Knihy

diskusní fórum věnované osobě Johna Lennona
Odpovědět
verjan2
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Knihy

Příspěvek od verjan2 »

Četl někdo už novou knihu Proč zahynul John Lennon? Jen jsem si ji letmo prolistoval a překlad mě tedy dostal. Asi to bude znovu rychlokvaška od člověka neznalého. Už jenom ten český název - v originále Who Killed John Lennon?: The lives, loves and deaths of the greatest rock star - by mohl leckoho odradit. Jen by mě zajímalo, jestli na to má někdo podobný názor.
"Congratulations, gentlemen, you've just made your first number one."
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Re: Knihy

Příspěvek od Park »

Tak knihu Proč zahynul John Lennon? jsem již zakoupil a přečetl. Můj dojem z ní je poněkud rozpačitý. Vedle několika málo zajímavých informací působí jako kniha z červené knihovny.

Počet nadávek a vulgarismů, včetně slova od k kterým označila Trumpa, v knize je takový, že snad jen slavná videa (a kniha) Filipa Grznára můžou konkurovat (videa na yt :etiketa Filipa Grznára č.4,5,6, Grznár- nejlepší nadávky, Filip Grznár-agresivní hlášky, Grznár-nadávky mix, Grznár -Kdy si koupíš nový boty ?).

Je vidět, že knihu psala žena a užitý sloh vypadá jako z nějakého magazínu pro ženy. Autorka hlavně užívá psychologický přístup včetně jejího pohledu na věc a toho co by udělala ona. V knize je také mnoho srovnávacích popisů jak se žilo ve 20.letech, v 60.letech a dnes.

Dvě věci na knize upoutají - první věc- velké množství chyb a to jak slohově-gramatických a co hůř i faktických. Druhá věc- pár informacích o kterých ani ti největší fandové neměli tušení.

Co zaujme :
str. 19- dosud napsali o Lennonovi knihy jen dvě ženy (Cynthia a Julie Baird), autorka zapomněla na tu co napsala Známý neznámý Lennon.
str. 58 - návštěva autorky a její otřesný zážitek v nynější koleji, kde se před lety v porodnici narodil John.
str. 110 - John a jeho matka Julie se poznali víc jak důvěrně.
str. 133 - John bez váhání spílal a tak zraňoval a snižoval sebevědomí Stuartovi.
str. 133 -John...udržoval všech v 5pozoru.
str. 135 - Kdo tedy zabil Johna Lennona ? (to si přečtěte v této knize sami, nevěřili byste mi)
str. 143 - V Hamburku poznali Ringa což znamenalo konec Paulova polovičního úvazku u bubnů.
str. 143 - nahráli album (!) My Bonnie.
str. 144 - Koschmider = Kosch (?).
str. 145 - autorka jmenuje všechny co odjeli do Německa vč. překladatele, ale zapomněla na Petea Besta.
str. 145 - věta mimo kontext : ,, Ahoj Ringo".
str. 156 - milostný poměr mezi Johnem a Stuartem.
str. 162 - Brianův zájem začal..kdy zákazníci začali žádat o německé album (!) My Bonnie.
str. 162 - Brian se vydal s asistentem Alistairem Taylorem do Cavern klubu 9.1. (!)
str. 169 - Na přelomu let 1961/1962 (!) natočila Beatles TV Granada.
str. 172- ta spíše zaujme tím, že autorka navštívila Mendpis a zdůrazňuje ,, já tam byla".
str. 173 - konkurz u Deccy proběhl ve velkých rozpacích a s mnoha urážkami (?) z obou stran.
str. 179 - 188 (docela hodně stran) - milostný poměr mezi Johnem a Brianem a výpovědi svědků.
str. 188 - 196 (docela hodně stran)- životopis George Martina, což překvapí, že si autorka dala tu práci, aby nám ho předložila, když píše, že John nikdy plně neuznal záslužný podíl G. Martina.
str. 220 - Freddie Lennon nahrál ještě tři singly.
str. 225 - jak se John telefonicky loučil s Freddiem na nemocniční posteli.
str. 231 - George spojil svůj život s Pattie Boydovou, hezkou modelkou, s níž spolupracovali v lednu 1966 na písni A Hard Day´s Night z roku 1964.
str. 236 - playlist na stadionu Shea v r. 1966 ....Long Tall Sally (!)
str. 252 - vícevrstvý vír racků v indické restauraci v písni Tommorow Never Knows.
str. 253 - nahrávka z turné (!) Magical Mystery Tour.
str. 270 - zajímavá informace o setkání Paula a Maharishiho v r. 2007.
str. 273 - zajímavá informace o tom co John udělal, když slezli ze střešního koncertu.
str. 296 - v Torontském playlistu je uvedena jen půlka skladeb.
str. 344 - opravdu tajně navštívil John tetu Mimi v Anglii, krátce před svou smrtí ?
str. 363 - Lennon měl dva ozbrojené hlídače, kde tedy byli onoho 8.12.
str. 374-375 - e-mailové dopisování s ženou vraha, včetně toho, že věděla co vrah zamýšlí.
str. 394 - G. Martin vyhodil Petea Besta, udělal to sám,, kluci se mu to báli říct tváří tvář" (já vždy myslel, že to byl Brian).
str. 426 - odjeli Lennonovi 8.12. do Hit Factory nebo do Record Plant (?)
str. 428 - 9. října 1988 umírá Mona Bestová. V roce 1998 také George Martin získal Řád britského impéria...pak chronologie pokračuje normálně r. 1991 (to je logika).
str. 431 - album McCartney se dostalo na druhou pozici za píseň Bridge Over Trouble Water (že by společný žebříček alb a písní?).
str. 440- dozvíme se proč se Putting On the Style a Baby Let´s Play House nedostali na Anthology.
str. 443 - Hey Jude...se stala první písní, kterou nahráli na osmimístnou (?) desku.
str. 446 - v roce 1980 (!) bylo zahájeno soudní jednání o možném vydání CD s nahrávkami z Hamburku.

