji zpívá George. Zajímavost : zatímco u LP The Complete Silver Beatles je u písně Searchin napsán hlavní vokál John, tak na LP The Decca Tapes je údaj, že hlavní vokál zpívá Paul. Dlouhý sleeve-note LP The Decca Tapes. napsal Grid Leek.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Ještě mám vlastně doma MC Double Fantasy, tu jsem koupil v novoborském knihkupectví (kazetárně / cédéčkárně) někdy v roce 1992. Strašně mě ničila cena 232 Kčs.
Vůbec se mi do toho nechtělo.

V témže roce tam byl výprodej vinylů. Než jsem se já blbec rozhoupal, tak byla deska John Lennon/Plastic Ono Band v čudu a na mě zbyla z toho zajímavého jenom Think Visual od Kinks...
Ještě štěstí, že už se pravděpodobně nikdy nedozvím, které že to bylo vydání... kdyby to byla nějaká ultraextra vzácnost, nadával bych si o to víc :lol:

Možná budou jednou raritní i ty pirátské kousky, co začátkem 90. let prodávali Vietnamci na tržnicích po 30 - 40 Kč(s)... s tím jsem vlastně začínal...
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Zajímavé, ač LP singl Hope for the Future má velikost desky 33 a 1/3 rpm musí se hrát na 45 rpm, což je na desce zdůrazněno.
to se vrací kolibřík
Onder
Krajská superstar
Krajská superstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Onder »

Jelikož je to singl, je to celkem logické. Není to nic až tak neobvyklého.
45 otáček vykazuje lepší parametry při přehrávání oproti 33 1/3 otáčkám. Je-li tedy stopáž dostatečně krátká, aby se program vešel, je lepší vždy použít vyšší rychlost. Kvalita přehrávání se zhoršuje směrem ke středu desky, kde je nižší rychlost desky a zvětšují se tím úhly drážek. Tím narůstá zkreslení, nejvíce patrné na sykavkách a celkově vyšších frekvencích.
Malý 7palcový singl vlastně hraje u středu talíře prakticky od začátku, což se kompenzuje právě vyššíma 45 otáčkama.
45 otáček často používají audiofilské firmy i pro velká 12palcová LP.
Ideální LP deska tedy hraje na 45 otáček a končí třeba už v polovině poloměru desky, nebo pokud možno co nejdál od středu.
Nejhorší vinylový formát je naopak malý 7palcový singl hrající na 33 1/3 otáček.
j.babel
Světová star
Světová star

Příspěvek od j.babel »

Od Beatles na tomto formátu vyšla Love Me Do, deska obsahuje singlovou i albovou verzi a k tomu samozřejmě i béčko P.S. I Love You.

K Onderově výkladu nemám námitek, jen bych si dovolil jakousi "geometrickou interpretaci":
Větší poloměr samozřejmě znamená větší úhlovou rychlost.
Tam, kde 12palcový singl zhruba končí, běžný 7palcový teprve začíná.
Malá deska na 33 otáček pak využívá nejhorší možný výsek všech myslitelných poloměrů.
Try to see it my way...
Odpovědět