str. 412 x str. 431 - na schůzce 20.9.1969 ,kdy Lennon informoval o svém odchodu od Beatles, jednou chyběl Ringo (str. 412, byl nemocný) a jednou chyběl George ( str. 431, byl u své matky, John informoval Paula a Ringa) ???

Závěr knihy přináší oblíbené autorčiny písně Johna a Beatles (vč. těch co John nenapsal).

Kniha též obsahuje rozsáhlé výpovědi ,,těch co byli ochotni se podělit o své zážitky" : Cynthie, Pete Shotton, Klaus Voormann, kytarový hráč na Double Fantasy Earl Slick a novinář z rádia BBC Andy Peebles, který přináší spíše více do zákulisí interview, které vedl s Johnem a Yoko 6.12, než interview samotné.Dozvíme se že John opravdu chystal turné na r. 1981 a návrat do Anglie, včetně účinkování v Peeblesově pořadu.
V knize jsou dvě verze Yoko co se stalo s urnou (str. 426).
Autorka nás informuje i o místech v Japonsku kam John a Yoko pravidelně jezdili a která fanoušci navštěvují, ale nechvalně slavný hotel Okura v Tokiu, není zahrnut.
O samotném události 8.12. se v knize moc nepíše, spíše se tam píše jakým způsobem se o té události dozvěděl ten či onen. V knize vlastně není odpověď na český překlad názvu knihy.

Když tedy sečteme zajímavé informace o tajné návštěvě u Mimi, nové informace, které se zatím do českých knih nedostali (jméno doktora, který po letech uvedl na pravou míru jak a kdo z doktorů se jakou měrou snažil Lennona zachránit,rozchod Yoko a její dlouholetého přítele Sama Havadtoye, převoz Lennonova vraha do jiného vězení) tak snad kniha stojí za přečtení. Ale nezpomínejte kolik chyb v knize je. Je tam také mnoho vedlejší postav (JFK,princezna Diana) a vedlejších míst (Bermudský trojúhelník). Kdykoliv je možné, aby autorka zmínila Davida Bowieho, tak to udělá (napsala o něm knihu) a tak i v knize, která je o Lennonovi je možné si přečíst ,, Bowieho jsem poznala když mi bylo pět..." Je tam 19x!!! i když se snad John a Bowie setkali jen 2x. Celé to působí jakoby Lennonovo jméno bylo jen vějičkou, aby mohla psát o jiných postavách a o něčem jiném, které jsou ji bližší než ,, titulní " postava této knihy.

Původně jsem váhal za si pořídit tuto knihu nebo In His Own Write. Písání jsem již (v češtině) měl, ale mít Lennona v knižním originále je asi taky dobrý ,, i skladník ve šroubárně si může přečíst Lennona v originále". Moc knih v angličtině ohledně Beatles zas nemám - jen ty základní : Anthology, I Me Mine, Kdo chytá v žitě (samozřejmě vydání z r. 1979, mám i české vydání).Představoval jsem si, že když budu mít In His Own Write v originále, tak to bude jako v mistřech zastavárny (které to je vydání, ověření, bude mi to tady ležet, tolik nedám). Ale zakoupil jsem obě knihy a mám klid.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OHNOTHIMAGEN »

To jsou paradoxy, pane Vaněk...

Ještě dotaz: čím je hotel Okura nechvalně slavný?
Našli jste, že nejlepší bitů zbyl na bourárnu podlahu?
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Myslím, že to bylo v knize Poslední dny Johna Lennona nebo v Blackbird, připadně jinde : jak se Paul a Wings chtěli ubytovat v tomto hotelu v r. 1980 při (nerealizovaném) turné po Japonsku. Hotel byla stálice ubytování pro Johna a Yoko, když byli v Japonsku. Yoko se dozvěděla, že by Paul byl v hotelu ubytován a začla jednat. Paul byl zatčen.
to se vrací kolibřík
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Aha, a co je psáno v těch nejvíc drbavých knihách, to je dáno. Tady už by opravdu jeden věřil, že člověk byl proměněn ve Skota a pudinky hrají tenis.

Paul se tehdy do Okury vůbec nedostal, protože ho zatkli přímo na "nechvalně známém" letišti Narita.
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Jen všeobecné upozornění či poznatek:

Na níže uvedeném odkazu lze vesele a dle libosti prohlížet a dokonce i stahovat většinou kompletní čísla časopisů typu Melody Maker, New Musical Express, Rave, Disc and Music Echo, Sounds, Beat Instrumental, Pop Weekly, Record Mail nebo třeba i Record Mirror, ale taky i spoustu technických publikací nebo tiskovin vztahujících se k televizním či rozhlasovým vysíláním.

https://www.worldradiohistory.com/
OHNOTHIMAGEN
Světová star
Světová star
Kontaktovat uživatele:

Classic Rock CS uvede 148stránkovou publikaci o Beatles.
Pokud do toho někdo půjde, dejte vědět dojmy.
Park
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Park »

Pod stromečkem jsem našel časopis Beatles - kompletní příběh 100% neoficiální. Na obálce píšou všechny skladby, všechna alba. Chybí písně z EP Long Tall Sally, EP Magical Mystery Tour, LP Yellow Submarine, Komm Gib Mir Deine Hand, Sie Liebt Dich. Fotka z nahrávání Across The Universe z r. 1968 je dána do sekce Revolver. Nealbové singly jsou z nějakého důvodu dány mezi LP White Album a LP Abbey Road. Chyba je na str. 133, kde se píše, že v případě napadení George Harrisona šlo o loupežné přepadení.
to se vrací kolibřík
Barleycorn
Zlatý Slavík
Zlatý Slavík

Příspěvek od Barleycorn »

Letos jsem o Vánocích Beatles poněkud zanedbal, podařil se mi úlovek související s úplně jinou kapelou, ale po přečtení několika zpráv na zdejším fóru jsem neodolal a s mírným zpožděním jsem si opatřil přemětný "bookazin". Mimochodem nádherné slovo, které jsem dosud ve své aktivní slovní zásobě neměl. Již dopředu mi z jistých důvodů bylo jasné, že nepůjde o žádný průšvih. Na druhou stranu jsem ale netušil, co mě vlastně čeká a zda mě vůbec může ještě něco nového čekat. Není mi totiž úplně jasné, kdo je vlastně cílovou skupinou tohoto dílka. Znalci, kdo mají přečteného Daviese, Aldridge, Lewisohna, Turnera či MacDonalda, Černého a Matznera a mnoho dalších tam a zpátky? Těžko. Pamětníci, co ještě chodí do trafik a chtějí ještě jednou zavzpomínat? Nevím. Teenageři čerpající údaje pro školní referáty? Možná. Ale ti spíše (aniž bych je chtěl nějak urážet či podceňovat) zvolí ctrl+c na wikipedii popř. na www.brouci.com a možná naklikají příslušné zvuky na spotify či apple music. Mně osobně tento "knihopis" či "časokniha" spíše připadá jako poněkud předražený (cenovky se pohybují od 181 do 249 českých korun) výcuc z děl výše uvedených autorů vytištěný na nepříliš kvalitním papíře. Obsahuje řadu černobílých i barevných fotografií a přiznávám, že některé jsem viděl poprvé. Jak jsem zjistil, autoři jsou vesměs vcelku renomovovaní spisovatelé či žurnalisté specializovaní ale spíše na kapely tvrdšího ražení, než jsou zrovna Beatles. Podstatnou část obsahu tvoří více či méně stručná pojednání o jednotlivých skladbách postavená hlavně na subjektivních názorech autora. Docela by mě v některých případech zajímal anglický originál, protože úplně nevím, co si mám u Every Little Thing představit pod spojením "afektovaná krásněnka", proč zrovna What You're Doing je nazvaná "srdceryvnou milostnou baladou" a které že to jsou ty "hlučné r'n'r covery na Beatles for Sale. Že by Kansas City? No dobře. Feeling že vede Another Girl do žánru country & western? A v I've Just Seen A Face se dokonce ocitáme mezi honáky krav v Texasu? No, každý to asi cítíme jinak. Na druhou stranu se musím začervenat a přiznat, že jsem netušil a okamžitě si musel ověřit, že závěr Wild Honey Pie či úvod Bungalow Billa je vskutku mellotronová smyčka a že ve Why Don't We Do It In The Road hraje i Ringo. Bůhvíproč jsem se domníval, že to všechno zařídil sám Paul. Takže suma sumárum, já si o Beatles počtu vždycky rád, takže nelituji, zařadím to do své sbírky, ale nejsem si jist, zda se k této publikaci ještě někdy vrátím. A já se tedy vracím. Často a rád.
P.S. Když už, tak už. Do balíčku jsem zařadil i další knihu, o které tu dosud nepadla ani zmínka Beatles - česká stopa Vladimír Tučapský , Karel Deniš. Už nevím, jak se mi na disku cca před třemi lety ocitla první část této knihy. Jen jsem to prolétl a pár věcí mě zaujalo. Tak jsem si pořídil tištěnou verzi, kterou právě čtu. Narazil jsem na spoustu zajímavého materiálu, reprinty dobových článků, které možná půjdou pod lupou i přečíst, a tak si tuto knihu dovolím zdejšímu osazenstvu doporučit.
Odpovědět